Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi (AHEB) kurumlara yönelik eğitimlerine hız verdi. Son olarak 26 Eylül 2019 tarihinde Silivri açıklarında meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremden sonra şirketler ve kurumlar çalışanlarına yönelik afete hazırlık eğitimlerine öncelik vermeye başladı. Deprem ardından AHEB’e gelen yoğun talep sonucu bugüne dek 140 kurum Afete Hazırlık ve Deprem Bilinci Eğitimleri için sıraya girdi.

İstanbul’u etkileyecek olası yıkıcı bir depreme hazırlık için gerçekleştirilen çalışmalara katkıda bulunmak ve İstanbul'da olası bir deprem karşısında can ve mal kaybını azaltmak için halkın afet bilincini, yerel hazırlığı ve ilk müdahale organizasyon ve becerilerini arttırmak amacıyla kurulan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi (AHEB) tarafından düzenlenen eğitimler son aylarda vatandaşlardan olduğu kadar STK, belediye ve şirketlerden de büyük ilgi görüyor.

Söz konusu eğitimlerde ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu hatırlatılarak, deprem tehlikesinin oluşturacağı riskleri en aza indirmek için deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem sırasında doğru davranış şekli ve deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler veriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi tarafından 01 Ocak 2019- 09 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen eğitimler kapsamında;

5 Adet Eğitmen Eğitimi ile 76 eğitmen yetiştirildi.
7 Adet Temel Afet Bilinci Eğitimi ile 237 kişiye eğitim verildi.
26 Adet Deprem Simülasyon Tırı Etkinliğinde 36 günde toplam 13.893 katılımcıya Deprem Bilinci Eğitimi ve Deprem Simülasyonu yapıldı.
Kandilli Kampüsü’nde bulunan DepremPark’ı ziyaret eden 154 okuldan toplam 4600 öğrenciye ve 312 öğretmene Deprem ve Depreme hazırlık konularında uygulamalı eğitimler verildi.

AHEB’in şirketlere yönelik eğitimlerinde ise Migros, Arçelik, Socar, BİMED gibi şirketler başta olmak üzere talepte bulunan çeşitli firma ve kurumların çalışanlarına yönelik “Deprem Tırı Simülasyon ve Eğitim Projesi’’ ve Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştiriliyor. Hali hazırda 100’ü aşkın şirket ve kurumun eğitim talebinde bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

 

radyopoyraz.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar