Mudanya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Mudanya genelinde 39 mahallede 510 hayvancılık işletmesinde bulunan büyükbaş hayvanlara yönelik "Şap Aşılama Kampanyası" düzenleyecek.

Yapılan yazılı açıklamada

"Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsamında 2 Eylül – 15 Kasım 2019 tarihleri arasında büyükbaş hayvanlara yönelik olarak "Şap Aşılama Kampanyası" düzenlenecektir.

Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında 2019 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası 2 Eylül’de başlayıp 15 Kasım’da sona erecektir.

Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve hayvancılık desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunludur.

Aşılama çalışmalarında 2 aydan büyük 6.000 büyükbaş hayvan şap hastalığına karşı aşılanacak.

Şap hastalığı; salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığının hayvan ölümlerine sebebiyet vermesinin yanı sıra, bu hastalık nedeniyle oluşan et, süt gibi verim kayıpları çiftçilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren şap hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez şap hastalığına karşı aşılanması gerekmektedir. Hayvancılıktan beklenilen verimin alınabilmesi için bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek büyük önem arz etmektedir.

Yetiştiriciler tarafından hayvanlarına şap aşılaması mecburidir.

İlçemizde 2018 yılında iki dönemde halinde 11.492 Büyükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. Yetiştiricilerimizin şap aşılama kampanyası ile ilgili Müdürlüğümüzce yapılacak duyuruları dikkate almaları ve hayvanlarını şap hastalığından korumak için en etkin ve ucuz yöntem olan aşılama hususunda duyarlı olması gerekmektedir.

Hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tarafından alınan tedbirlere uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır. Tüm üreticilerimize hastalıktan uzak, bereket ve bol kazançlar diliyoruz."

ifadelerine yer verildi

Avukat İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Kutlama mesajı

Emir Ali Usta Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Mesajı

Mert Tarım Mustafa Bayral

Mevlana Şimşek Mesajı

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar