Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Mudanya Belediyesi Kademe Biriminde gerçekleşen kurban kesimlerine dikkat çeken MHP Meclis Üyesi Bülent Erden, yıllardır Mudanya'ya modern kurban satış ve kesim yeri kazandırılmadığını belirterek Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a "Gelin bari bu alanda gerçekleşen kurban kesim işlerini vatandaşımıza kolaylaştıralım" çağrısında bulundu. Erden önerilerini de sıralayarak sıcak yaz günü kurban kesecek vatandaşlara kolaylık sağlanmasının gerektiğini vurguladı. Erden Mudanya'ya nasıl bir kurban satış ve kesim yeri kazandırılması gerektiğine ilişkin açıklamasını ise daha sonra yapacağını belirterek Mudanyalıları Kurban Bayramını Kutladı.

MHP'li ERDEN'in önerileri şöyle;

Saygıdeğer Mudanyalılar

Koronavirüs nedeniyle hacılarımız beytü'l-muazzama Kâbe'de hac farizasını yerine getiremediği için yurt içinde kurban kesimi yoğun olacak. Sosyal yardımlaşma ve dayanışmamıza büyük katkı sağlayan kurbanlar kesilecek ve ihtiyaç sahiplerine fîsebilillah dağıtılacak inşaallah.

Fakat Mudanya'mızda onlarca yıldır Belediyemize ait ne doğru düzgün bir kurban satış yeri, ne de modern bir kurban kesim yeri var. Mudanya'mızın öncelikli sorunları arasında sayabileceğimiz bu eksiklikler bugüne dek görmezden gelinmiş.

Saygıdeğer Mudanyalılar

Pek çoğunuz bu bayramda Mudanya Belediyemizin Kademe denilen alanında kurbanlarını yakıcı güneş altında hiç bir gölge olmadan kesecek, maalesef Mudanyamıza yakışmayan görüntüler muhtemelen tüm Kademe Birimini kaplayacak.

Bu alanda bugüne kadar sıkıntısız, zorlanmadan kurban kesimi yapıldığını hiç duymadım. Hele kurban kesen vatandaş belli bir yaşa gelmiş ise tam bir eziyet.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a çağrımdır.

Sayın Başkan 7 yıldır, yani 7 bayramdır bu sorunu görmezden geldiniz. Konserlerde nutuk atmayı tercih ettiniz. Böyle gelmiş böyle gider dediniz. Bayrama bu kadar az zaman kaldığından köklü ve kalıcı bir proje gerçekleştirmek hele sizin hızınızda imkansız ötesi. Öyleyse halkımızın sıkıntılarını gelin hafifletelim.

1- Alana bol miktarda güneşlik tenteler koyalım, hatta pazarcıların yaptığına benzer ama daha derli toplu şekilde modern gergiler ile kurban kesim günlerinde güneşi perdeleyelim, GÖLGE OLUŞTURALIM . Hava tahminini dikkate alarak hiç rüzgar olmaması ihtimaline karşı alanın bunaltıcılığını azaltmak adına 10 tane endüstriyel vantilatör tertibatını ihmal etmeyelim.

2- Kurban kesim yerinde halkımıza bol miktarda soğuk su mümkünse kapalı bardak şeklinde ve sınırsız ikram ediniz. Karton bardaklarda çay ve kahve ve kuru pasta, kandil simidi benzeri, poğaca benzeri aperatif ikramında bulununuz.

3- Kesimden önce faydalanmaları açısından (güneşin altında - gölgelik yapılırsa bu geçerli olmaz) bekleyen kurbanlıklara da su içebilecekleri özel kaplar (yalak) koyunuz.

Hatırlatırım merhamet etmeyene merhamet olunmaz Sayın Başkan.

4- Kurban kesimini tamamlayan vatandaşlarımıza alanda etlerini koyabilecekleri poşetler ve poşetlerin Kademe Birimi dışında bulunan özel araçlarına kadar tertemiz taşınabileceği (kurban atıklarının taşındığı el arabası değil) tekerlekli uygun temiz nakliye çek çekleri ve görevlileri bulunduralım.

5 - Alanın temizliğini tüm kurban kesim işlerinin bitmesini beklemeden periyodik olarak arada kısım kısım yaparak nispeten vatandaşların kaygan olmayan bir zeminde daha sağlıklı olarak dini vecibesini yerine getirmesine yardımcı olalım. Alanda endüstriyel rulo kağıt havluları bitmeyecek şekilde vatandaşlarımızın kullanımına sunalım.

6- Sıcak günlere denk gelen bu bayramda kurban kesim alanında mutlaka sağlık personeli ve ambulans bulunduralım. Maskesi kirlenen vatandaşlarımız için maske, dezenfektan gibi malzemeleri eksik etmeyelim.

7- Kademeye bitişik olan kullandırtmadığınız Kapalı Pazaryerin’den Kademe kısmına bir kapı açarak gereken gölgelik alanı kazanabilir ve vatandaşlara hizmet için gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Sayın Başkan

Vatandaşlarımızın kurban kesim ibadetlerini zorlaştırmayalım kolaylaştıralım.

“MUDANYA’NIN NASIL BİR KURBAN SATIŞ VE KESİM YERİNE İHTİYACI VAR?”

Bu konudaki düşüncelerimi de bir sonraki paylaşımım da paylaşacağım.
Tüm halkımızın Kurban Bayramını şimdiden tebrik eder, sağlık sıhhat ve afiyet içinde nice bayramlar dilerim.

Bülent ERDEN
MHP Mudanya Belediyesi Meclis Üyesi.

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar