Güncel Haber
GAME HOUSE PLAYSTATION

NASA’da görev yapan ilk Türk bilim insanı İsmail Akbay’ın anısına doğduğu gün olan 17 Ekim’de Tirilye’de “Bilim Buluşması” gerçekleştirilecek.

Mudanya Belediyesi, Apollo 11 uzay aracının Ay’a tarihi yolculuğunun ve astronot Neil Armstrong’un “insan için küçük, insanlık için dev bir adım” dediği keşifte katkısı olan NASA’nın ilk Türk mühendisi İsmail Akbay anısına Tirilye’de Bilim Buluşması düzenliyor.

Trilye Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği ve Bursa Amatör Astronomi Kulübü ile birlikte düzenlenecek olan etkinlik, 17 Ekim Pazar günü Taş Mektep’te saat 14:00'da “Kırılmayan Yumurta” çocuk atölyesi ile başlayacak.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI

Ardından Tirilye Kültür Merkezi'nde saat 15:30'da İlhan Vardar'ın "Astrolojiden Ufolojiye Gökbilimsel Yanıtlar" ve 17:00'da Mustafa Tolay'ın "Leonardo'nun Buluşları, Mühendislik ve Optik Çalışmaları" söyleşileri ile devam edecek.

Son olarak Tirilye sahilinde saat 18:30'da Atilla Tinkılıç tarafından "Gökyüzü Gözlem Etkinliği" gerçekleştirilecek. Tirilye Kültür Merkezi’nde 17-23 Ekim tarihleri arasında İsmail Akbay fotoğraf sergisi gezilebilecek.

İsmail AKBAY Kimdir?

İsmail Akbay (17 Ekim 1930, Mudanya - 26 Temmuz 2003; Huntsville, Alabama, ABD), Türk bilim insanı.

NASA'da çalışan ilk Türk mühendistir. 17 Ekim 1930 yılında Mudanya'nın Zeytinbağı köyünde doğdu. Orta öğretimini'nde ve Haydarpaşa Lisesi’nde tamamlayan İsmail Akbay, üniversite eğitimi için ABD’ye gitti ve 1956 yılında Tennessee Üniversitesi’nden fizik mühendisi olarak mezun oldu.

Ünlü roket bilimci Dr. Wernher Von Braun, İsmail Akbay’ı Marshall Uzay Merkezi’nde Apollo Saturn V-S1C roketinin F1 motoru entegrasyon çalışmalarını sürdürecek mühendis ekibine seçmiştir. Akbay aynı zamanda Apollo - Soyuz Test Projesi'nde Saturn 1B/H-1 motor entegrasyon çalışmalarında da öncülük etmiştir. İsmail Akbay 1963-1975 yılları arasında NASA’da yönetim kademelerinde görev yapmıştır.

İsmail Akbay, NASA deneyiminden sonra uzay teknolojilerinin Amerikan uzay sektörüne transferi ve diğer federal bütçeli teknolojilerin ticarileştirilmesi alanında çalışmıştır. Uzay Kampı Türkiye'nin kurulmasında da fikir babalığı yapan Akbay, 1996 yılında bir toplantı sırasında Kaya Tuncer’e Ege Serbest Bölgesi’nde Uzay Kampı kurma fikrinden bahsederek Uzay Kampı Türkiye düşüncesinin ilk temellerini atmıştır. İsmail Akbay, Uzay Kampı Türkiye’nin Haziran 2000’deki açılış törenine katılıp kampın sonraki gelişim ve ilerlemelerini takip ederek, 2003 yılı Temmuz ayındaki zamansız ölümüne kadar Uzay Kampı Türkiye’nin en büyük destekçisi olmuştur.

İsmail Akbay, NASA’da 31 yıllık çalışma hayatı süresince elde ettiği başarılarla Amerikan uzay araştırmalarının öncüleri arasında yer almıştır. 1969’da insanoğlunun ilk kez Ay'a ayak basmasından sonra Türkiye’de yayımlanan gazeteler İsmail Akbay’dan söz ederken onu “İnsanoğlunun Ay’a Ayak Basmasında Katkısı Olan Türk” diye tanıtmışlardır.

2003 yılında ABD'nin Huntsville kentindeki evinde çıkan yangında dumandan boğularak hayatını kaybetti. Vefat sebebi ise karısını kurtardıktan sonra köpeğini kurtarma çabasıydı.

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar