Güncel Haber
 • Atatürk Parkı 2. Etap İnşaatına Kaçak Yapı Mührü Vuruldu.

  Mudanya Belediyesi, Güzelyalı Atatürk Parkı’nın 2. Etap çalışmaları Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerince ruhsatsız (kaçak yapı) nedeniyle mühürlendi.

 • Aya Yani Manastırı

  Uzaktan bakıldığında küçük bir kaleyi andıran Aya Yani Manastırı, bugün özel mülkiyette bir arsada varlığını korusa da eski ihtişamını arayan yapılardan biri… Tirilye’ye 5 kilometre uzakta, toprak bir yol, zeytinliklerden ve günebakan tarlalarından geçerek ulaşılıyor Aya Yani’ye...

 • Başkan Aktaş: “Artık icraat zamanı”

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, samimiyet, tevazu ve gayretle gönül belediyeciliğini yerine getirirken, vizyonel projeleri hayata geçirme adına önemli hamlelerinin olacağını söyledi.

 • Bir Mudanya Kaçamağı

  Eğer İstanbul gibi devasa bir metropolde yaşıyorsanız ve şehir trafiği içinde harcanan saatlerle ömrünüzün törpülendiğini hissetmeye başladıysanız, Mudanya’ya Deniz otobüsü ya da Hızlı Feribotla 95 dakikalık huzurlu bir yolculukla seyahat edebilirsiniz. Bu fırsatı değerlendirenler için Mudanya, bir İstanbul kaçamağı sayılır.

 • Dündar Evi ya da Hagios Ioannes Rum Kilisesi

  Doğal güzelliklerinin yanında tarih kokan Tirilye’de  Dündar Evi olarak bilinen Hagios Ioannes Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) Kurtuluş Savaşı sonrasında Rumların bölgeyi terk etmesi ardından özel mülkiyete geçmiştir. 19. yüzyıl yapısı kilisenin üç katlı batı cephesi günümüzde konut olarak kullanılıyor. Doğal güzelliklerin yanında tarihi yapılara meraklıysanız Tirilye'yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Ekrem Uğurlu'dan Mustafa Şenkal'a Teşekkür Ziyareti

  Mudanya Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ekrem Uğurlu Mudanya ŞENKAL Elektronik sahibi Mustafa Şenkal'ı ziyaret ederek ilçe spor müdürlüğü tesislerinin bakım, onarım konularında yaptığı katkı ve desteklerinden dolayı şilt vererek teşekkür etti.

 • Eşkel ve Eğerce Sahillerinde Çeken Akıntıya Dikkat

  Eşkel, Eğerce muhteşem kumsalı ve denizi ile Marmara'nın en güzel sahili, her yaz bu muhteşem kumsallar alabildiğince misafirlerine harika anlar yaşatır. Fakat yetkililerce alınan tüm önlemlerin yanında yine de sizi hayati risk taşıyan ve insanları açık denize doğru sürükleyen çeken akıntı " RİP Akıntısı " konusunda bilgilendirmek istedik. Zira eğlenmek için buraya gelen ailelerden bazıları hayatlarının en dehşetli gününü burada yaşayabilirler. Videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Fatih Cami (Hagios Stephanos Kilisesi )

  Tirilye’de bulunan Hagios Stephanos Kilisesi, şu an cami olarak hizmet veriyor. Yöremizdeki en eski ve özgün Bizans kiliselerinden biri olan tarihi yapı, 610-850 yılları arasından günümüze kadar gelen önemli Bizans mimarisi yapılarındandır. Kilise olarak inşa edilen mimari yapının ilk ismi Aya Todori olarak biliniyor. Kapısında bulunan yazıda Hicri 968, Miladi 1560 tarihleri bulunan kilisenin ismi, sonradan Fatih Camii olarak değiştirilerek kullanıma açıldı. Tarihin izlerini taşıyan bina Kenolakkus Manastırı Kilisesi adıyla da bilinir.

 • Girit Tatlısı (katmer) tarifi

  Nesilden nesile aktarılan kat kat lezzet " Girit Tatlısı " Mudanya mutfağının enfes lezzetlerinden olup, şerbetli tatlı sevenlerin sofralarının baş köşesinde yer bulmaktadır.

  Ama hemen belirtmekte yarar var ki bu enfes lezzet malzeme kalitesinden ve miktarından taviz verilmeden yapılmalıdır ki damaklarda unutulmaz bir tat bıraksın.

 • Hentbol Minik Kadınlarda Türkiye Şampiyonu Adasokağı Oldu

  Türkiye Hentbol Federasyonu 2018 - 2019 Minik Kadınlar Sezonu Şampiyonu Adana Adasokağı spor kulübü oldu. Mudanya İlçe spor salonunda geçtiğimiz Pazar günü başlayan şampiyonada Cuma günü klasman karşılaşmaları oynandı.

