Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mudanya İlçe Başkanı Ömer AYDIN pandemi sürecinde yaşanan ekonomik koşullarda esnafın yaşadığı zorlukları partisinin sosyal medya hesabından paylaşmayı tercih etti. Bir kaç gün önce esnafı ziyaret eden Aydın'ın sosyal medya paylaşımı şöyle;

PANDEMİDE ESNAF OLMAK
Çeşitli faaliyet alanlarında ticaretini sürdürmeye çalışan esnaflarımızı ziyaret ederek , mevcut olan ekonomik sıkıntılarını daha da ağırlaştıran Pandemi şartlarından nasıl etkilendiklerini kendilerinden dinledik. Pandeminin başından bu yana,her yerde olduğu gibi Mudanya esnafı da çok zor günler geçiriyor. Kepenk kapatanlar çoğalırken, iş yerini kısmen açanlar, çok düşük iş hacmi ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Artış gösteren alışveriş merkezlerinden dolayı müşteri sorunu yaşayan Mudanya esnafı, Pandemi tedbirleri de eklenince sermaye kayıplarına uğradıklarını, yıllarca sürdürdükleri ticari faaliyetlerine devam etmek adına, bazı esnaflarımızın menkul ve gayrimenkullerini, değerinin altında elden çıkardıklarını, kısa aralıklarla yükselen toptancı ve piyasa fiyat artışlarından korunabilmek için, esnaf, elinde bulunan ticari mallarının her birini satarken satışı gerçekleştirmeden önce, toptancısından yeniden alacağı ticari mal alış fiyatlarını kontrol etmek ve buna göre kendi satış fiyatlarını belirlemek zorunda kaldıkları, aynı zamanda bu istikrarsız gidiş, fiyatlarının durmadan zamlanmasına sebebiyet verdiği ifade edildi.Fiyat artışları nedeniyle günlük veya aylık cirolarda yükselmeler olsa da, satılan mal hareketlerinde % 60 civarında bir düşüş olduğu, bu düşüş, işletmenin kar etmesine engel olmuş olup, işletmeler kendi giderleri olan ( elektrik, su, doğalgaz, kira, işçi ücreti vs. ) borçlarını, borçlanarak ödemeye çalıştıkları ifade edilmiştir.

Bir beyaz eşya ticareti yapan esnafımızda şunu öğrendik. 2020 Şubat ayında sıradan bir ev süpürgesinin fiyatı 699 TL. Aynı süpürge 2021 Şubat ayında 1150 TL. Bir yılda bu süpürge %60 oranında zamlanmış. Bu durum gıda maddelerinde de aynıdır. Mesela bu yıl zamlanan ayçiçeği yağındaki zam oranını bu şekilde mukayese ederek bizler de tespit edebiliriz.

Kısaca Mudanya esnafımız iktidardan şunu istiyor. 1-) Her şey normale döndüğünde geri ödenmek üzere faizsiz kredi verilmesi. 2-) Vergi borçları ve diğer kamu borçlarının uzun vadeli yapılandırılması veya şimdilik takibinin durdurulması.3-) Genel beyan dönemlerinde Vergi Dairelerce dayatılan gelir vergisi matrah artırımı uygulamasından vazgeçilmesi. 4-) Uygulanmadığı taktirde hiçbir vergi kaybına sebebiyet vermeyecek olan, kira stopajı uygulamalarından vazgeçilmesi. 5-) Pandemi sıkıntısı ortadan kalkıncaya kadar, her türlü vergi, resim ve harç dan muaf tutulmasının sağlanması , gibi haklı ve makul talepleri var. Bu talepleriyle esnaflarımız yerden göğe kadar haklıdır. Bizlerde tespit etmiş olduğumuz bu haklı talepleri, daha yüksek sesle dile getirilmesi adına Genel Merkezimize ileteceğimize söz verdik. Eğer siyasi irade esnafları koruyucu bir önlem almaz ise, esnaflarımızın ticari faaliyetlerini idame ettirme imkanı kalmayacaktır. Durum bu kadar vahimdir.

Mudanya bir emekli kentidir. Esnafı ayakta tutan tüketiciler, yani müşteriler, genelde emeklidir. Esnafın günlük, aylık, yıllık, cirosu ise müşterisinin gelirleri ile de doğru orantılıdır. 7,7 milyon emekli asgari ücretin altında emekli maaş alıyor. Pandemi nedeniyle emeklilerin bir çoğu, işini kaybeden oğluna, kızına, torununa bakmak mecburiyetinde kalmıştır. Mevcut Asgari ücretin bugünkü değerini, emekli maaşları, işsizler ordusunun gelir durumunu düşününce tüketici fakirleşmiştir. Haliyle esnafımızda fakirleşmiştir. Güven gözyaşı gibidir. Gözyaşı düşünce güven de biter. Bizler üzüntüyle esnafın gözlerinden yere düşen gözyaşlarını gördük. Durum bu iken Ay’a gitme hayalleri gündeme getiriliyor. Hiç kimse geleceğini güvenli görmüyor. Ekonomide şaha kalkıyoruz dediler, bütün zincir halkalarını bozdular, AKP’nin bir zamanlar “Hayaldi gerçek oldu “ sloganı keşke bu şekilde gerçekleşmemiş olsaydı.

Ömer AYDIN
CHP Mudanya İlçe Başkanı

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar