Güncel Haber

"Etkin, Caydırıcı, Saygın" sloganıyla dosta güven düşmana korku salan F16 gösteri ekibi çok deneyimli ve kalabalık bir ekibe sahip. Fakat tüm hazırlık aşamalarından sonra gökyüzünde muhteşem manevralar yapan, çoğu kimsenin bayılarak kendinden geçeceği G Kuvvetine dayanan kahraman gösteri pilotlarımızı sizlere tanıtmak istedik. Savaşan Şahin olarak tanımlanan F16 SOLOTÜRK  uçağını uçuran ekip uçuş öncesi Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer'i makamında ziyaret etti.

Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar,

Kol Komutanı / Gösteri Pilotu

Hava Pilot Yüzbaşı Erhan Günar, Kol Komutanı/Gösteri Pilotu

1983 Konya doğumlu olan Yzb.Erhan GÜNAR 2005 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 162’nci Filo K.lığı/Bandırma’da Hava Savunma Pilotu olarak görev yaptıktan sonra, 2013 yılında SOLOTÜRK 3’üncü Gösteri Pilotu olarak seçilmiştir. 2014-2015 yıllarında SOLOTÜRK 2’nci Gösteri Pilotu ve Gösteri Uçuş Emniyet Subayı olarak görev yapmıştır. 2016 yılından itibaren SOLOTÜRK Kol Komutanı ve Gösteri Pilotu olarak görevine devam etmektedir.

 

Hava Pilot Yüzbaşı Serdar Doğan

Hava Pilot Yüzbaşı Serdar Doğan, Gösteri Pilotu

Gösteri Pilotu

1984 Konya doğumlu olan Yzb.Serdar DOĞAN 2007 yılında Hava Harp Okulundan mezun olmuştur. 182’nci Filo K.lığı/Diyarbakır’da Hava Savunma Pilotu olarak görev yaptıktan sonra 2015 yılında SOLOTÜRK 3’üncü Gösteri Pilotu olarak seçilmiştir. 2016 yılından itibaren SOLOTÜRK Gösteri Pilotu ve Gösteri Emniyet Subayı olarak görevine devam etmektedir.

SOLOTÜRK Nedir?

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16C Blok-30TM uçağı ile icra edilmektedir. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedirler.

 SOLOTÜRK Nedir?