Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan 2019 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında; 25 Şubat tarihinde başlanan "Kuduz Aşılama Kampanyası" saha çalışmaları, 31 Mayıs ta sona erecek. Aşılama ücretsiz olup, mahalle muhtarlıkları da kampanyada etkin çalışmalar yapacak.

Mudanya'da ki tüm kedi ve köpeklerin aşılanmasının hedeflendiği kampanyada kullanılacak aşılar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje kapsamında ücretsiz tahsis edildi. Aşılanan hayvanlar için aşı karnesi tanzim edilerek, kuduz aşılama defterine ve veri tabanına kaydediliyor.

Yetkililer kedi ve köpeklere yılda bir defa koruyucu kuduz aşısı yaptırılması kanunen zorunlu olduğunu hatırlatarak, aksi taktirde hayvan sahiplerine idari para cezası uygulandığı uyarısı yaptı.

Aşılama Kampanyasında;

Sahipli kedi - köpekler ile bakımevlerindeki hayvanların yanı sıra, mahalle muhtarlıkları tarafından görevlendirilecek ekiplerin usulüne uygun olarak yakalayıp zaptı rapt altına almaları halinde sahipsiz sokak hayvanlarına da İlçe Müdürlüğümüz Veteriner Hekimlerince kuduz aşısı yapılacaktır.

Yetkililer tedavisi bulunmayan, ölümcül ve zoonoz (hayvanlardan insana bulaşan) bir hastalık olan kuduzdan korunmak için en etkili yolun hayvanlarımıza düzenli aşı yaptırmak olduğunu önemle vurgulayarak, hayvan sahipleri ve diğer ilgililerce konuya hassasiyetle yaklaşılması ve kampanya ya destek verilmesi çağrısında bulundular.

Mudanya Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü yaptığı açıklamada "Tüm mahallelerimize, yapılan program ve hava şartlarının müsaitliği doğrultusunda gidilerek aşılama yapılmaktadır. Gidilecek mahalle muhtarına 1 gün önceden haber verilerek hayvan sahiplerinin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.

İlçemiz merkez mahallelerinde ise hayvan sahipleri müdürlüğümüz çalışma saatleri içerisinde hayvanları kurumumuza getirerek aşılarını yaptırabilirler." satırlarına yer verdi.

 

Mudanya Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü

İLETİŞİM BİLGİLERİ​


Telefon No         : 0(224) 544 10 86
Faks No             : 0(224) 544 16 72
E Posta adresi   : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Adresi                : Halitpaşa Mahallesi Tarım Sokak No:1 Mudanya / Bursa

Lafontaine

Sosyal medyada bizi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar

Namlı Metal