ÇINAR DÖNER MUDANYA PAKET SERVİS

Genel

Colors: Green Color

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, corona virüs salgının neden olduğu olumsuz ekonomik tablonun, ulusal çapta yayın yapan gazetelerin tirajlarını da olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Gazetelerin yanı sıra radyo ve televizyon kuruluşlarının da benzer nedenlerle ekonomik daralma yaşadıklarının altını çizen milletvekili Gürer, yerel çapta yayın yapan radyo ve televizyonların  durumlarının daha da zorlaştığını anlattı.

İçişleri Bakanlığı'ndan, 81 İl Valiliğine "Özel Gereksinimi" olan çocuklar ve gençlerle ile ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderildi. Genelgeye göre, 20 yaş altındaki özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin, uygun şartlarda evlerinden çıkmalarına izin verilecek.  İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine korona virüs tedbirleri kapsamında özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerle ilgili istisnaları içeren ek genelge gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu Toplantısı'nın bitmesinin ardından koronavirüsle (coronavirus & covid-19 salgını) ilgili alınan yeni tedbirleri açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyük şehri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi belirli isitisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz" dedi. Erdoğan ayrıca sokağa çıkma yasağını 20 yaş ve altına da geldiğini belirterek, "1 Ocak 2000 ve üstü tarihli doğumlularda tıpkı 65 yaş üstü gibi sokağa çıkamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs ile mücadeleye ilişkin alınan yeni tedbirleri açıkladığı konuşmasında, “Covid-19 (Kovid-19) hastalığı ile mücadelemizi milletimizle birlikte kararlılıkla sürdürüyoruz. İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakârlık yapmamız gereken bir döneme girdik. 

İhtiyaç sahibi ailelere verilen yardım nedeniyle uzun kuyrukların oluştuğu bazı PTT şubelerinin kapatılacağı belirtildi. Alınan yeni karar doğrultusunda ödemelerin artık PTT dağıtıcıları, bekçiler ve kolluk birimleri vasıtasıyla vatandaşların kendi ikametlerinde yapılacağı duyuruldu. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere yapılan 1000 TL’lik yardım ödemeleri nedeniyle PTT şubeleri önünde oluşan uzun kuyruklarda sosyal mesafeye dikkat edilmemesi tepkilere neden olmuştu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizide etkileyen coronavirüs pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bu sene bahar dönemi eğitim öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sürdürmeye karar verdik" dedi. Basın açıklaması için kameraların önüne geçen Saraç "YKS'nin, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kararı almamızdaki neden tedbirli olmak ve öğrencilerimizin daha salim ve dingin bir zihinle hazırlanarak bu imtihana girmesidir. ÖSYM ile bu takvimi birlikte sürdürüyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz rahat olsun. Bu konudaki planlamalarımız tamamdır." diyerek ayrıntılara değindi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlık Divanı Üyesi Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu, korona virüsüyle mücadele kapsamında esnafa yönelik destek paketinden yararlanmak için aranılan şartlara ve istenilen belgelere tepki gösterdi. Esnafa destek mi yoksa köstek mi olacaksınız diyerek konuyu TBMM gündemine de taşıyan CHP’li vekil, hazırladığı soru önergesinde esnafın mağduriyetinin giderilmesi için hazırlanan destek paketinden yararlanma koşullarının basitleştirilmesini ve azaltılmasını istedi.

İçişleri Bakanlığı, corona virüsü tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine ek bir genelge daha gönderdi. Genelgede pazarların en geç saat 19.00'a kadar faaliyet yürütebileceği belirtildi. Ayrıca, genelgede "Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17;00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak" denildi.

Örgün Üniversite eğitimi bu yıl için bitti... Eğitimler online olacakYÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, üniversite eğitimi ile ilgili açıklama yaptı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, ''Bu sene bahar dönemi sadece uzaktan eğitim kapsamında yapma kararı aldık'' dedi. Üniversite eğitimi bu yıl sona erdi. Bahar döneminde yüz yüze eğitim olmayacak. Online eğitim olacak.