Mütareke Müze Evi civarındaki iki işletmenin ruhsatlarının iptal edilerek mühürlendiğine ilişkin kuvvetli duyumlar aldık. İdare Mahkemesine yapılan itirazın reddi sonucu 2 işletmenin ruhsatları iptal edildi. Edindiğimiz bilgilere göre bölgede (Giritli Mahallesi) işletme ruhsatları yargı sürecinde olan bazı işletmelerin ruhsatlarının iptal edilmesinin söz konusu olduğu ve mahkeme kararlarının beklendiği yönünde.

Bir kaç gün önce Tirilye için Cittaslow başvurusu yapan Mudanya Belediye Başkanı Hayri TÜRKYILMAZ konu hakkında bir açıklama yaparak Giritli Mahallesi denilen bölgenin kaderi hakkında kamuoyunu bilgilendirme beklentisi hakim. 14 Ocak 2020 günü Radyo Poyraz'da Öner Kıran'ın hazırlayıp sunduğu YEREL İMZA programına katılan Esnaf Teşkilatları başkanı Emir Ali USTA konu hakkında ayrıntılı bilgiler vermişti. USTA'nın belirttiği Anıtlar Kuruluna Onaylatılmayan Kentsel SİT Alanı Koruma Planı konusundaki endişeleri gerçeğe dönüşüyor. Nitekim telefonla aldığımız duyumu aktardığımız esnaf başkanı USTA "Bu konuda bende bazı duyumlar aldım" demekle yetindi.

Esnaf Başkanı USTA Radyo Poyraz'da Konu Hakkında Ne Demişti? 

USTA "Koruma Planı Anıtlar'a Neden Onaylatılmıyor?"

Halk arasında Girit Mahallesi olarak anılan Halitpaşa Mahallesi 12 Eylül Caddesi'nde SİT alanında faaliyet gösteren esnafların da sıkıntısı olduğunu dile getiren USTA bazı şikayetler sonucu bu bölgede bulunan işyerlerinin ruhsatlarının iptal edilmesinin istendiğini ve yargıya taşınan durumla birlikte buradaki esnafların ruhsat iptalleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Usta, "Bir kısım esnafımız konuyu İdare Mahkemesi'ne götürerek, yürütmeyi durdurdu. Ancak bu ruhsatları veren Mudanya Belediyesi! SİT alanı, o dönemde de vardı. Buranın Koruma Planı var. Bu plan, neden halen Anıtlar Kurulu'na onaylatılmıyor. Daha önceki çeşitli açıklamalarında da konuyu gündeme getirdim. Koruma Planı ile ilgili bana tarihini, sayısını verin ben takip edeyim dedim. Bu tür olaylar bizleri üzüyor. Bir an evvel buradaki esnaflarımız rahat bir nefes alması için Koruma Planı'nın Anıtlar Kurulu'ndan tasdik edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

USTA “5 yıl geçmiş bu plan nerede?”

Öner KIRAN’ın “Mahkeme ruhsat iptalleri konusunda menfi yönde karar verirse ne olacak? “ sorusuna Esnaf Başkanı “Ruhsatlar iptal olacak. Halbuki burasının hareketli olması insanımız açısından çok daha iyi, Büyük ada, Cunda adası vesair tarihi alanlarda bu iş nasıl çözüldüyse burada da öyle çözülmesi gerekiyor” diyerek Mudanya Belediyesinin konu hakkında halkı yeterince bilgilendirmediğini, konuyu gerektiği şekilde takip edip etmediğinin bilinmediğini belirterek sordu “5 yıl geçmiş bu plan nerede?” diye sormuştu.

Bu konuda yazılmış İlgili MAKALE

Emir Ali USTA'nın konu hakkındaki açıklamasını seyretmek için tıklayın. VİDEO

Bu hafta öne çıkanlar