Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ulaşım şirketi olan Burulaş'ın Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığının, Ücretsiz ve indirimli seyahat kartı yönetmeliğinin 5.maddesine aykırı davrandığını iddia eden Tüm Emekli Sen Mudanya Şubesi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretli ve kısıtlı Bukart uygulamasına Mudanya'nın çeşitli noktalarında açtıkları imza kampanyası masasıyla tepki gösterdi.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ulaşım şirketi olan Burulaş'ın Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığının, Ücretsiz ve indirimli seyahat kartı yönetmeliğinin 5.maddesine aykırı davrandığını iddia eden Tüm Emekli Sen Mudanya Şubesi,  65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretli ve kısıtlı Bukart uygulamasına Mudanya'nın çeşitli noktalarında açtıkları imza kampanyası masasıyla tepki gösterdi.

Sadece seyahat hakları için değil diğer tüm sıkıntıları dile getiren Tüm Emekli Sen Mudanya Şubesi yaptığı açıklamada emekli vatandaşlara seslenerek ;

"EMEKLİ ARKADAŞ;

Başka ülkelerin Emeklileri maaşları ve kendi ülkelerinde kazandıkları sosyal haklarla tüm Dünya’yı geziyor ve Ülkemize de gelerek sahillerimizde tatil yapıyorlar, tarihi ve doğal güzelliklerinden doya, doya yararlanıyorlar.

Türkiye’nin Emeklileri bizler ise; onları sadece televizyonlardan izliyorlar, maaşlarımız yeterli olmadığı için ülke içinde bile seyahat edemiyoruz.

Kahve köşelerinde, parklarda boş, boş zaman tüketmeye, ya da bir kısmımız ilerlemiş yaşına rağmen aldığı emekli aylığıyla geçinemediği için iş bulabiliyorsa çalışıp, zorunlu yaşam ihtiyaçlarını karşılama derdinde.

Çalıştığımız bunca yıla rağmen bir kısmımız da ev sahibi olamadığı için halen kirada oturuyor, hatta aldığı üç kuruş aylığı ile işsiz çocuk ve torunlarına bakıyor, Bayramlarda dahi çocuk ve torunlarımıza harçlık veremez durumda oluyoruz.

Emekli Maaşlarının sahte enflasyon oranları kadar arttırılması uygulamasından derhal vazgeçilmeli, büyümeden emeklilere pay verilmelidir.
Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında olmak üzere, emekli, dul ve yetimlerimize birer maaş tutarında İkramiye verilmelidir.

Emekli maaşlarının Türkiye koşullarında insanca yaşanacak düzeye çıkarılması için, gerçek bir “İntibak Yasası” derhal çıkarılmalıdır.
Halen yeni emekli olanlara bağlanan maaş mevcut asgari ücretin hemen, hemen yarısı kadar yani bundan sonra yaşamasan da olur deniliyor,
Emeklilikte Yaşa takılan binlerce vatandaşımız (EYT) mağdur edilmiş şekilde adeta yaşam savaşı veriyorlar.

Edindiği borçlar ve fatura ödemeleri yüzünden aldığı aylık cebinde değil, bankalarda kalıyor. Bankalardan aylıklarımızı alırken Bordro verilmediği için, aldığımız sağlık hizmeti karşılığı ve diğer kesintilerden haberimiz olmuyor.

Emekli hakkımızı elde edesiye kadar yıllarca Prim ve Vergilerimizi kuruşuna kadar ödememize rağmen, Hastalandığımız da tedavi için gittiğimiz hastaneler paralı hale getirildiği için ceplerimizden ödeme yapmak zorunda kalıyoruz, ( katkı, katılım ve birçok ek ödeme payları gibi) 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza ise Kanunla tanınan ve sadece Nüfus kâğıtlarını göstererek ücretsiz ve gün içinde sınırsız toplu taşıma araçlarından yararlanma hakkı, Bursa Büyükşehir Belediyesince engellendiği, bu konuda yürürlükte olan ilgili Bakanlık Yasa ve Yönetmeliğin uygulanmasını istiyor ve bekliyoruz. Emekli ve yaşlılarımıza yönelik “huzur ve bakım evleri ile onları hayata bağlayıcı ilgi ve yeteneklerini kullanabilecekleri sosyal tesis alanların Belediyeler eliyle gerçekleştirilmesini bekliyor ve istiyoruz.

YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR KADER DEĞİL, ZULÜMDUR.

Peki, bu güne kadar iktidara gelmiş her hükümetin bizlere reva gördüğü bu duruma sessizce razı olan, birlikte mücadele ve örgütlenmeden uzak duran SENİN SORUMLULUĞUN YOK MU?

İşte bu gidişe dur diyebilmek için, tüm ülke genelinde olduğu gibi, MUDANYA’da çalışmalarımızı öteden bu yana sürdürmekteyiz.
Bu amaçla EMEKLİ SANDIĞI - SSK - BAĞ KUR’ dan Emekli olmuş veya Dul ve Yetim maaşı alan tüm vatandaşlarımızı Sendikamız “TÜM EMEKLİLER SENDİKASI, BURSA MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ“ ne Üye olmaya ve bir araya gelmeye davet ediyoruz.

Alın terimizle kazandığımız haklarımıza sahip çıkmaya, yoksulluğumuza ve uğradığımız haksızlık ve de hukuksuzluğa karşı çıkmaya, insanca yaşamımızı sağlayacak bir maaş ve sosyal haklar alabilmek için, ülke genelinde binlerce üyelerimizle mücadelemize devam ediyoruz.

HAYDİ EMEKLİLERİMİZ; DAHA İNSANCA YAŞAYABİLECEK HAKLARIMIZ İÇİN,
ÇOCUKLARIMIZA VE TORUNLARIMIZA
DAHA GÜZEL VE YAŞAYABİLECEK BİR GELECEK BIRAKABİLMEK ADINA,
SENDİKAMIZA ÜYE OLUP, BİRLİKTE SESİMİZİ VE VARLIĞIMIZI DUYURMAYA
SİZLERİ BEKLİYORUZ..
UNUTMA SEN YOKSAN BİR EKSİK OLACAĞIZ
HAKLAR VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN EMEKLİ OLUNMAZ

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI- MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ" satırlarına yer verdi.

mudanyacicek.com sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar