Bursa Büyükşehir Belediyesi İhale Detayları

Bursa Büyükşehir Belediyesi “Çevre düzenlemesi işi ve park yapım işi” ihaleye çıkıyor. İhalelerin hepsinde Ç.Y.T. Çelik Yapı Tasarım İnş.Müh.Ltd. firması var. Bir ihaleye ise Serpil Hardallı ile ortak giriyorlar ve kazanıyorlar. Kim bu Serpil Hardallı?

2008 yılında açıklanan en çok gelir vergisi veren 100 kişi arasında 56. olan bir isim.
İntam İstinat Duvar Köprü ve Yol Yapım işini, Mithat Sencer Sağlık ve Ali Rıza Sağlık’ın sahibi olduğu Alsa Nakliye İnşaat. İth. Şirketi alıyor.

Sayıştay’ın raporunda belirttiği usulsuzlük bu ihalelerde meydana geliyor. Burada da kitapta sıkça yer verdiğim bir “usul” uygulanıyor. İhaleye katılan firmalar yaklaşık maliyeti göz önüne alarak şartnamede bulunan kalemlere teklifler veriyor. Yaklaşık maliyetin üzerinden de toplam rakamdan tenzilata gidiyorlar.

Mesela ihale şartnamesi 10 kalem ürün içeriyor diyelim. Bir kalem mal için maliyetinin 10-20 katı yüksek fiyat veriliyor. Diğer 9 kalem için ise maliyetinin 10/1’i fiyat veriliyor. Dolayısı ile tüm işlere gerçek fiyat veren firmalara nazaran 9 kalemde ucuz kalmış oluyor. Tenzilat oranı da buna göre yüksek görünüyor.

Ancak gerçekler öyle değil.

İşe başlandığı zaman 10-20 kat yüksek fiyat verilen kalemden başlanıyor. Bu kalemde işin nerdeyse tamamı yapılıyor, diğer kalemlerin ise yüzde 5’i yüzde 8’i falan ancak yapılıyor.
Diğer kalem tüm hızıyla devam ederken ihale komisyonu bir iş artışı yapıyor. Diyor ki, “Efendim biz öngöremedik bu iş şu kadar artacak” deniyor. Tesadüfe bakın ki o iş de ihaleye alan firmanın en yüksek kar yaptığı kaleme denk geliyor.

Firma elbette işi yapıyor ama bu sefer ayrılan ödenek bitiyor. Dönüyor ihale komisyonuna ek ödeme istiyor, diğerlerini ödenek olmadığı için yapamıyorum, diyor çıkıyor işin içinden.

Sayıştay’ın bahsetmiş olduğu bu ihalede de maalesef aynen bu durum söz konusu.

 

Yukarda okuduklarınız araştırmacı gazeteci Murat AĞIREL’in ŞAKİ adlı kitabından sadece bir bölüm. Son dönemde kamu kurumlarındaki usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak Sayıştay raporları ile belgeli kapsamlı bir çalışma. Kitapta yüz milyarlarca liraları geçen değişik şehirlerdeki usulsüz ihalelerle ilgili onlarca, belki de yüzlerce konu yer alıyor. Ben Bursa’da yaşadığım için size kitaptan sadece bir Bursa hikayesini yansıttım.

Sayıştay raporlarına rağmen bu usulsüzlüklerin nasıl yapıldığını, neden bunlara dur denilmediğini de gerçekten merak ettim.

Yazımı yazarın önsözündeki iki paragrafla tamamlamak istiyorum.

Ve bu kitapta okuyacağınız tamamı belgelere dayalı gerçeklerle yüz yüze kaldığınızda, pencereleri naylonla kaplanmış bir evde kendinizi soğuktan üşürken bulacaksınız. Aldatıldığınızı, soyulduğunuzu, kandırıldığınızı hem de yüzünüze baka baka yalanlara maruz kaldığınızı anlayacaksınız.

 

Ümit ATİLLA

24.05.2019

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar