-

Petrol fiyatları ciddi anlamda aşağıya düşerken üstelik dövizdeki artış hızı da kontrol altına alınmışken yakıt fiyatları neden aynı paralelde düşürülmez?

1 Ağustos 2022 mazot fiyatı: 24.51TL
1 Ağustos 2022 brent petrol varil fiyatı: 101$
1 Ağustos 2022 dolar kuru: 17.92

27 Eylül 2022 mazot fiyatı: 23.07TL
27 Eylül 2022 brent petrol fiyatı: 85$
27 Eylül 2022 dolar kuru: 18.47

İki tarih arasında 57 gün var.
İki tarih arasında brent petrol fiyatı 16 dolar aşağı gelmiş.
İki tarih arasında dolar kuru 55 kuruş artmış.
İki tarih arasında mazot fiyatı 1 lira 44 kuruş düşmüş.

Petrol fiyatları yukarı çıkarken bizdeki yakıt fiyatları da jet hızıyla yirmili rakamların üzerine çıkmıştı. Petrol fiyatları ciddi anlamda aşağıya düşerken üstelik dövizdeki artış hızı da kontrol altına alınmışken yakıt fiyatları neden aynı paralelde düşürülmez?

Ümit ATİLLA - OLursa Ekime Olmazsa Kasıma

Enflasyon sarmalı her tarafımızı cayır cayır yakarken, sürekli enflasyonu düşüreceğiz vaatleri ortalıkta dolaşırken iktidar partisi ayağına gelen enflasyonu düşürme fırsatını neden kullanmaz, heba eder? Enflasyonu körükleyen en önemli sebebin enerji maliyetlerindeki artış olduğunu anlamamış olabilirler mi? Yoksa hala faizin sebep olduğuna inananlar mı var?
Ya da bizim bilemediğimiz, anlayamadığımız başka şeyler mi var?

Her ne kadar pek çoğumuz yaşadığımız enflasyonun açıklanandan çok daha yüksek olduğuna inansak da hem Ocak'ta hem de Temmuz'da yapılan ücret iyileştirmeleri iktidarın en azından bazı şeyleri görebildiğini gösteriyor bizlere. Yeter mi? Tabiki yetmez.

Bu kadar sıkıntılı bir dönemden geçerken insanları Toki projeleri ile yakalamaya çalışmak ne kadar başarılı olur bilemem. Ama iktidarın vatandaş üzerindeki ağır ekonomik baskıyı hafifletecek daha gerçekçi eylemler planlaması gerekir diye düşünüyorum. Mesela bu kış konutlarda kullanılan elektrik ve doğalgaz üzerinden herhangi bir vergi alınmasın. Milyarları bulan konut sübvansiyonunun yanında buradaki rakam nedir ki? Ya da köprü, otoyol ve hastanelere ödenen geçiş garantilerinin yanında bir kışa mahsus alınmayacak verginin ne önemi olur ki?

Bu teklifi Bay Kemal yapsaydı gerçekleşme ihtimali olurdu gibi geliyor bana. Haydi CHP’li arkadaşlar fısıldayın şunu liderinizin kulağına. O dile getirince iktidar hemen devreye giriyor.

Olursa Ekim'e olmazsa Kasım'a kadar dediğimiz günlerin sonuna yaklaşıyoruz. Haydi bakalım, ağanın eli tutulmaz.

 

27.09.2022

Ümit ATİLLA

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar