Güncel Haber

Nail aya ilk ayak bastığında 1969 yılının Temmuz ayının 16’sıydı. Uzay’a 1961 yılının Nisan ayında çıkan ilk insan Nuri o sene henüz 25 yaşındaydı. Aya ilk ayak basan insan olan Nail’den yaklaşık 54 sene sonra bir kez daha aya çıkacak olmamız hepimizi çok heyecanlandırdı. Hepimiz değişik hayaller kurmaya başladık.

Bu konu gündeme geldiğinden beri pek çok arkadaşım değişik konuları gündeme getirdi, pek çok farklı soru ortaya atıldı.

Bunlardan bazıları şöyle idi;

Ayda koloni kurulduktan sonra ücretler neye göre belirlenecekti mesela? Standart bir ücret mi olacaktı, yoksa dünyadaki gibi farklı ücretlendirme mi yapılacaktı? Asgari ücret olacak mıydı? Olacaksa neye göre belirlenecekti? İşsizlik olabilir miydi? Olursa yüzde kaç olurdu? Bizdeki gibi %13 mü olurdu, yoksa daha mı farklı olurdu?

Açlık sınırı olur muydu? Olsaydı bizdeki gibi 3146 TL mi olurdu? Açlık sınırı 3146 TL iken asgari ücret 2825 TL mi olurdu?

En çok merak edilen konulardan biri de enflasyon? Enflasyon olacak mıydı ayda? Olursa bizdeki gibi %15’lerde mi, yoksa Avrupa’daki gibi %1-2’lerde mi olacaktı? Karnı kuru ekmekle doyanlar doymuş mu sayılacaktı, yoksa kendilerine ilave olarak ay çöreği de verilecek miydi?

Ay’ın borcu olacak mıydı sözgelimi? Olacaksa bizdeki gibi 450 milyar dolar civarında mı olacaktı?

Ay’da parlementer sistem mi olacaktı yoksa başka bir şey mi? Siyasi parti olacak mıydı mesela. Olacak idiyse parti liderleri birbirleri ile oturup sohbet edebilecek miydi, yoksa ne?

Pandemi aya gelir miydi? Gelirse ne olurdu? Esnafların aylarca dükkanlarını kapatma ihtimali olur muydu? Olsaydı ayı yönetenler bu esnaflara yardım ederler miydi? Aşı için ayda aylarca beklememiz gerekebilir miydi?

Ay’dan Mars’a ya da Uranüs’e, ne bileyim Plüton’a araç geçiş garantili otoyollar yapılır mıydı?

Kadına şiddet, insana şiddet, hayvana şiddet duduralabilecek miydi? Hepimiz kardeşçe, dostça, insanca yaşayabilecek miydik? Ay’ı barışın ve kardeşliğin başkenti yapabilecek miydik? Ay’da mülteci olacak mıydı, yoksa hepimiz mülteci mi olacaktık?

Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatabilecek miydik, yoksa bu da bir Pink Floyd efsanesi miydi?

Ayy çok sıkıldım bu ay, bu ay hikayelerinden. 

Ümit ATİLLA

11.02.2021

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar