-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya Geçmişin İzleri

Colors: Orange Color

Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşında yenik düşmesi, Mondros Mütarekesinin imzalanmasıyla Türk yurdu ve Türkler için kara günlerin başlamasına neden olmuştu. 30 Ekim 1918'de imzalanan mütareke ile Türk yurdu düşmanlar tarafından yer yer işgal edilmeye başlanmıştı. Batı Anadolu'ya Yunanlıların çıkışından bir gün sonra da Mustafa Kemal Paşa, İstanbul'dan Samsun'a hareket etmişti. Bu yıllar da ordu birlikleri terhis edilmekte ve silahları da elinden alınmaktaydı.

Atina hükümeti cephedeki yenilginin bozguna dönüştüğünü 1 Eylül 1922 gecesi öğrendi, “ Küçük Asya’da yaşanan Anadolu felaketi, Yunan milletinin nesillerdir içinde besleyip büyüttüğü “ MEGALİ İDEA “ adı verilen ve İstanbul başkent olmak üzere Bizans İmparatorluğu’nu yeniden kurma rüyasına” son vermişti.

Mudanya'da Kordon boyunun (İnönü Bulvarı) sonunda, Mudanya Mütarekesinin imzalandığı ahşap yalı yer alır. 19. yüzyıl sonlarının mimari yapısını taşıyan bu tarihi binanın ilk sahibi Rus asıllı tüccar Aleksandır Ganyanov'dur. Daha sonra Mudanyalı iş adamı Hayri İpar'ın satın aldığı bina onarılarak, 1937 yılında müze haline getirilmiştir.

Batılı emperyalist ülkelerin, özellikle de İngilizlerin teşvik ve desteği ile 15 Mayıs 1919'da Yunan ordusu Anadolu'yu işgal etmek üzere İzmir'e asker çıkardı. Hasan Tahsin (Osman Nevres) adlı kahraman bir gazeteci ise bu işgale anında karşı koyarak tabancasıyla işgalcilerin üzerine ilk kurşunu sıktı. Ancak karşı ateşle şehit edildi.

Mudanya'ya kazandırılan tarihi gemi bedavaya İstanbul Büyükşehir Belediyesine hibe edildi. Güzelyalı Yat Limanı’nda gemi otel olarak hizmet veren Turan Emeksiz yolcu vapuru, müze, hastane ve ya kütüphane olarak yaşatılmak üzere Mudanya Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısında (1 ekim 2021) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devredildi.

İngilizlerin Mudanya'ya asker çıkarması sırasında kahramanca mücadele verenlerden biride Mudanyalı Şükrü Çavuştur. Mudanya tarihiyle ilgisi bakımından Mudanyalı Şükrü Çavuş'un hikayesini de değinmekte yarar vardır. Bu konuda İstiklal savaşı ile ilgili bir eser yazan Rahmi Apak şu bilgileri vermektedir. "Bu harekatta 56. tümenin Mudanya'da bulunan bir bölüğüne ait subay ve bazı erler esir edilmişlerdi.

"Demiryollar" dergisinin Şubat 1941, 192. sayısında yayınlanan bir yazıda anlatılan pek çoğumuzun yetişemediği, çok eskilerde kalmış güzellikleri dergi sayfalarından çıkarıp sizlerle paylaşmak, toplumsal belleğimizi tazelemek istedik.

Mudanya Bursa'nın İskelesi olmasından ötürü, Bursa'yı ziyaret edecek olan devlet büyükleri genellikle deniz yolunu kullanarak Mudanya'dan gelip geçiyorlardı. Böylece Mudanya, devlet büyüklerini karşılama ve törenlerde ilk hoşgeldin yeri olmuştur. Türk Devletinin kurucusu Atatürk de Mudanya'da bir kaç kez karşılanmış veya uğurlanmıştır.

41 Km.Uzunluğunda olan Bursa - Mudanya Demiryolu hattı 1873 yılında yapımına başlandı. Bu dar demiryolu hattı 1908 yılında 10 lokomotif 14 yolcu vagonu 50 yük vagonuyla 18 Haziran 1892'de ilk seferini yapmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 1933 yılında 50 Türk Lirasına kamulaştırılmıştır. Ekonomik olmadığı gerekçesiyle 1948 yılında kaldırılması kararlaştırılmıştır.

Mudanya'da Şükrü Çavuş Mahallesi Köşk Sokak'ta yer alan Tahir Paşa Konağı Müzesi, 18. yüzyıl osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden biri. Osmanlı Padişahını tekraren konuk eden bu konak yaşanmış gizemli hikayeleri de barındıran konak yıllarca bakımsız kaldı. Greken ilgi ve önem maalesef verilemedi. Ta ki Mudanya aşığı hayırsever iş adamı Ağâh Bursalı destek verene kadar. Dilden dile dolaşan pek çok yaşanmışlıkları olan muhteşem yapı Mudanya'nın kültür hazinelerinden biri haline geldi. İşte 7/24 yoğun güvenlik önelemleriyle korunan 300 yıllık kültür mirasımız Tahir Paşa Konağı'nın ilginç serüveni.

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar