Güncel Haber
Muharrem İnce Mudanya'da

Yazarlar

Colors: Orange Color

2020 yılının sonlarında Mudanya ve köylerinde ani ve mevsimsiz yağan dolu nedeni ile binlerce zeytin ağacı zarar gördü. Yetmedi devam ettiği günlerde aşırı soğuklardan kaynaklanan don olayı ile karşılaştık. Yine köylü ve üreticimiz etkilendi. Mağdur duruma düştüler. Ani ve aşırı yağan baskın halindeki fırtına ve yağmurdan dolayı geçtiğimiz günlerde Ayvalık’ta 80 civarında tekne denize batarak kullanılmaz hale geldi.

Baharın gelmesi ile Mudanya'nın kırları, bahçeleri, ormanları rengarenk olur, hemen her rengin pek çok tonunda çiçekler açmaya bașlar. Havalarda ısınmaya bașlayınca arılar uzak kalır mı çiçeklerden, yorulmadan șevkle hiç durmaksızın çiçek çiçek dolașırlar, bal, polen toplarlar. Çok çalıșmaları lazımdır, koloni kıștan çıkmıș, yorulmuș yașlanmıș ve azalmıștır.

Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra, Anadolu’da Selçuklu devleti halklarından olan ve Orta Asya Türk boylarından birçok beylikler kurulmuştur. Avşar boyundan olan Türkmenlerin kolundan Karamanoğlu beyliği, Konya ve Karaman merkezlerinde kurulmuş olup, Osmanlı Beyliği ile Anadolu’nun en kuvvetli beyliklerinden bir olmuştur.

1.Dünya savaşından mağlup ayrılan Osmanlı İmparatorluğu, 1918 yılında imzalanan Mondros Mütarekesi anlaşması ile dağılma sürecine girmişti. O zamana kadar bünyesinde 64 ülkenin yer aldığı Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa devletleri ile birlikte işgalci devletlerce ‘’Hasta adam’’ olarak nitelendiriliyordu. Yenilgi sonrasında İmzalanan antlaşma gereğince; Boğazların hâkimiyeti, ülke topraklarındaki yer altı zenginlikleri ile Ordu ve Donanmanın hâkimiyeti İtilaf devletlerine verilmişti.

GÜZELYALI BAYRAK DÜĞÜN SALONU MUDANYA

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar