Mudanya Ziraat Odası’nda 6 yıldan beri başkan vekilliği görevini yürüten Erdoğan Yıldız, yönetim kurulunun 2 yılda bir kendi arasında yaptığı seçimle başkanlığa seçildi.

4 yılda bir yapılan seçimle başkanlığa devam eden ve 20 yıla yakın başkanlık görevini başarıyla yöneten Raif Döner, yönetim kurulunun 2 yılda bir kendi aralarında yapılan seçiminde başkanlık görevini yürütemeyeceğini belirtmesi üzerine 6 yıldır yönetim kurulunda görev alan ve başkan vekilliği görevini yapan Erdoğan Yıldız oybirliği ile başkanlık görevine seçildi.

Yapılan yazılı açıklamada;

6964 Sayılı Ziraat Odaları Kanunu 11. Madde gereği yapılan Yönetim Kurulu Görev dağılımı sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Erdoğan Yıldız, Başkan vekilliğine Zekai Samast, Oda Meclis Başkanlığına Enver Ulu, Oda Meclis başkan vekilliğine İlker Turan, Muhasipliğe Nurettin Durak getirilirken yönetim kurulu üyeliklerine Raif Döner, Hasan Karayol, Haydar Kayar ve Mustafa Işıkoğlu getirildi.

Yeni Başkan Erdoğan Yıldız açıklamasında; “Öncelikle bana teveccü gösterip bu görevi tevdi eden Meclis Üyelerime ve Yönetim Kurulu arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Görevimin ve sorumluluklarımın ağırlığının bilincinde olduğumu belirtmek isterim.

Özellikle bu görevi yaklaşık 20 yıldır yürüten ve benimde son altı yılında yönetim kurulunda ve başkan vekilliğinde bulunduğum Raif Döner başkanıma bize öğrettiklerinden ve odamıza verdiği hizmetlerden dolayı çok teşekkür eder ve şükranlarımı sunarım. Bizim her zaman abimiz ve Onursal Başkanımız olarak kalacaktır. Amacımız bu bayrağı aldığımız yerden daha yukarılara çıkarmak olacaktır.

Bu güne kadar çeşitli Tarımsal Kalkınma Kooperatif hareketlerinin Yönetim Kurullarında görev aldım. Bunlardan bazıları S.S. Çınarlı Köyü Kooperatif Başkanlığı, Bursa Tarım Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanlığı, 8 yıl Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu üyeliği ve altı yıldır da Mudanya Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan vekilliğinde bulundum. Kısaca sorumluluklarımın ve sorunların çözümlerinin bilincindeyim.

Üyelerimize ve Kamuoyuna Mudanya’da tarım yapan herkese şunu söylemek isterim son zamanlarda yaşanan önce dolu sonra geçtiğimiz günlerde yaşanan soğuk hava ve don olayı afetler üreticilerimizi ve bizleri gerçekten sıkıntılı bir döneme sokmuştur. Önümüzdeki günlerde Kaymakamımızın destekleri ve girişimleriyle Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ile birlikte saha çalışmaları yapıp hasarların tespiti yapılacak olup devletimizin gerekli destekleri yapacağını düşünmekteyim.

Mudanya Ziraat Odası’nda 6 yıldan beri başkan vekilliği görevini yürüten Erdoğan Yıldız, yönetim kurulunun 2 yılda bir kendi arasında yaptığı seçimle başkanlığa seçildi.

Son dönemde yaşanan pandemi salgın hastalık ve afetlerin bizlere öğrettiği tarımın ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bunlardan korunmanın tek çözümünün tarımsal örgütlenme kooperatifçilik olduğu yadsınamaz bir gerçek olduğu eğer kooperatifleşmeyi geliştirir desteklersek üretim maliyetlerini düşüreceğimiz gibi ürettiğimiz ürünleri gerçek değerinde aracısız tüketiciye ulaşmasını sağlamış oluruz. Üretilen ürünlerin kooperatif eliyle kayıt altına alınması devlete katma değer yaratacağı gibi üretim planlaması yapılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca kooperatifleşme tüketicilerin gıda enflasyonundan korunması için ucuz ve güvenli gıdaya ulaşmasını mümkün kılacaktır. Bu düşünceyle Ziraat Odası olarak köylerde kooperatifleşmeyi destekleyeceğiz ve her türlü teknik desteği vereceğiz. Her zaman sahada olmaya özen göstereceğiz. Yüksek Ziraat mühendisimiz haftada bir gün köylerde ve sahada olacaktır.

Girdi maliyetlerimizi düşürücü çalışmalar yapacağız. İlaç, gübre gibi zirai girdilerin kullanımında verimliliği arttırıcı ve maliyeti düşürücü eğitimleri üniversiteler ve Ziraat Fakültesiyle işbirliği yaparak aşacağız. Üyelerimizin daha iyi hizmet alması için mahalle muhtarları ve Ziraat Odamızın seçilmiş köy temsilci delegeleriyle sürekli temas halinde olup hizmet kalitesini arttıracağız” dedi.