Güncel Haber

Bir yerel seçimi daha atlatmış bulunuyoruz. Sevdiğim bir kardeşimin ısrarları sonucu onun hayallerine katkıda bulunmak üzere ben de bu seçimde meclis üyesi adayı olarak yarışa katıldım. Benim için çok güzel bir tecrübe oldu ve güzel dostlar edinmiş oldum. Yani kaybettiğimizi sananlar neler kazandığımızı hayal bile edemezler. Bu yarışın içinde yer alan birisi olarak burada yazı yazmayı etik bulmadığım için uzunca bir süre kalemi elime almadım. Affola.

Mudanya seçimini beş sene önce olduğu gibi yine Cumhuriyet Halk Partisi kazandı. Kendilerini tebrik ediyorum. Mevcut başkanın yapacak çok işi var. Çünkü ilk beş seneye vaat ettiği projelerin çok büyük bir bölümünü yapmadığını ya da yapamadığını biliyoruz.

Umarım beş sene boyunca çalışmak, üretmek, insanları kucaklamak yerine her önüne gelene yüksekten bakan, herkesle kavga eden mevcut başkan bu yeni süreçte, ilerleyen yaşı ile birlikte tecrübe kazanmış, olgunlaşmış olsun. İnsanlarla, kurumlarla kavga etmekten vazgeçsin, egolarından kurtulabilsin. Kendisi ve toplumun her kesimi ile barışık olsun, hizmet etsin, çalışsın. Sevdiğim CHP’li bir arkadaşım bu sefer farklı olacağını, başkanın herkesi kucaklayacağını, daha yapıcı bir başkanlık dönemi geçireceğini üstünü çizerek seçim gecesi bana ifade etti. Umit ederimki onun dediği gibi olur.

Biraz da ufak çaplı bir analiz yapalım.

Cumhuriyet Halk Partisi Mudanya’da oyların %53,4’ünü aldı. Bu rakam beş sene önce aldığı rakamın yaklaşık 12 puan üzerinde. İYİ parti daha önceki seçimlerde olmadığı için detaylı yorum yapamıyoruz tabiî ki. AKP ise oyların %41,8’ini aldı.

Onların (AKP) aldığı oy beş sene önceki rakamdan yaklaşık 9 puan daha fazla gibi gözükse de MHP ile birlikte seçime girdiklerini göz önüne alırsak aslında aldıkları oy beş sene önceki rakamın 13 puan kadar aşağısında kalmış gözüküyor.

Dikkatimi çeken bir başka ayrıntı daha var. Mudanya’da CHP’ye oy veren seçmen sayısı 33.664 iken Mudanya’dan Bozbey’e çıkan oy sayısı 37.630. Yani Mudanya’da CHP’ye oy veren seçmenden daha fazlası olan 3966 kişi daha Bozbey’e oy vermiş.

AKP’ye Mudanya’da oy veren seçmen sayısı 26.372 iken Mudanya’dan Aktaş’a giden oy sayısı 24.068 olmuş. Yani Mudanya’dan Aktaş’a oy veren seçmen sayısı 2304 kişi azalmış. Bu durum da her iki parti tarafından analiz edilecektir muhakkak.

İstanbul ve Ankara da olduğu gibi Bursa’da da sonuçlara itiraz edileceğini duyduk. Yukarıda yaptığım analiz şu ana kadar alabildiğim bilgiler ışığında yazdığım yorumdur. Farklılıklar olma ihtimali olsa bile bu analizdeki rakamlar üzerinde çok bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.

Ne diyelim? Hayırlı olsun.

Ümit ATİLLA

02.04.2019

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Bu hafta öne çıkanlar