-
Muharrem İnce

Yazarlar

Colors: Orange Color

1868 yılında yaralı ve yardıma ihtiyacı olan Osmanlı Askerlerine yardım cemiyeti olarak kurulmuş o kadim; Türk Kızılay’ı. Hiçbir ayrım yapmadan insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmış, insanın hayatını ve sağlığını korumayı düşünmüş. İnsan kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı getirmeyi amaç edinmiş bir yardım kuruluşu olmayı ilke edinmiş. Böyle biliyorduk bizde, Türk Kızılay’ını.

6 Şubat 2023 günü saat 04:17’yi gösterince Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerden sonra bu güne kadar 7 bin 184 artçı deprem yaşadık.
Önceki gün saat 20:04 de Hatay merkezde meydana gelen 6,4 ve 5,8 şiddetindeki deprem sonrasında ise ne yazık ki, 6 canımızı daha yitirdik.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi günü sabah 04:17’de, 7,7 büyüklüğünde 60 saniye süren deprem sonucunda, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Adana, Diyarbakır, Osmaniye, Malatya, Kilis ve Şanlıurfa’da binlerde ev yıkıldı.

Cumhur ittifakının oluşmasından sonra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun girişimleri ile 12 Şubat 2022 yılında muhalefetteki 6 parti birleşerek Millet İttifakının bileşenlerini oluşturdular.