Güncel Haber
VİLLA AKAY DÜĞÜN ORGANİZASYON

Yazarlar

Colors: Orange Color

Ülkemizde evlenme yaşı; işsizlik ve hayat pahalılığı gerekçeleri başta olmak üzere her geçen yıl artış göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 2021 yılında erkeklerde 28,1 iken kadınlarda 25,4 olmuş. Geçtiğimiz yıl, erkek ile kadın arasındaki ortalama ilk evlenme yaş farkı ise 2,7 yaş olarak gerçekleştiği görülmektedir.

Değerli büyüklerim, arkadaşlarım, hemşerilerim;
Ben yaklaşık 1 hafta boyunca ziyaret ettiğim İspanya'dan ülkemize henüz yeni döndüm. Tarihi merkezine yılda milyonlarca turistin geldiği Valencia'da 3 gün geçirdim. Buraya arkadaşlarımla görüşmek, hoş vakit geçirmek için geldim. Bununla birlikte şehircilik, belediye ve yerel yönetimler anlayışını irdeleme fırsatım da oldu. Ziyaret ettiğim Valencia’daki belediye uygulamalarını, Mudanya Belediyesi ile karşılaştırmam gereken birçok görüntüyle karşı karşıya kaldım.

Osmanlı İmparatorluğunun ekonomik zorluklar yaşandığı döneminde, imparatorluk topraklarına İngiliz, Fransız ve Almanların yaptığı 4 136 km’lik demiryolu hattı döşenmiş. Cumhuriyetin kurulduğu 1923 yılından, 1951 yılına kadar ise mevcut demiryolu hatlarına 3764 km daha yeni hat ilave edilmiş. Teknolojinin ve maddi imkânlarının sınırlı olduğu bu dönemde, yılda döşenen ray hattı 134 km olmuş.