Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimlik mesleğinin sağlık ve güvenilir gıda konusunda en yetkin mesleklerin başında geldiğini belirterek, mesleğe adım atacak veteriner hekim adaylarının bilim ve teknolojik gelişmelerin ışığında eğitimden geçirilmesi ve tam donanımlı mezun edilmesi gerektiğini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerinin kurduğu Veteriner Eğitim ve Tanıtım Organizasyonları Topluluğu (VETO) tarafından düzenlenen Kariyer ve Vizyon Kongresi’ne Konya’da yapıldı. 16-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen kongreye katılan 30’a yakın bilim insanı, uzmanlık alanlarında öğrencilere konferans verdi. TVHB Başkanı Ali Eroğlu da, kurumun Genel Sekreteri Haluk Aşkaroğlu ve yönetim kurulu üyesi Türkan Gümüşay Evran’la birlikte kongreye katılarak, veteriner hekim adaylarına seslendi.

Ali Eroğlu Kariyer ve Vizyon Kongresi’nde yaptığı konuşmada, binlerce yıllık bir geçmişe sahip veteriner hekimlik mesleğinin, hayvan ve insan sağlığı, güvenli gıdaya erişim, zoonozla mücadele ve ülke hayvancılığının gelişimi gibi birçok konunun muhatabı olduklarını hatırlattı. Başkan Eroğlu, dünya standartlarında veterinerlik hizmetleri için kaliteli bir eğitimin şart olduğunu söyledi. Dünyanın, toplumların bilim ve teknolojideki gelişmelere bağlı olarak hızlı bir değişim süreci yaşadığına dikkat çeken Ali Eroğlu, “Aldığınız eğitim gereği gerçekten birçok konuyla doğrudan ilgili bir mesleğin mensupları olduğunuzu asla unutmayın. Etik değerlerden ayrılmadan, yenilikleri ve gelişmeleri çok yakından takip etmelisiniz. Bilimsel gelişmeler ışığında teknolojiyle bütünleşerek, insan ve hayvan odaklı, kaliteli bir veteriner hekimlik anlayışını ortaya koymak zorundasınız. Toplumlar geliştikçe, insanların beklentilerinin de yükseldiğini bilerek, kendinizi çağdaş, lider, iyi iletişim kuran, teknolojiyi iyi kullanabilen tam donanımlı birer veteriner hekim olarak yetiştirin” dedi.

Öte yandan TVHB Heyeti kongre öncesinde de Konya’da çeşitli kurum ve kişilere ziyaret yaparak temaslarda bulundu. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cavit Arslan ve Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hüner’i makamında ziyaret eden TVHB heyeti, fakültedeki bazı öğretim üyesi hocalarla görüşme imkânı buldular. Heyet; Gıda ve Tarım Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Behiç Kılıç ve Prof. Dr. Dursun Ali Dinç’ ile de görüştü. Başkan Eroğlu ve beraberindekiler ayrıca; Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Hayvan Sağlığı Şube Müdürü İsa Kaplan ve kurumdaki veteriner hekimlerle bir araya gelerek mesleki konularda görüş alışverişinde bulundular. Heyet son olarak; Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürü Dr. Yasin Gülcü ve veteriner hekimlerin yer aldığı kısa süreli bir toplantıya da iştirak etti.

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar