ÖMER TANTEKİN ZEYTİN OTOPARK

Marmarabirlik'e bağlı 150 Sayılı Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldız, zeytin alım sezonunun sonunu basın mensuplarına değerlendirdi., "kuraklık, dolu, sinek ve ilk defa karşılaşılan mor hastalık" sebebiyle bu sezon zeytinci için çok zor bir sezon oldu" diyen Yıldız mor hastalığın yapılan araştırmalar sonucunda kuraklığa bağlı olarak geliştiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Başkan Ali Yıldız, ” zeytinde bu yıl yaşanan dolu ve kuraklık zeytin rekoltesini önemli ölçüde etkiledi. Bizler Marmarabirlik temsilcileri olarak şahsi çıkarlarımızı düşünmek yerine Marmarabirlik markasının prestijini düşünerek, kaliteli zeytinleri almak zorundaydık. Başkan Yıldız, bu sezon doğal olaylardan zeytin de ürün kaybı yaşandığını vurgularken 12 bin ton zeytin alımı beklenirken 9 bin 700 ton zeytin alımı gerçekleştiğini söyledi. Zeytin de ürün kaybının sofralık zeytinin yağlık zeytine çevrilmesiyle değerlendirildiğini de belirten başkan Yıldız, bugüne kadar alınan 9 bin ton zeytin için üreticiye 81 milyon 500 bin lira ödeme yapılacağını bu paranın da 60 milyon lirasının ödenerek, kooperatifin üreticiye 21 milyon lira borcu kaldığını beyan etti.

Dolu Gören Üreticiye Destek

Mudanya’nın bazı bölgelerinde meydana gelen dolu olayların da bir çok üreticinin mağdur olduğunu da belirten başkan Ali Yıldız, “Marmamarabirlik olarak her zaman olduğu gibi üreticilerimize sahip çıktık. Bu üreticilerimizin yağlık zeytinlerini ücretsiz olarak yağhanede sıkarak hiçbir ücret almadık. Bunu da hesapladığımız da yaklaşık üreticilerimize 400 bin liralık yardım yapılmış oldu” dedi. Yıldız kendisi dahil bazı üreticilerin kooperatifi getirdikleri ürünlerin bir kısmının kabul görmediğini ve kendisi dahil tüm üreticilerin bunu büyük bir metanetle kabul ettiğini önemli olanın kooperatifin kalite standartları ve geleceğe güvenle ulaşması olduğunu vurguladı.

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar