Güncel Haber

Kumyaka Mahallesi eski Muhtarı ve S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (KTKK) Yönetim Kurulu Başkanı Ramiz Batmaz, Kooperatif Genel Kurulu sonrasında ve ulusal basında çıkan "Satılık Köy, Mahalle meydanı icraadan satılık" haberlerinin asılsız olduğunu açıkladığı ve suçlamalara cevap vermek için basın açıklaması yapmak istediği sırada meydana gelen olaylar yüzünden Jandarma açıklamayı bitirdi. Ramzi Batmaz toplantıyı provoke edenlerin Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifine şu anda üye bile olmadıklarını açıkladı.

Kumyaka'da düzenlenen basın açıklamasında (KTKK) Başkanı Ramiz Batmaz kendisi hakkındaki iddialara yönelik olarak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine okumak istediği açıklama ve basın bildirisine katılanların laf atmaları sonucunda ortam gerildi ve durum karşılıklı atışmaya döndü. Tartışmalara hakaret ve karşılıklı küfürleşmeye kadar giderek (KTKK) Başkanı Ramiz Batmaz’ın açıklama yapması laf atılarak, sık sık sözü kesilerek engellendi, . Batmaz her ne kadar açıklama yapması için toplanan kalabalığı uyarsa da, toplantı bir anda karşılık atışmalardan yumruklaşmaya kadar gidince Jandarma toplantıya müdahale ederek açıklamayı sonlandırdı. (KTKK) Başkanı Batmaz Kumyaka sahilinde basın mensuplarını davet ederek burada basın açıklamasını yapabildi.

Ramiz BATMAZ'ın Basın Açıklaması

Batmaz "Tüm Faaliyetlerimiz Yasalara Uygundur. Denetlendik. Araştırıldık. Sorun Yok"

(KTKK) Başkanı Ramiz Batmaz kendisi hakkında iddia edilen suçlamalar karşısında yaptığı açıklamasında, “S.S. Kumyaka Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak kuruluş amaç ve hedeflerimiz doğrultusunda Yasalara uygun bir şekilde faaliyette bulunmaktayız. Kooperatifimiz tarafından zeytinciliğin geliştirilmesi, mahalle halkına ekonomik ve sosyal katkıda bulunmak amacıyla Kumyaka Mahallesi’nde AB standartlarında TKDK desteğiyle "zeytin salamura ve paketleme tesisi" inşa edilmiş olup, bu projenin gerçekleştirilmesi aşamasında maliyetlerin bir bölümü ipotekli banka kredisi ile karşılanmıştır. İPARD Hibe Desteği'de alınan projede siyasi ayak oyunlarıyla alınan hibenin düşürüldüğünü ve alınan kredi diliminin geri ödenmesinin söz konusu olduğunu hatırlattı.

Batmaz "Aldığımız İPARD Hibesinin Nasıl Düşürüldüğü Herkesçe Malum"

"Kooperatifimizin borcunu karşılayacak fazlasıyla Mal varlığımız mevcut diyen Ramiz Batmaz 25 - 30 milyon TL'lik gayrı menkulü bulunan (KTKK)'nün 1 miyon 200 bin TL'lik bir borcu vardır. Üç milyon TL gibi söylenen borç tamamen yalandır. Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ve kooperatifimizin nakdi gelirinin bulunmaması karşısında kredi taksitlerinin ödenmesi konusunda temerrüte düşülmüştür. Kredi borcunun yapılandırılması ile ilgili olarak muhatap banka ile görüşmeler devam etmekte olup başlatılmış bir icra takibi ya da kooperatifin ipotekli taşınmazlarının satışı söz konusu değildir. Kooperatifimizin, mevcut borcunu fazlasıyla karşılayacak miktarda malvarlığı bulunmaktadır. Kooperatif Başkanı Batmaz inşaası gerçekleşen zeytin salamura ve paketleme tesisi için alınan İPARD hibesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına müdahale Murat Ünal yüzünden bahçe duvarlarının 10 cm fazla yapılması neticesinde plan değişikliğinin iptal edilerek gerekli izinlerin kasıtlı olarak geciktirilmesi sonrası İPARD'ın vermiş olduğu krediyi iptal ederek geri ödeme talep etmesinden kaynaklandığını açıkladı.