 • Köy Meydanı Satılık Değil. Bunlar Yalan Dedi. Kumyaka'da Kavga Çıktı.

  Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı ve S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (KTKK) Yönetim Kurulu Başkanı Ramiz Batmaz, Kooperatif Genel Kurulu sonrasında ve ulusal basında çıkan "Satılık Köy, Mahalle meydanı icraadan satılık" haberlerinin asılsız olduğunu açıkladığı ve suçlamalara cevap vermek için basın açıklaması yapmak istediği sırada meydana gelen olaylar yüzünden Jandarma açıklamayı bitirdi. Ramzi Batmaz toplantıyı provoke edenlerin Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifine şu anda üye bile olmadıklarını açıkladı.

 • Mudanya Belediye Meclisi'nde, Cumhur İttifakı Bölündü

  Belediye Meclisleri, bir nevi yasama organı gibi hareket eder. Mudanya Belediyesi Meclis üyeleri İlçemizde yer alan sıkıntılar için girişimlerde bulunup, problemlerin nasıl çözülmesi gerektiğiyle ilgili fikirler üretirler. Sorunların çözümünü sağlamak için toplanan belediye meclislerinde meclis üyelerinin önemli görevler üstlendiğini, toplumun menfaatine olan konularda karar verici mevki olduğunu söylemek mümkündür.

 • Mudanya, Büyük Önder Atatürk’ü Özlemle Andı

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde saatler 09.05'i gösterdiğinde Mudanya’da hayat durdu. Mudanya Ata’sını saygı, sevgi, minnet ve özlemle andı.

 • Mudanya'ya Nasıl Gidilir

  Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olan Mudanya'ya, deniz ve karayolu ile ulaşım imkanları oldukça gelişmiştir. İstanbul'dan deniz yoluyla Mudanya'ya gitmek için Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), ayrıca araba taşıyan Hızlı Feribot seferlerivardır.

 • Poyrazın Kızları Türkiye 3.'sü Oldu.

  Poyrazın Kızları; 15 - 19 Mayıs tarihlerinde Antalya’da düzenlenen Küçük Kadınlar Türkiye Şampiyonası’ndan Türkiye 3.’sü olarak ayrıldı.

 • SUGATO (Yumurtalı patates)

  Mutfağımızın olmazsa, olmazıdır. Patatesin doğranma şekli, yumurta miktarı ve yumurtanın pişme kıvamı kişiye göre farklı olabilir.

  Ömer Beydeş'in tarifi ile işte SUGATO

 • Taş Mektep Tirilye

  Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra Metropolit olarak Küçük Asya'ya (Türkiye’ye) dönen Chirisostomos tarafından 1904- 1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep, restore ediliyor. Kıbrıslı Rum lider Başpiskopos Makarios’un eğitim gördüğü rivayet edilen bu okulda müdür olarak görev yapan Hrisostomos  ( Chrisostomos ), daha sonra İzmir metropolitanı olmuştur.

 • Tirilye Eski Kilise Yemekhane

  Aziz Vasil Kilisesi ( Yunanca: Άγιος Βασίλειος, Agios Vasileios ) Tirilye’deki kiliselerden birisidir. Çeşitli toplantılar için sosyal amaçlı kullanılan yapı, 19. yüzyılda kilise olarak yapıldı. Zemin üstü iki kat görünümlü binanın doğu cephesinde, yedi basamaklı yarım dairesel merdivenlerle çıkılan kapının bulunduğu yerde kilise apsisi bulunmaktadır. Bunun da üzerinde biri geniş, diğeri kesme taştan silme ve öteki de üçgen kenarlı olmak üzere üç pencere bulunmaktadır.

 • Tirilye Tarihi Zeytinyağı Fabrikası

  Tirilye’de zeytin hasadı zamanında sokaklar sıkılan zeytinlerin kokusuyla dolar. İsmi zeytinle özdeşleşen, ürünleri Osmanlı döneminde ABD’ye kadar ulaşan Tirilye’de bulunan tarihi zeytinyağı fabrikası da yılların yıpratıcılığına karşı meydan okuyor. Osmanlı döneminde sadrazamlar, yabancı büyükelçiliklere verilecek davetlerde büyükelçilerden ne yiyeceklerine dair bir liste isterler.

 • Tirilye Taş Mektep'in Bir Kısmı Barış Müzesi Olacak

  Mudanya Belediyesi, 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanan Tirilye'de ki tarihi bina Taş Mektep’in bir bölümünü Barış Müzesi olarak kentin sosyal ve kültürel yaşamına kazandıracağını açıkladı.