Genel

Colors: Green Color

Erciyes Üniversitesi tarafından yeni tip koronavirüs (Covid-19) aday aşısının Faz-2 çalışmaları kapsamında ikinci doz uygulamasında sona gelindi. Bu kapsamda 10 Şubat 2021 günü Faz-2 çalışmalarına başlanan inaktif aşı adayının 2. dozu bugün son gönüllülere uygulanarak sona erecek.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayında vatandaşlarımızın gıda ihtiyacının eksiksiz karşılanmasının ve sağlıklı beslenmesinin daha bir önem kazandığını belirterek, “bu ayda tüm gözler gıda fiyatlarına çevrilmektedir. Tüm kesimler sorumlu davranmalı, artan talep suistimal edilmemeli, Ramazan fırsatçılığı yapılmamalı, tedbirler zamanında alınmalıdır” dedi. Bayraktar yazılı açıklama yaparak market fiyatlarında yaşanan değişimleri kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye Ziraat Odaları (TZOB )Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üretici fiyatları ile market fiyatları arasındaki farkın yüzde beşyüzlere (5 kat) ulaştığını rakamlarla açıkladı. "Markette kuru soğan 4,9 kat, patates 4,2 kat, lahana 4,1 kat, maydanoz 3,9 kat, süt 3,3 kat daha fazlaya tüketiciye satılmaktadır” diyen Bayraktar  pandemi döneminin kilit rölünü tarımsal üretim yapan çiftçilerin üstlendiğini vurguladı.

Doğalgazda konut, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone grupları için nisan ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde yüzde 1 artışa gidildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan analog telsiz sistemlerinin yerine çağın getirdiği teknolojik gelişmeler ve Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığının belirlediği ihtiyaçlar çerçevesinde; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Aselsan A.Ş. arasında imzalanan “Sayısal Haberleşme Şebekesi Projesi” sözleşmesi kapsamında yerli milli imkânlarla geliştirilen Kriptolu Milli DMR Sayısal Telsiz Sistemi Ankara ve İstanbul illerinde kurularak devreye alındığını duyurdu.

Corona virüsü vaka sayılarındaki artış sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni tedbir kararlarının açıklanmasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'e çevrilmişti. MEB'den yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimle ilgili beklenen açıklama geldi. Açıklamada "Tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecektir." satırları dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanlığı, PKK / YPG terör örgütü tarafından Zeytin Dalı Harekât bölgesinde gerçekleştirilen saldırıda iki askerin şehit olduğunu açıkladı. Şehitlerin acı haberleri Kahramanmaraş ve Bursa’daki ailelerine verildi.

Daha önce Mart ayı başlarında ödenen mazot ve gübre desteklerinin bu yıl henüz ödenmediğini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Daha önce Mart ayı başında ödenen mazot ve gübre desteği ödemeleri bu yıl henüz başlamadı. Gübre fiyatlarındaki artışlar, üretim sürecindeki nakit ihtiyacını daha da artırdı.