* (Kumyaka Tarımsal Kalkınma Kooperatifi İPARD Hibesini nasıl kaybetti. Neden borç ortaya çıktı? Kooperatif Başkanı Ramiz Batmaz'ın 7 Ağustos 2016 tarihindeki açıklamaları. Önemli Tıkla Seyret mudanya.gen.tr ARŞİVİ )

(KTKK) Başkanı Ramiz Batmaz "Hal böyle iken başını Kumyaka Mahalle Muhtarı Ercüment Yılmaz’ın çektiği, bir grup, uzun yıllardan beri şahsıma, kooperatifimize ve yönetim kurulumuza karşı düşmanca tavırlar sergilemekte, çeşitli karalama, yalan ve iftiralarla haysiyet cellatlığına soyunmaktadır. Bu kişiler baskı, tehdit ve yıldırmaya yönelik söz ve eylemlerle nihai hedefleri olan kooperatif yönetimini ve bir çok taşınmazı bulunan kooperatif mallarını ele geçirmeye çalışmaktadır. Bu durum, özellikle 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra Ercüment Yılmaz’ın muhtar olması ile dozajı artarak devam etmektedir. Ercüment Yılmaz ve beraberindeki kişilerin bir kısmı daha önceden kooperatif üyesi iken kooperatif aleyhine yürüttükleri karalama faaliyetlerinden dolayı üyelikten çıkarılmışlardır.

Muhtar Ercüment Yılmaz, azalar Sadun Salkı ve Tahir Vural, kooperatifimizin 2018 yılı olağan genel kurul toplantısına ait ilan tutanaklarını hiçbir hukuki gerekçe göstermeden imzalamamışlar ve bu konuda yaptığımız yazılı başvuru dilekçesini de kabul etmemişlerdir. Söz konusu olayla ilgili Mudanya Kaymakamlığı’na gerekli şikayette bulunulmuştur. Kumyaka mahalle muhtarı Ercüment Yılmaz, Nejat Şirin ve Nezih Peksaray isimli şahıslar, üzerlerine vazife olmamasına ve kendilerini ilgilendirmemesine rağmen bu kez yerel ve ulusal basına verdikleri demeçler ve “Kooperatif borcunu ödeyemedi: Köy meydanı satılığa çıkarıldı” şeklinde yaptırdıkları yalan ve karalamaya yönelik haberlerle kooperatifimizi töhmet altında bırakmışlar, bu şekilde üyelerimizi ve mahalle halkını yönetim kurulu üyelerimize karşı kışkırtmışlardır." açıklamasını yaptı.

Kumyaka'yı fena halde gereksiz yere gerdiler.

(KTKK) Başkanı Ramiz Batmaz açıklamalarına "Kumyaka mahalle muhtarı Ercüment Yılmaz ve birlikte hareket ettiği kişiler, daha önceleri de kooperatifler hakkında defalarca aslı astarı olmayan haberler yaptırmış, mahallede çeşitli dedikodular yayarak köy halkını galeyana getirmeye çalışmış, Mudanya Kaymakamlığı, Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı, Mudanya Jandarma Komutanlığı, Tarım il ve ilçe müdürlüğü, Tarım Bakanlığı, Yeşil Vergi Dairesi, Mudanya Belediyesi gibi birçok kamu kurum ve kuruluşuna haksız ve yersiz şikâyetlerde bulunmuşlardır. Kooperatifimiz bu iftiraların tamamından aklanarak çıkmış, Yasalar çerçevesinde hareket etmek ve mahallede tatsız bir olay yaşanmaması adına bugüne kadar yapılanlara sessiz kalınmıştır. Ancak son olaylardan sonra mahallede tansiyon iyice yükselmiş ve huzursuzluk doğmuştur.

Kumyaka mahalle muhtarı Ercüment Yılmaz, azalar ve birlikte hareket eden kişilerin eylemlerine son vermeleri için gerekli uyarıların yapılması, kışkırtmalar, yalan haberler ve dedikodularla mahallede her geçen gün yükselen tansiyonun kavgaya dönüşmemesi ve başkaca üzücü olayların gerçekleşmemesi bakımından asayiş ve genel güvenliğin sağlanması hususlarında lüzum eden tüm idari tedbirlerin alınmasını hususlarında Mudanya Kaymakamlığına Başvuruda bulunduk” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

KUMYAKA'DA KAVGAYA JANDARMA MÜDAHALESİ

Adım adım yükselen tansiyon ve açıklamaya laf atmalar sonucunda çıkan kavga kameralarda