Colors: Green Color

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi (AHEB) kurumlara yönelik eğitimlerine hız verdi. Son olarak 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra şirketler ve kurumlar çalışanlarına yönelik afete hazırlık eğitimlerine öncelik vermeye başladı. Deprem ardından AHEB’e gelen yoğun talep sonucu bugüne dek 140 kurum Afete Hazırlık ve Deprem Bilinci Eğitimleri için sıraya girdi.

Geçen yıl başlayan bir uygulama ile artık yeni doğan bebeklerin nüfus kütüğüne kayıtlarının sağlık kuruluşlarında yapılabilmesine olanak sağlanmıştı. Üzerinden tam bir yıl geçen uygulama kapsamında bugüne kadar 4 bin 524 bebeğin nüfus kaydı ilk defa doğdukları sağlık kuruluşlarında yapılarak kimlikleri ailelerinin adreslerine gönderildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP Niğde) Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ‘sanayi kuruluşlarında yapılan filtre denetimlerine ve verilen cezalara, sürekli emisyon ölçüm sistemine uygun olmayan işletme sayısına ve 2018 yılında Bakanlık tarafından gürültü kirliliğinin engellenmesine yönelik yapılan denetim sayısı ve yapılan denetimler sonucunda uygulanan yaptırımlara ilişkin’ yöneltmiş olduğu yazılı soru önergelerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yanıt geldi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlik mesleğinin sağlık ve güvenilir gıda konusunda en yetkin mesleklerin başında geldiğini belirterek, mesleğe adım atacak veteriner hekim adaylarının bilim ve teknolojik gelişmelerin ışığında eğitimden geçirilmesi ve tam donanımlı mezun edilmesi gerektiğini söyledi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Bakırköy'de biri çocuk üç kişinin evlerinde ölü bulunmasının herkesi derinden sarstığını söyledi. Olay hakkında soruşturma işlemlerinin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca halen yürütüldüğünü anımsatan Fahrettin Altun, savcılık ve konuyla ilgili çalışmaları yürüten diğer resmi kurumların yaptıkları dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

2019 yılı üretimleri için tarımsal destekleme tutarları açıklandı. Mazot ve gübre desteği başta olmak üzere farklı adlar altında destekler verilecek. 2019 yılı Tarımsal Desteklemeleri 24.10.2019 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kapsamda sisteme kayıtlı olan üreticilere verilecek olan Tarımsal Desteklerden bazıları şöyle;

Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından 2 Ekim tarihinde Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak şekilde 2.30 TL olarak belirlenen ‘referans fiyat’ üreticileri tam olarak memnun etmedi. Belirlenen referans fiyatın gelecek 13 aylık süreyi kapsadığı için olası maliyet artışlarında kendilerini zor durunda bırakacağına dikkat çeken üreteciler, referans fiyatın 3’er aylık dönemlerde güncellenmesini, süte destek primi verilmesini ve taban fiyat uygulamasına geçilmesini istiyorlar.

Türkiye’de bulunan geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sorunları ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı Mudanya Kitap Fuarı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. “Türkiye’nin Dış Politikası ve Mültecilik - Gelenler, Gidenler ve Kalanlar” temasının işlendiği kitap fuarında gazeteci, yazar, akademisyen ve dış politikada deneyimli siyasetçilerin katkılarıyla hazırlanan raporda; kalanlar için “gerçekçi toplumsal uyum ve koruma”, ülkelerine dönmek isteyen Suriyeliler için “gerçekçi bir dönüş politikası” önerileri getirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre 2,9 puan artarak yüzde 14'e yükseldi. Bu dönemde işsiz sayısı 980 bin kişilik artışla 4 milyon 650 bin kişi olarak hesaplandı.

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar