-

Herkesin kaydı devletin elinde mevcut mu? Mevcut. Zaten e-devlet'e girdiğinde sen de bunu görebiliyorsun. Öyleyse devlet herkesin kimlik numarasına KDV, ÖTV ve benzeri vergiler için gelirine göre bir kod yansıtabilir. Mesela 5 değişik gelir grubu belirlensin.

A grubu: Aylık geliri asgari ücret ve altında olanlar. Bu gruptan hiç bir şekilde vergi alınmasın. Kişi marketten gıda alışverişi yaparken bile beş kuruş vergi ödemesin. Ulaşım için kullanacağı araçlarda da hiç bir şekilde vergi ödemesin(otobüs,tren, feribot vb.)

B grubu: Aylık geliri asgari ücretin sınırı ile iki katı üstü arasında olanlar. Bu gruptan da belli oranda vergi alınsın. Mesela %2.

C grubu: Aylık geliri asgari ücretin 2katı ile 3 katı arasında olanlar. %4 mesela.

D grubu: Aylık geliri asgari ücretin 3 katı ile 4 katı arasında olanlar %6.

E grubu: Aylık geliri asgari ücretin 4 katı ile 6 katı arasında olanlar %10.

F grubu: Aylık geliri asgari ücretin 6 katı üzerinde olanlar %18.

.........
F grubundan ÖTV alacağın zaman %100, E grubundan ÖTV alacağın zaman %40, diğer gruplardan sıfır ÖTV.
.........

Yukarıda yazdıklarım farazi örneklerdir. Çoğaltılabilir, çeşitlendirilebilir, detaylandırılabilir. Yahut da mesela bir bölgede veya bir şehirde önce bir denemesi yapılır. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin bir yığın bürokratı var, ekonomisti var, gözleri ışıldayan bakanları var. Neden gerçek verilerle buna benzer çalışmalar yapmazlar ? Neden adaletli vergi için değişik çalışmalar yapmazlar, neden aynı sistemde ısrar ederler?

Neden aylık geliri asgari ücret civarında olanla, koskoca fabrikatörler, iş adamları ve benzerleri akaryakıtı alırken aynı fahiş vergileri öderler? Aynı ekmeğe neden aynı vergiyi öderler?
10 tane evi olanla 1 tane evi olandan neden aynı oranda emlak vergisi alınır?

Dert çok, soru çok, sorun çok. Kim çözecek? Ülkeyi 20 yıldır tek başına yönetenler mi? Nebati Bey mi? Pr. Özgür Demirtaş mı? İsmail Kartal mı?

Bilemedim.
Ümit ATİLLA

28.05.2022

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar