Seçimin Sevimsizlikleri;

Seçimden bir gece önce bir siyasi partiyi karalama ve oylarını etkileme adına bazı Mudanyalı seçmenlere yurtdışından sms ile o partinin terör örgütleri ile ilişkili olduğuna dair algı yaratmaya çalışarak manipülasyon yapılması.

Bu durumla ilgili Mudanya savcılığı harekete geçti mi, bu işin failleri yakalanıp hak ettikleri cezayı görecekler mi çok merak ediyorum doğrusu. 

Yine seçimden bir gece önce adaylardan bir tanesinin seçim yasakları başladıktan sonra bazı Mudanyalı seçmenleri cep telefonu ile arayarak oy istemesi. Bir de telefon açtığı kişinin kendisine yasakların başladığını hatırlatması üzerine bunun seçim yasaklarına dahil olmadığını söylemesi. Seçim kurulu bu hamle ile ilgili bir açıklama yapıp kamuoyunu aydınlatırsa sevinirim. Aday arkadaş bu yaptığının yasalara aykırı olduğunu bilmiyorsa yazık, biliyor ve bilerek yapıyorsa çok daha yazık.

Bir seçim ofisinin gece yarısı saldırıya uğraması, maddi zarar verilmesi. Bildiğim kadarıyla fail yakalandı ve bildiğim kadarıyla diğer partiler de bu durumu kınadılar. Alkış.

Bir partinin, İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği bilgiler doğrultusunda Güzelyalı’daki bilboardlara astığı parti posterlerinin diğer parti tarafından aynı gün sökülmesi ve kendi posterlerinin asılması. Olay, anında İlçe Seçim Kurulu’na ve polise bildirilmesine rağmen bu terbiyesizliği yapan partinin posterlerinin o yerde kalmaya devam etmesi ve yaptıkları ahlaksızlığın yanlarına kar kalması.

Yasak olmasına rağmen parti bayrakları ve posterlerinin özellikle Mudanya girişindeki yol boyunca ağaçların arasında ve muhtelif yerlerde asılı kalması. Bazı partilerin posterleri söktürülürken bazılarına hiçbir müdahelede bulunulmaması.

Seçim günü Belediye Başkan adaylarının okul okul dolaşıp sandık başlarında oy avcılığı yapmaya çalışması. Bizde dahil :)

Seçimin Güzellikleri;

Seçim günü ve devamında kayda değer bir olay olmaması ve sonuçların her kesim tarafından olgunlukla karşılanması.

Eğrisini, doğrusunu gözlemleyebildiğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Kaçırdıklarım varsa affola. Güzel hareketlerin çok olduğu bir seçim sürecini anlatmak isterdim ama maalesef fena hareketlerin çok daha fazla olduğu bir seçim süreci gözlemledim Mudanya’da. Yapmayın beyler; çok ayıp!

Ümit ATİLLA

05.04.2019