Bursa'nın 17 ilçesinde yetişen ürünler, çiftçimizin bereketli elinden direkt vatandaşa ulaşıyor.  Bursa'nın tüm ilçelerinde üretilen ürünlerin doğrudan tüketiciyle buluştuğu ilk ve tek pazar olan Bursa Çiftçi Pazarı, Osmangazi Belediyesi ile Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Çarşamba Pazarpark'ta açıldı. Her Pazar günü hizmet verecek olan pazar, üreticilerin günün ilk ışıklarında tarladan topladığı ürünleri, taze bir şekilde vatandaşa sunacak.

Bursalı çiftçilerin Tarım ve Orman Bakanlığının Çiftçi Kayıt Sistemine  (ÇKS) kayıtlı olan üreticilerin sürdürülebilir şekilde faaliyetlerine devam etmesi, ürettikleri ürünleri aracısız olarak doğrudan tüketiciye satabilmesi amacıyla, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Osmangazi Belediyesi arasında 'Çiftçi Pazarı' protokolü imzalandı. Bu Protokol kapsamında Bursa'nın ilk Çiftçi Pazarı, Çarşamba Pazarpark'ta kuruldu. Bursa genelinde üretim yapan çiftçiler, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartlarıyla Çiftçi Pazarı'nda tezgâh açtı. Üreticilerin sabah erken saatlerde topladığı ürünleri taze olarak alan vatandaşlar, kurulan pazardan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Pazar süresince zabıta ekipleri tarafından satıcı ve alıcılara sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralı sık sık hatırlatıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'da ilk kez kurulan Çiftçi Pazarı'nı gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Tarım şehri Bursa'nın dört bir yanında yetişen ürünlerin en taze ve en ekonomik haliyle vatandaşla buluştuğuna dikkat çeken Dündar, "Doğallık, tazelik, bereket, emek ve alın teri bu pazarda. 17 ilçemizden gelen ürünler Bursa'nın ilk ve en büyük çiftçi pazarında tezgâhlarda yerini aldı. Güneşin doğuşu ile birlikte tarlalarından topladıkları ürünleri Bursalı vatandaşlarımıza sunan üreticilerimize bol kazançlar diliyorum. Vatandaşlarımız, ilk elden taze ürün almanın mutluluğunu yaşıyor. Önümüzdeki günlerde bu pazarımız daha da gelişerek, Türkiye'nin en önemli pazarlarından olacak. Üreticimizin değerli emeklerine Bursa olarak sahip çıkmalı ve bu güzel organizasyon her pazar büyüyerek sürmeli" dedi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Erdoğan Ceylan ise pazarda tezgâh açan üreticilerle sohbet edip, ürünleri inceledi. Türkiye'de ilk kez çiftçi pazarının açılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ceylan: ''Çiftçilerimizin yetiştirmiş olduğu her türlü tarımsal ürünlerin direkt olarak çiftçilerimizle buluştuğu bu gün için heyecan içerisindeyiz. Üretmek güzel, çiftçilerimiz üretiyor ve bugün de ürettikleri ürünlerini direkt vatandaşlarımızla buluşturuyorlar. Bu bizim için de çok önemli.

Pazara katılan tüm üreticilerimize tekrar hoş geldiniz diyorum. Üreterek daha güzel günlere ulaşacağız.'' dedi.

Bursa Osmangazi'de üretici pazarı açıldı

Meydan Köftecisi

Mudanyadaemlak.com

Bu hafta öne çıkanlar