Mudanya Belediye Meclisi, Covid-19 salgını önlemleri nedeniyle ara verdiği toplantılarına Temmuz ayı itibariyle başladı. Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde maskeli ve sosyal mesafeli gerçekleşen olağan toplantının ilk oturumu Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz başkanlığında CHP'den 13, Ak Parti'den 6, MHP'den 2, İYİ Parti'den 1 üyenin katılımıyla yoğun gündemle yapıldı.

 ÖZÇELİK VE EROĞLU ENCÜMEN'DE

9 ay süreyle görev yapacak olan encümen ve ihtisas komisyonlarına üye seçimlerinin yapıldığı mecliste, komisyonlar İYİ Parti ve CHP'li üyelerin oyçokluğuyla 3'er kişi olarak belirlendi. Gizli oylamayla yapılan encümen üyelikleri seçimlerinde Ak Parti Grubu'nun önerdiği Hasan Gülaç ve Adil Bayraktar isimleri 8'er oyda kalırken, CHP'lilerin önerdiği Mustafa Özçelik ve Ozan Eroğlu, 9 aylığına encümen üyesi seçildi.

İHTİSAS KOMİSYONLARI BELİRLENDİ

Mudanya Belediyesi'nin gerek daha önceki dönemlerinde, gerekse de Başkan Türkyılmaz'ın ilk hizmet döneminde 5'er kişiden oluşan ihtisas komisyonları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 3'er üye ile temsil edilmesi CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi. Buna göre yeni dönem Mudanya Belediye Meclisi'nin ihtisas komisyonlarında şu isimler seçildi:

Plan ve Bütçe Komisyonu: Hayati Samast, Ali Polat ve Kadir Kahraman,
Hukuk Komisyonu: Cengiz Taner, Mehmet Aybars Yılanlı, Yusuf Alper Ömeroğulları,
Ulaşım Komisyonu: Erkan Altıntaş, Mustafa Özçelik, Emre Akdemir,
Turizm Komisyonu: Yusuf Akbulut, Adnan Menderes Akengin, Volkan Biçer,
Tarım ve Hayvancılık Komisyonu: Mehmet Er, Aydın Demir, Yusuf Alper Ömeroğulları,
Eğitim ve Sağlık Komisyonu: Enver Üçüncü, Erkan Altıntaş, Emre Akdemir,
Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu: Servet Usta, Caner Tafsin, Volkan Biçer,
İmar Komisyonu: Ozan Eroğlu, Selahattin Avcı, Arif Bayrak,
Esnaf Komisyonu: Servet Usta, Cengiz Taner, Hasan Gülaç,
Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu: Ergül Batman, Mehmet Er, Neslihan Erdeniz.

** 

Cemevinin arsa tahsisine iptal!

Mudanya Belediye Meclisi'nce Güzelyalı Siteler Mahallesi'nde 3 yıl önce Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi'ne 25 yıllığına Cemevi yapılmak üzere tahsis edilen arsanın tahsis protokolü Ak Parti ve MHP'li üyelerin ret oyuna karşılık oyçokluğuyla iptal edildi.

Mudanya Belediye Meclisi'nin Temmuz ayı olağan toplantısının ilk oturumuna CHP'li üyelerden Ali Polat ve Cengiz Taner mazeretli olarak katılmadı. Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın başkanlığındaki mecliste 9. gündem maddesinde görüşülen Cemevi için tahsis edilen arsanın iptali ile ilgili Ak Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman ve MHP Grup Sözcüsü Adil Bayraktar, Başkan Türkyılmaz'dan meclisi bilgilendirmesini istedi.

"HANİ RUHSATI HAZIR, 2019'DA BAŞLAYACAKTI?"

İlk döneminde Cemevi sözü veren ve son yerel seçimlerde de Cemevi için ruhsatın hazır olduğunu ve inşaata başlanacağını açıklayan Başkan Türkyılmaz'ın, 5-6 yıldır Alevilerin rencide edildiğini öne süren Kahraman, "Bu konuyu 6 seneden beri en çok siz konuştunuz. Bu konuda size her alanda destek verdik. Niye başlamadı? Hani ruhsatı hazırdı? 2019'da hemen başlanacaktı! Siz burada Sayıştay denetçilerinin tavsiyelerini söyleyeceksiniz ama başlansaydı şimdi bitmişti. Kimse bir daha da yıkmazdı, yıktırtmazdı. Gerekçesini sizden duyarsak seviniriz" dedi.

