Güncel Haber
GAME HOUSE PLAYSTATION

19 Eylül Gaziler Günü Mudanya Atatürk Anıtında düzenlenen tören ile kutlandı. Tören sonrasında protokol, Protokol Gazileri dernek binasında ziyaret etti.

19 Eylül 1921 yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal ve Gazilik unvanının verilişinin yıldönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü Mudanya’da düzenlenen törenler ile kutlandı. İskele Meydanı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan törenlere Kaymakam Ayhan Terzi, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtalan, Mudanya Belediye Başkan vekili Ali Polat, Mudanya Jandarma Komutanı Binbaşı Ercan Yavuz, Güney Marmara Sahil Güvenlik Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş İbrahim Emre Yaşar, Mudanya Emniyet Müdürü Abdullah Tomar'ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, gaziler ve aileleri katılım sağladı.

19 Eylül Gaziler Günü Mudanya Atatürk Anıtında düzenlenen tören ile kutlandı. Tören sonrasında protokol, Protokol Gazileri dernek binasında ziyaret etti.

Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığından Kıdemli Başçavuş Ümit Soykenar, günün anlamını ifade eden konuşmasında, " 19 Eylül 1921 yani tarihte bugün; Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılması neticesinde Mareşallik ve gazilik unvanının verildiği gündür. Bugün Türkiye Cumhuriyetinin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekâtları sonucunda kazanılan başarılarla Gazilerimizi onurlandırdığımız gündür.

Değerli Gazilerimiz; Gaziliğin önemini Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine delalet eden bu unvan ve rütbeyi size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım" sözleriyle ifade etmiştir. Bu önem ve bilinç ile toprağımızın vatan haline dönüşmesindeki yerinizi unutmadık ve unutmayacağız. Türk tarihine adını altın harflerle yazdıran siz değerli gazilerimizin, bu uğurda can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, sizlere minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek bizlerin en büyük görevidir" diyerek sözlerini tamamladı.


Başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımı sunuyorum.

Tören Protokolün Mudanya Muharip Gaziler Derneğini ziyaretiyle devaetti. Mudanya Kaymakamı Terzi, dernek Başkanı Halil Yılmaz' Türk Bayrağı hediye ederek Gaziler adına kendisini tebrik etti. Bir süre Gazilerle sohbet eden Kaymakam Terzi birlikte çekilen hatıra fotoğrafı sonrası dernek binasından ayrıldı.

Mudanya Tekke-i Cedid (Hal) ve Güzel yalı Merkez Camiinde ebediyete intikal etmiş Gaziler ve Şehitlerimiz için Kuran ve Mevlid-i Şerif okutularak, dualar edildi.

AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM KAMİL KOÇMUDANYA ACENTASI
AZİZOĞLU İNŞAAT TURİZM NİLÜFER TURİZM MUDANYA ACENTASI