Güncel Haber

Büyükşehir Belediyesi Mudanya Belediyesi'nin Güzelyalı Atatürk Parkı 2. etabı içinde yaptığı kaçak sosyal tesisi mühürlemesinden sonra Mudanya Belediyesi mülkiyetindeki 4 restoran ve kafe için uyarı yazısı gönderdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e yapılan şikâyetler üzerine Yapı Kontrol ekipleri tarafından 14 Ekim 2019 tarihinde yapılan incelemede Mudanya sahilinde mülkiyeti Mudanya Belediyesi’ne ait olan Tirilye Muhalebecisi, Güldoğan Kafe ile Arnavutköy Balıkçı Barınağı’na yer alan Mudanya Balık Restoran ile Güzelyalı’daki bir kafe ile ilgili kaçak ve ruhsata aykırı yapılaşma olduğu belirlendi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Mudanya Belediyesi şikayete konu olan işlemlerin yapılması için yetki ve sorumluluk alanı olması nedeniyle Mudanya Belediyesi’ne uyarı yazısı gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Yapı Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından Mudanya Belediyesi’ne gönderilen yazıda, belediyeye ulaşan şikayetlerle ilgili yapılan inceleme ve tespitler neticesinde 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Kanunu’nun 11. Maddesi kapsamında 5393 sayılı Belediyeler Kanununun alanlarında kalması sebebiyle ilçe belediyelerine bildirilip takibi yapılarak, kanun ve yönetmelikler uyarınca iş ve işlemlerin yaptırıldığına dikkat çekildi. Bahse konu yapılarla ilgili 17 Ekim 2019 tarihinde Mudanya Belediyesi’ne gönderilen yazıya cevap verilmediğine işaret edilen uyarı yazısında, 3194 sayılı imar kanunu, ilgili diğer kanun, yönetmelik ve ilgili diğer tüm mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi neticesinde tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili gerekli tüm yasal işlemlerin ivedilikle yapılması şikayete konu mevcut yapıların onaylı projelerine uygun hale getirilmesinin en geç 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 11. Maddesinde tanınan sürede sağlanması istendi.

 Büyükşehir Belediyesi Mudanya Belediyesi'nin Güzelyalı Atatürk Parkı 2. etabı içinde yaptığı kaçak sosyal tesisi mühürleme işleminden sonra Mudanya Belediyesi mülkiyetindeki 4 restoran ve kafe için uyarı yazısı gönderdi.