"SAYIŞTAY, KARARI İPTAL EDİN DEDİ"

Mudanya'da bir Cemevi yapmanın hayali olduğunu söyleyen Başkan Türkyılmaz, "Uzun bir arayış sonrası yer bulundu. Arkadaşlarımla görüştüm mimar ve mühendislere dedim ki, 'İstediğiniz yeri gezin. Türkiye’de yapılmış bütün Cemevlerini görün. Mudanya’da yapılacak Cemevi hepsinden güzel ve faydalı olsun'. Arkadaşlarım gezdiler, çalışmalarını yaptılar ve projeyi sonlandırdılar. Ruhsat aşamasına gelince herkesin bildiği gibi imar planları iptal edildi. Tam ruhsatı kesilecekken imar planları iptal edildi ve bir tek çivi çakılamadı, Sayıştay geldi ve dedi ki; 'Böyle bir karar almanız kanuni değil bunu iptal edin' dedi. Bunun yapımının başka yöntemleri var. Önümüzdeki hafta bizim danışmanlarımız geliyor bununla ilgili bu Cemevini söylediğim gibi ilk gün ne söylediysem bugünde aynısını söylüyorum, en güzeli ve en faydalısı olacaktır. Kimseyi zan altında bırakmadan ne gerekiyorsa yapacağım” diye konuştu.

Siteler Mahallesi'ndeki bin 12 metrekarelik arsa vasıflı taşınmazın tahsis protokolünü iptal edilerek tahsisinin sonlandırılmasıyla ilgili gündem, Ak Parti ve MHP'li üyelerin ret oyuna karşılık CHP ve İYİ Parti oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi.

**

Ak Parti: "Tokadı kim yedi?"

Ak Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda meclis sonunda yaptığı gündem dışı konuşmada, Başkan Türkyılmaz'ı adeta soru yağmuruna tuttu. Kahraman'ın Güzelyalı'da Atatürk Parkı'nda yapılan ruhsatsız binanın tekrar yıkılması dolayısıyla öncesinde Basın Bürosu aracılığıyla "yargı tokadı" olarak servis edilen haberin sonucunda tokadı kim yedi" diye sordu.

"3 YIL 8 AY 27 GÜN SONRA MUTLAKA YAPILACAK"

Söz konusu soruya sinirlenen Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Atatürk Parkı'nın ikinci etabı en geç 3 yıl 8 ay 27 gün sonra mutlaka yapılacak! Çünkü o gün Bursa Büyükşehir Belediyesi'ni de kazanmış olacağız" dedi. "Büyükşehir Belediyesi'nin Mudanya'da yaptığı BUDO ve arıtma tesisleri dahil kestiği bir tane ruhsat var mı" diye soran Türkyılmaz, "Biz resmi daireyiz. Halka yapıyoruz, millete yapıyoruz. Ruhsat olsa ne olur, olmasa ne olur. Çünkü bir kişiye çıkar sağlamıyoruz, kimseye rant da sağlamıyoruz. Millete yapacağımız hizmeti engellemek nasıl bir anlayıştır? Ruhsatsız bütün işler için Büyükşehir'e çağrı yapıyoruz" diye konuştu.

SOĞAN ÇAĞRISI!

Öte yandan Kadir Kahraman'ın "Karacabey'den alınan soğanlar gibi Mudanya'daki üretici seçmenize de yardımcı olmayı düşünüyor musunuz" şeklindeki sorusuna da, Mudanyalı üreticilere çağrısını yineledi. Karacabey'deki alımlar sırasında Mudanya sınırlarındaki üreticilere de haber gönderdiğini ancak kimseden satım konusunda geri dönüş olmadığını anımsatan Türkyılmaz, meclis aracılığıyla alım konusunda soğan çağrısını yineledi.

**

"Sahillerle ilgili talebim olmadı"

Mudanya'nın hakkını Büyükşehir Belediye Meclisi'nde savunması gereken Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın, Bursa'daki meclis toplantılarına gereken zamanı ayırmadığı için alınan kararlardan da haberi olmuyor!

Geçtiğimiz Mayıs ayında Bursa Büyükşehir Meclisi'nde görüşülen ve Gemlik ile Mudanya sahillerinde belli alanların ilçe belediyelerine yetki devrinin yapılmasıyla ilgili meclis kararıyla ilgili kendisinin sahillerle ilgili talebi olmadığını iddia etti.

"Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan sahilleri istemiş" diyen Başkan Türkyılmaz, "Benim haberim yoktu. Bir gece Genel Sekreter Ulaş Bey telefon açtı; sahilleri ister misiniz dedi. Ben de, 'Tabii ki isterim 55 kilometrenin tamamını üzerindeki tasarruf haklarıyla birlikte istiyorum. Ben buraları çiçek gibi yapacağım' dedim'. Çıkan kararla Gemlik ve Mudanya belediyelerine, sahillerin her türlü hizmeti yüklenirken, Ak Partili başkanların görev yaptığı Karacabey, Orhangazi ve İznik belediyelerine sadece zabıta görevi verildiğini gördük. Peki, üst hakları, kiralar, ilan, tabela, reklam gelirleri, otopark ücretlerini kim alacak? Büyükşehir. Biz onların yapması gereken işleri yapıp zararlarını kapatacağız. 40 kilometre sahilin birer kilometresine bir görevli koysanız 40 eleman yapar. Ben bir tane eleman alamıyorum. Meclis kararını hukukçularla değerlendiriyoruz" diye konuştu.

**

PATLASIN HAVAİ FİŞEKLER!

Mudanya Belediyesi'nin 2019'daki konser ve etkinlik harcaması 1 milyon 675 bin lira!

Mudanya Belediyesi'nin bir önceki yıla ait gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerine yönelik Denetim Komisyonu'nun raporu, Temmuz ayı meclisinin 4. gündem maddesinde görüşüldü. CHP'den Ergül Batman ve Yusuf Akbulut ile Ak Parti'den Volkan Biçer'in komisyonluğunda 42 gün boyunca yapılan incelemelerle hazırlanan rapor, okunmuş olarak meclis üyelerinin bilgisine sunuldu.
Ak Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, denetim raporunda bulunan konserler, yerel gazetelere neden ilan verilmediği, kitap fuarı ve bir çok kalemle ilgili yapılan aşırı masrafları sordu. Mudanya'da konser ve etkinlik harcamalarının toplam tutarı olan 1 milyon 675 bin liranın vicdanen kendisini de rahatsız ettiğine inanmak istediğini belirten Kahraman, 2020 yılı bütçesinin rantabl olarak daha önemli harcamalara yer verilmesini istedi.

"MUDANYA DIŞINDAKİ GAZETELERDE NE RANDIMAN GÖRDÜNÜZ?"

Bu arada Başkan Türkyılmaz ve basın danışmanının Mudanya'daki yerel gazetelerle alakalı ifadesine dikkati çeken Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, "Randımanları düşük olduğu için yollarımızı ayırdık ifadenizi basından okuduk. Hangi randımanı gördünüz ve randıman elde ettiniz ki, 25 Şubat'ta Kestel'deki gazeteye bayram kutlaması için 1.168 lira para ödenmiş, yine aynı gün Evrensel Gazetesi'ne 4 bin 500 lira para ödenmiş. Kestel ile ilgili 'yenge kontenjanı mı kullanıldı' diye insanın aklına geliyor. Evrensel'e para vermişiz ama buradaki yerel gazetelere randımanı düşük diye destek vermiyoruz. Bunu da sizin ve kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum" dedi.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK!

"Randıman" sözünün kendisine ait olmadığını açıklayan Başkan Hayri Türkyılmaz, "Başka şekilde söylenemez miydi? Söylenebilirdi! Yaptığımız anketlerde Mudanya’daki hemşerilerimiz yerelde hangi gazeteyi okuyor , Bursa genelinde hangi gazeteyi okuyor, yerelde hangi televizyonu izliyor, hangi gazeteleri okuyor bir çok sorular gelir. Mudanya’mızda okunan isim vermeyeceğim şu şu gazeteler okunan, çok okunan şunlar hiç okunmayan hiç bilinmeyen dahi var” dedi. Bu yanıt üzerine Evrensel'in Mudanya'da ne kadar okunduğunu merak eden Kahraman'a, "Oldukça fazla! Çok okunur. Okuru da vardır, taraftarı da" diyen Başkan Türkyılmaz'ın, okunduğunu iddia ettiği gazetenin Mudanya bayilerine 7 adet dağıtıldığı ortaya çıktı.

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Bu hafta öne çıkanlar