İçişleri Bakanlığının 04-05-2021 tarih 7873 sayılı yayımladığı Genelge ile zincir ve süpermarketlerde 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünlerinin (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satışı dışında kalan tüm ürünlerin satışı insan yoğunluğunun önlenmesi amacıyla 81 il de durduruldu. Mudanya Esnaf Odası Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU'nun gündeme taşıdığı konu bakanlık genelgesi ile İl Hıfzıssıhha Kuruluna sevk edildi.

Genelgede İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla;

"Daha önce getirilen alkollü ürün satış kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmemesi, gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede;

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli tebliğ ve kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilmesi, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim." satırları dikkat çekti.

 Ertan Abdulazizoglu Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

Esnaf Başkanı ABDULAZİZOĞLU "Birileri Esnafın Çığlığını Duydu"

Yayımlanan ani genelge sonrası bir kaç gün önce durumu Türkiye gündemine taşıyan ve Bursa İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan emsal illeri örnek göstererek zincir marketlerde her türlü ürünün satışının kısıtlanmasını talep eden, izin verilmesinin haksız rekabete yol açtığını vurgulayan Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ertan ABDULAZİZOĞLU;

Birileri esnafımızın imdat çığlığını duydu. Teşekkür ederiz. Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyerek hem yoğunluğun önüne geçilecek bulaşı azaltacak hem de haksız rekabetin önüne geçilecek.

Yayımlanan genelge esnafımız için gayet yerindedir. Özellikle pandemi döneminde zincir marketler yasaklarla engellenen küçük esnafımız kapalı olduğu dönemde servetlerini füze gibi arttırdı. Bazı zincir marketler metrekareye düşen insan sayısına dikkat etmedi. Mevcut market metrekarelerini ürün reyonlarıyla daraltarak iki insanın birbirine yaklaşmadan alışveriş yapamaz hale getirmesi gibi herkesin gözü önünde olan durumlarda eklenince haksız rekabetin yanında koronavirüs bulaşının artmasına büyük katkı sağladıkları da ortadadır.

Olumlu bir gelişmedir teşekkür ediyorum ama yeterli görmüyorum, Özellikle pandemi döneminde zincir marketler servetlerini bir yıl içinde yüzde 44 gibi inanılmaz değerlerde arttırmışken esnafımızın kaybı yüzde 60'ın üzerinde dir.

Esnaf Odası, esnafın sendikasıdır.

Her platformda, her ortamda yasalar çerçevesinde esnafımızın haklarını savunmayı ülke gündemine taşımayı en kutsal vazifemiz olarak gördüğümüzü hatırlatıyor esnafımızın sesini duyanlara ve sahip çıkanlara  selam olsun diyor, sesimizi duyuran tüm basın mensuplarına teşekkür ediyorum." dedi.

 

Genelgenin Tam Metni;

ZİNCİR MARKETLERE ÜRÜN SATIŞ KISITLAMASI

İçişleri Bakanlığı Zincir Market Ürün Satışlarını Kısıtladı. Genelge