Güncel Haber

Yazarlar

Colors: Orange Color

Türk milletinin tarihi kimi tarihçilere göre insanlık tarihi ile başlar. Türk milleti tarihin derinlerinde olduğu için kimi tarihçiler de tarihin Türkler ile başladığını savunmaktadır. Türklerin MÖ.14.000 yıl öncesine dayanan (Tik, Türk ve Tikler ) olarak adlandırıldığı bir geçmişe sahip olduğunu savunan birçok tarihçide vardır.

Değerli Mudanyalılar, Korona virüs salgını, dünya üzerinde Pandemi (dünya üzerinde hızla yayılan ve etkili olan salgın hastalık) küresel salgın derecesinde olmuştur. Virüse bulaşmamış hiçbir ülke kalmamıştır. Tüm dünya ülkelerinin yegâne hedefi bu bulaşıcı virüsten az bedelle bir an önce kurtulmak olduğunu, takip ediyoruz ve yaşıyoruz.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sayımına göre Türkiye’nin nüfusu 31 Aralık 2019 tarihi itibari ile 1 milyon 151 bin kişi artarak 83 milyon 155 bin kişiye yükselmiştir. Bu sayıya ülkemizde başta Suriyeli sığınmacılar olmak üzere, diğer ülkelerden gelerek mülteci ve sığınmacı olarak yaşayan yaklaşık 5 milyon yabancı dâhil değil. Yani yabancıları da nüfusumuza dâhil edersek ülkemizin nüfusu yaklaşık olarak 88 500 kişiye ulaşmıştır.

Çin’de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan Korona virüs nedeni ile Dünyada ve Türkiye de gıda konusunda bazı tedbirlerin alınması gerekliliği ortaya çıktı. Günümüze kadar girdi maliyetlerinin yüksek olması sonrasında para kazanamayan, dolayısı ile üretmek istemeyen çiftçilerimizin üretimleri bugün önem kazandı.

Korona virüs salgını nedeni ile dünyanın kirlenmesine en çok katkısı olan sanayisi güçlü ülkelerde ve ülkemizde olmak üzere sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı ile insanlar evlerine kapandılar. Birçok kısıtlamalara maruz kaldılar.

Türk toplumlarının hayatında gerek İslâmiyet öncesinde, gerekse sonrasında sosyal yardım önemli bir yer tutar. Türk tarihinin ilk evreleri olan Orta Asya Döneminde görülen sosyal yardım anlayışı, diğer dönemlerde gelişerek ve zenginleşerek devrin ve toplumların şartlarına göre uygulanmıştır.

Şeref ŞAŞ Şükrü Çavuş Mahallesi Muhtarı mesaj

Avukat İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı Kutlama mesajı

Mustafa Bayral Mert Tarım mesaj

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı Mesajı

Servet ŞAHİNER - Mudanya Taşıyıcılar Koop. Başkanı Mesaj

Emir Ali Usta Mesaj

Zekai Samast Mudanya Minibüscüler Kooperatif Başkanı

fahri elektrik ramazan bayarm kutlama

Mevlana ŞİMŞEK ÇINAR DÖNER MUDANYA

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Bu hafta öne çıkanlar