Muharrem İnce Mudanya'da

DEVA Mudanya İlçe Başkanı Dr.Dilek Durak, Mudanya kırsal mahallelerini ziyaret ederek DEVA Partisi Genel Başkanı Ali BABACAN’ın selamını iletti ve halkının sorunlarını dinleyip çözüm önerileri sunmaya ve dertlerine deva olmaya geldiğini söyledi.

DEVA Partisi Mudanya İlçe Başkanlığı basın bülteninde;

"DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Ali BABACAN öncelikle dinlemeyi, anlamayı, öğrenmeyi, adaleti sağlamayı ve sonuçta her zaman halka derman olmayı sağlayacak bir politika geliştirmek gerekliliğini vurgulayan bir siyaset anlayışı izlemesi sebebiyle kendisiyle aynı yolda, bu politikada, emin adımlarla halka deva olabilmek için Sayın İlçe Başkanımız Dilek Durak , genç ve dinamik ekibiyle ziyaretlerini gerçekleştirip tüm Mudanya halkıyla , köylüyle , esnafla, gençlerle, yaşlılarla, kadınlarla , kooperatiflerle ve daha bir çok kurum ile çözüm ve hizmet sunabilmek için dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyor.

DEVA Mudanya İlçe Başkanlığı Sn. Durak , Evciler Mahallesi doğumlu Siyaset bilimi Mezunu ve köyüne destek olomak adına istihdana katkı sağlamak adına tekrar Mudanya’ya okulunu bitirdikten sonra dönen Sn. Yeşim MAYIL, ile birlikte iş insanı Yüksel CİHAN Evciler Köyünü ziyaret etti. Köyün muhtarı Hüseyin MUTLU ve köy sakinleri ile muhtarlık binasında yapılan ziyarette bir cok konu hakkında istişarede bulunuldu.Durak bölgesel kalkınmada kırsalında büyük payı olduğunu ve bunun gözardı edilmesi halimde ekonomik büyüme olamayacağına işaret etti. Köyün başlıca sorunlarından biri Sayın Ali BABACAN’ın DEVA Partisi Bursa il Binası’nın açılış konuşmasında da değindiği konulardan biri olan devlet destek koşularının ağırlığı ve bu desteklerin köylü tarafından çeşitli sebeplerle alınamamasıdır. Köy halkı hem bu desteklerin yetersizliğinden hem de istenilen yerine getirilmesi gereken prosedürlerin zorluğundan ve bunları hazırlayacak eğitim.ve bilgi desteği alamadıkları için tamamlamakta zorluk çektiklerinden yakındı. Verilen her destek paketinin çok fazla şart içerdiğini ve alınabilecek her ürünün hükümet tarafından belirlendiği sebebi ile yararlanamadıklarını belirttiler.Bu konuyla ilgili denetimli olarak destek paketlerinden yararlanmak istediklerini ilettiler.

Köy halkının başlıca sorunlarından diğeri ise, en kaliteli soğan ve arpacığa sahip köy olmalarına rağmen gelir sağlayamamaları ve bu ürünlerin kalitesine göre para kazanamamalarıdır.Yaklaşık bir yil gibi uzun bir süre dayanabilen soğan iyi üretilmesine rağmen pazarda çok ucuza satıldığı için emeklerinin boşa gittiğini düşünüyorlar. Ayrıca Mudanya’da kendilerine ürünlerini satacak bir pazar alanı oluşturulmadığından bir çok zaman ürünleri Karacabey pazarına götürdüklerini oradan bu soğanın mudanya Pazar ve manavlarina üzerine bayağıda yol geldiği için nakliye ucretide tekrar eklenerek satilmak için getirildiğini dolayisı ile gezen soğan bedelinin son tüketici olan halka pahalıya mal olduğunu söylediler ve tekrar bu durumun değiştirilmesini, kirsal halka muhakkak Mudanya’da bir pazar alanı veya bir hal oluşturulmasını istemektedirler. Ancak bunun yerel yönetimler tarafından bir turlu olusturulmadigini yıllardır beklediklerini belirttiler. Ayrica 6360 sayili yasa ile mahallelerinin tum arazilerinin belediyeye geçtiğini ve halkın ekip biçme şansının öncelikli olarak kente göç olmaması adına kendilerine verilmesini istediklerini ancak belediyelerin bu toprakları istedikleri gibi sattıkları kiraya verdiklerini tum bunlara karşın sarışın niye nasil hangi amaç için yapıldığının bir hesabınında devlet yada baska bağımsız bir kurum tarafından kontrol edilip hesap sorulmadigini daha önce yöre halkının olan bu degerli toprakların halkin faydasına kullandirilmadigini üzülerek ifade ettiler.

Beden gücü ile ve el emeği ile ürettikleri zeytin, ayçiçeği, soğan, incir gibi ürünlerin ve hatta küçük baş ve büyük baş hayvan konusunda yeterli gelir sağlayamadiklari için köyde yaşayan gençlerin hepsi Bursa’ya ya da Mudanya’ya göç ettiğini belirterek, bu durumdan duydukları hüznü bizimle paylaştılar. Köy hayatının neredeyse artık yok olduğunu, kendilerini geçindirebilecek kadar üretim yapıp zor durumda kaldıklarında da tarlalarını ya da hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarından bahsettiler. Maaliyetlerin düşürülerek köy hayatına canlılık getirilmesini sağlayacak projeler üretebilmek için ortak bir çözüm bulma arayışında olan muhtarlarımız, kooperetiflerimiz ve gençlerimizle birlikte çalışmalarımıza başladığımızı, bu konuda kendilerine destek olacağımızı anlattık.

Köy halkının diğer bir sorunu ise üye oldukları hayvan birliğinin kendilerine destek olmaması, bir veteriner bile göndermemesi, hayvan bakımını sağlamak için birlikten yararlanamamaları konusudur. Sayın İlçe Başkanımız Dr. Dilek DURAK köy halkını dikkatle dinleyerek sorunlarına ve sıkıntılarına çözüm önerilerinde bulundu. Onlara ziraat mühendisi, veteriner ve hatta kaliteli üretim için toprak analizi yaparak profesyonel tarım üretimi yapılabileceklerini ve aslında bunlari onlara düzenli olarak gönderecek bir yerel yonetim.sisteminin mevcudiyetini oluşturması gerektiğini maalesef bunun ne Mudanya da nede ülkemizde olmadığını belirtti . Bu çözüm önerileri kabul edilebilir olduğu sürece genel merkez ile paylaşılacak ve üzerine ehil uzman ve tecrübeli bir kadro hareketi olan Deva ekibinin gerekli sistem kurulumunu yaparak şikayetçi olan yere tekrar onaylaması için ilçe başkanımız ile iletilmesi sağlanacak ve halk koye uygun goruyor ise bu hali ile Deva seçim projeleri olarak iktidara gelince hemen yapilacaklar statüsünde yer alacaktır. sunulacaktır. Kalkınma bölgesel olarak oncelikle kırsaldan başlayacak ve köylü ile birlikte hem Mudanya hem de Bursa olarak refah seviyemiz artacaktır. Toplum olarak hep birlikte yaşadığımız dünyayı güzelleştirmek için DEVA olmayi hedefleyen parti oncelikle halkin bu fikirlerini hayata geçirmek için yönetime talip olacak ve halkin kendi kendisini belediyede temsil etmesini saglamis olacaktır Hiçbir zaman sonlanmayacak olan şeyin eğitim bilgiyi yayma ve nasil bilgiyi kullanacağını halka bizzat ayaklarına giderek öğretecek olan teşkilatın ekibinin tek amacının Kalkınmayı sağlamak olacagi muhakkaktır. Iste bunun icin tek bir şeye ihtiyacımız vardır çalışmak çalışmak çalışmaktır dedi." satırları yer aldı.

Kaynak DEVA Mudanya Basın Bülteni

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar