Güncel Haber

Yazarlar

Colors: Orange Color

Mudanya’da yaşayan nüfus her yıl yaklaşık % 4 oranında yani, 3500 kişi artarak 100 000 binlere ulaştı. Ulaştığı bu nüfus yoğunluğu ile Bayburt ve Tunceli İl nüfusunu da geride bırakmış oldu. Nüfusunun artmasına paralel olarak Mudanya, modern kentleşme çalışmalarından payını alamıyor.

Bugün itibari ile ülkemizde 13 milyon civarında emekli vatandaşımız yaşamaktadır. Ömrü boyunca canını dişine takarak çalışan emekçiler emekli olduklarında refah içinde yaşamayı arzu etmektedirler. Her emekçi, çalışma hayatı boyunca emeklilikteki hayatlarının hayali kurmaktadır. Ancak, birçok emekli vatandaşımız emekli olunca hayal kırıklığına uğramaktadır. Emekli olmadan önceki yaşam standart’ını emekli olduktan sonraki bulamamakta, arzu ettiği emeklilik hayatına kavuşamamaktadır.

Türkiye 1946 yılında yapılan demokratik seçimlerle çok partili hayata geçiş yapmıştır. Türk silahlı kuvvetleri (TSK) ; bu tarihten sonra ülkemizin sosyo-politik hayatına bazen kurumsal, bazen de bazı subayların birleşerek inisiyatif alıp gerçekleştirmiş olduğu darbeler yapmış ve muhtıralar vermiştir.

2020 yılı, geçen yılların Haziran ayı ile kıyaslandığın da en fazla yağış aldığımız yıllardan biri. Normalde Balkanlardan ve Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen hava hareketlerinde, bu tür ani yağışlar görülmemektedir. Ancak, Akdeniz üzerinden gelen küresel iklim değişikliği kaynaklı olan sıcak ve yağışlı hava hareketleri yaz aylarında ani yağışlara ve su baskınlarına neden oluyor.

Korona virüsün başladığı 2020 Mart ayının yarısından itibaren yayılım gösteren virüs, vaka sayılarının artması ile de karantina süreçleri yaşamaya başladık. Bu aşamada ilk vakanın çıktığı o günlerden 7 Temmuz 2020 gününe kadar ülkemizde 207 bin korona virüs vakası ile karşılaşıldı. Ne yazık ki, 5241 kişinin yaşamını yitirdiği ülkemizde vaka ve ölüm sayısı azalma eğilimi içinde olsa da, risk devam etmektedir. Korona Virüsün tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit etmesi ile birlikte hayatını kaybedenlerin toplam sayısı da 540 binleri bulmuştur.

Korona virüs salgınında başarılı sonuçlar alınan ülkemizde, Mayıs ayının ortalarından itibaren normale dönme düşünceleri artmaya başlamıştı. Bu beklenti sonrasında Cumhurbaşkanımız tarafından haziran ayında karantina tedbirlerinde iyileştirmeler yapılabileceği sinyalleri verilmişti. Virüse yakalanan günlük vaka sayılarındaki azalış,850 rakamlarının altına düşmesi ve iyileşen hasta sayısının hızla artması ile birlikte hayatını kaybeden hasta sayılarının azalması iyileşme yolunda önemli bir gelişmeydi.