Gemlik Körfezinde Yaşanan Plankton Patlaması vatandaşlar tarafından endişe ile karşılandı. Pek çok vatandaşın gemilerden denize bırakılan atık sular sandığı doğa olayı planktonların aşırı çoğalması nedeniyle geçici olarak gerçekleşiyor.

Mudanya'da sahilin bazı bölümlerinde deniz renginin turuncuya dönüşmesinin nedeni, plankton çoğalmasıdır. Deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle meydana gelen plankton çoğalması her yıl mart, nisan ve mayıs aylarında yaşanıyor. Renk değişimi mevsimsel etkenlerle gerçekleşiyor, yoğunluk hava şartlarına göre değişim gösteriyor fakat herhangi bir olumsuzluğa yol açmıyor.

Tirilye dahil kıyılarımızda görülen bu görüntünün bir kaç gün daha süreceği tahmin ediliyor. Gemlik Körfezi'nde yapılan analiz sonucunda ise çevre için tehlikeli, uzun süre kalıcı etkiye sahip ve sudaki yaşam için toksik (zehirli) etkilere neden olabilecek bir maddeye rastlanmadı.

Diğer yandan oluşan görüntünün denizin durgunluğu neticesinde artan bakteriler nedeniyle meydana gelen deniz salyası (müsilaj) olduğuna ilişkin görüş bildiren yetkililerde mevcut.

Plankton nedir?

Daha çok biyoloji biliminde ve denizcilik alanında kullanılan bir kavram olarak bilinmektedir. Ne olduklarına bakıldığında ise hareket yeteneğine sahip olmayan ve tek hücreye sahip canlıların bütününe verilen isimdir.

MÜSİLAJ (DENİZ SALYASI) NEDİR?

Müsilaj, hemen hemen tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Yapışkan, sümüksü yapıya sahip olan müsilaj deniz sıcaklığının yükselmesi ve sıcaklığın yükselmesiyle artan bakteriler sonucunda oluşur. Denizlerdeki müsilaj özellikle balıkçıların kabusu olur. Balıkçı ağlarına yapışan müsilaj avlanmayı zorlaştırır. Bitkilerdeki müsilaj, su ve gıdanın depolanmasında, tohum çimlenmesinde ve zar kalınlaşmasında rol oynar. Kaktüsler (ve diğer sukulentler) ve keten tohumları, özellikle zengin müsilaj kaynaklarıdır.

Gemlik Körfezinde Yaşanan Plankton Patlaması vatandaşlar tarafından endişe ile karşılandı. Pek çok vatandaşın gemilerden denize bırakılan atık sular sandığı doğa olayı planktonların aşırı çoğalması nedeniyle geçici olarak gerçekleşiyor.

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar