-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı'nın mudanya.gen.tr 'ye dün verdiği Seçimli Genel Kurul röportajı sonrasında yazılı açıklama yaptı. Türkyılmaz'ın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

"  Bazı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında Soyer Kazancı’nın Mudanya Kent Konseyi Genel Kurulu’na ilişkin olarak hukuka aykırı içerikteki açıklamaları paylaşılmaktadır. Soyer Kazancı’nın yetki gaspı yaparak Belediye Başkanlığımızın bilgisi dışında 19.06.2019 tarihini genel kurul tarihi olarak belirleyerek toplantı çağrısı yaptığı, genel kurul üyesi olan meslek gruplarında bulunan kişiler ile yönetmeliğin 8.maddesi gereğince genel kurul üyesi olamayacak kişilere genel kurula katılarak usulsüz oy kullanmaları için baskı yaptığı anlaşılmakla, kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olan ve yetki gaspı yapan Soyer Kazancı hakkında adli makamlara gerekli hukuki başvurularda bulunulmuştur. 

Soyer Kazancı’nın açıklamalarında yer alan 24.01.2014 tarihli Mudanya Kent Konseyi Çalışma Yönergesi, Yönetmeliğin 16.maddesindeki “Kent konseyi genel kurulu bu yönetmeliğe aykırı olmamak kaydıyla uygulama yönergeleri çıkarılabilir” düzenlemesine aykırıdır. 

Kent Konseyi Yönetmeliği’nin 5.maddesinin 1.fıkrasında Kent Konseyleri’nin belediye teşkilatı olan yerlerde, mahalli idareler genel seçim sonuçlarını izleyen 3 ay içinde, 8. maddede belirtilen üyelerden oluşacağı, 2.fıkrasında Kent Konseyi genel kurulu ilk toplantısını yapmak üzere belediye başkanının çağrısı ile toplanacağı, belediye başkanının başkanlığında toplanan genel kurulda toplantıyı idare etmek üzere üyeleri arasından en az üç kişiden oluşan divan kurulunu seçileceği, 3.fıkrasında Divan Kurulu’nun oluşturulmasından sonra, Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve Kent Konseyi Başkanı’nın seçileceği düzenlemesine yer verilmiştir. 

 

31 Mart 2019 tarihli Mahalli İdareler kesin seçim sonuçlarının 22.05.2019 tarihli 30781 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de yayımlanmasını takiben Yönetmeliğin 5.maddesi gereğince Mahalli İdareler genel seçiminde seçilen Belediye Başkanı olarak, Kent Konseyi oluşumuna yönelik Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu’nun seçileceği 25.06.2019 tarihinde yapılacak genel kurul toplantısına 8.maddede belirtilen genel kurul üyelerini çağırma yetkim ve görevim doğrultusunda Genel Kurul Hazırlıkları Yönetmeliği’nin 5.maddesi gereğince Belediye Başkanlığımız tarafından yapılmaktadır. 

Kent Konseyi Başkanlığı tarafından 19.06.2019 tarihinde yapılacağı duyurulan Genel Kurul toplantı çağrısı mevzuata aykırı olup yapılacak genel kurul sonrası oluşacak Kent Konseyi meşru ve hukuki olmayacaktır.

MUDANYA BELEDİYESİ ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜBASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ  "

Soyer Kazancı Mudanya.gen.tr 'de Öner Kıran'a verdiği röportajda ne söylemişti?

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin