Mudanya belediye meclisinde Eylül ayı oturumunda 17.maddede Yeni Mahalle Bursa Asfaltı üzerinde, Dikilitaş mevkiinde refüj düzenlemesi adı altında plan değişikliği yapılmak istenmesine Mudanya İYİ Parti İlçe başkanı Hüseyin Hatipoğlu basın açıklaması yaparak konunun takipçisi olacaklarını vurgulayarak "Her yıl birkaç kez de ölümlü ve maddi hasarlı kazaların olduğu bölgede, karayolu durumunun uygun olmadığı, trafiğin hızlı aktığı yerde görüş açısınında düştüğü gözlemlendi. Böylelikle ölümlü kaza sayılarının, daha da artacağı tespit edilmiştir." dedi.

İlçe Başkanı Hüseyin Hatipoğlu basın açıklamasında;

İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak bizler, UKOME Kurulu'nun 30.01.2020 tarihli 2020/9 kararıyla, Mudanya Belediyesi Meclisi'ne gönderdiği, Yeni Mahalle Bursa Asfaltı üzerindeki Dikilitaş Mevkiinde refüj düzenlemesi adı altında 1/1000 ölçekli uygulama plan değişikliği talebini uzman ekiplerimizle birlikte yerinde ve mahallinde inceledik.

İncelemelerimiz sonucunda; düzenleme önerisinde 50 yıldır kullanılan yolda Dikilitaş Caddesi'ne giriş kısmının açık olmasına karşın, anayola çıkışı bulunan Dikilitaş Caddesi'nin tek yönünün trafiğe kapatılarak trafiğin Tadal Zeytin İşletmesi'nin yanından verilecek olmasının tehlike arz ettiği gerçektir. Ayrıca karayolu üzerinde sel taşkını ve yağmur suyu köprüsünün varlığı sebebi ile yolun 3 şeritten 2 şeride düşmesi de mevcut karayolunda tehlikeyi bir kat arttırdığı kesindir. Her yıl birkaç kez de ölümlü ve maddi hasarlı kazaların olduğu bölgede, karayolu durumunun uygun olmadığı, trafiğin hızlı aktığı yerde görüş açısınında düştüğü gözlemlendi. Böylelikle ölümlü kaza sayılarının, daha da artacağı tespit edilmiştir.

Refüj çalışmasının altında yatan gizli nedenin, Yeni Mahalle'de apartman ve sitelerle çevrili olan 1416 ada 5 parseldeki taşınmazın akaryakıt istasyonuna dönüştürüleceği, Mudanya Belediye Meclisi'nin Eylül ayı gündeminde bulunan 17. maddenin kabul edilmesi ile de buna kılıf hazırlandığı düşüncesi hâkimdir.

Adı geçen 1416 ada 5 parseldeki arsada yanıcı ve patlayıcı madde içeriği olan akaryakıt ve Lpg İstasyonuna izin verilecek olması konutlar ve yerleşim alanları ile iç içe olması nedeniyle mümkün olmamalıdır. Aksi bir patlama ve infilak durumunda, çevresindeki konutların akaryakıt istasyonuna yakın ve olmasından dolayı can ve mal kaybına sebep olacağı da aşikârdır.

Yeni Mahalle Dikilitaş bölgesinde ikamet eden mahalle sakinlerinin de, bir kişinin menfaati uğruna refüj çalışması adı altında mevcut yolun iptal edilmesine, halkın hayatının zorlaştırılmasına ve hayati tehlike yaşayacakları doğrultusundaki endişe içeren tepkilerine de şahit olduk. Dolayısı ile UKOME’nin almış olduğu bu karara, mahalle sakinleri ve uzmanların tepki göstermesini haklı bulduk.
İdare hukuku bakımından, tüm idari işlemler ve imar planlarındaki değişiklikler kamu yararına olmalıdır. Kamu yararı ise bir şehrin bütününü ve toplumun bütününü kapsamalı, kişilerin şahsi menfaatlerine ve çıkarlarına indirgenmemelidir!

İşin başındaki karar mercii olan kurumlara ve makamlara soruyoruz; Mudanya’da kamu yararına yapılması gereken o kadar çok iş varken, buraya yapılması düşünülen akaryakıt istasyonu için refüj düzenlemesi adı altında yapılmak istenen çalışma halkımızın ve mahalle sakinlerinin hangi acil ihtiyacını karşılayacaktır. İhtiyaç karşılamaktan ziyade, sorunlar zincirinin başlangıcı olacağı açıktır.

O yüzden;

İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak, ileride hedeflenen ve yapılmak istenen akaryakıt istasyonuna zemin hazırlayacak olan söz konusu refüj düzenlemesine yönelik kararı Mudanya ve Büyükşehir belediyelerinin meclis üyelerinin geleceğe kötü miras bırakmamaları için onaylamamaları gerektiğini temenni ediyoruz. Meclis üyeleri ve belediye başkanlarının, sinsi planlar doğrultusunda hazırlanan bu tuzağa düşmemelerini diliyoruz.

İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak; bu akaryakıt tesisinin kesinlikle konut alanı içerisine yapılmaması gerektiğini bir kez daha savunuyoruz. Eğer; mecliste bu konu oylamaya sunulur ise İYİ Parti Meclis Üyemiz vasıtası ile kabul edilmemesi için red oyu vereceğimiz açık ve nettir.

Kişilerin çıkarları için değil, vatandaşlarımızın menfaatini savunacağız. Yeni Mahalle ve Mudanya halkımızın her zaman yanında olacağız. Halkımızın hakkı, hukuku ve menfaati doğrultusunda her türlü mücadelemizi İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanlığı olarak sonuna kadar sürdüreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Kamuoyuna saygılarımızla, duyurulur.

Meydan Köftecisi

Mudanyadaemlak.com

Bu hafta öne çıkanlar