-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA
Bülent ERDEN Hiç Böyle Konuşmamıştı. Çarpıcı Cümlelerle CHP'lilere Seslendi

2022 yılı Şubat ayının ilk haftasında geçirdiği kalp krizi akabinde by pass (açık kalp ameliyatı) ile altı damarı değişen Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden aradan geçen aylar sonrasında sağlığına kavuşarak mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran ile MHP İlçe Merkezi'nde özel bir röportaj yaptı.

Erden düşündürücü sorularıyla Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a oy verenlere seslenerek çarpıcı tespitlerde bulundu.

Halktan aldığı 27 bin oyun hakkını vererek oyları helal ettirme gayretinde olduğunu vurgulayan Erden vatandaşın haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini belirterek “Sağlığım şükürler olsun yerinde. Görevimin hakkını vermeye çalışıyorum “ dedi.

Okumak ya da video seyretmek İstemiyorsanız. İnternet paketiniz sınırlıysa buradan dinleyin

 

2022 yılı Şubat ayının ilk haftasında geçirdiği kalp krizi akabinde by pass (açık kalp ameliyatı) ile altı damarı değişen Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden aradan geçen aylar sonrasında sağlığına kavuşarak mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran ile MHP İlçe Merkezi'nde özel bir röportaj yaptı.

İşte röportajımızdan kesitler;

Öner Kıran ;

Mudanya Belediyesi icraatlarıyla ilgili uyarı ve tavsiyelerinizi içeren pek çok sosyal medya paylaşımınız basına haber oldu. Bu paylaşımlarınızdan birinde Yıldıztepe Projesi temeli kazılırken alanın heyelan bölgesi olduğu hatırlatarak projeyi para harcamamak için belediye bünyesinde çizdiren Başkan Türkyılmaz’a “Burası heyelan bölgesi ileride çok büyük zarar ve masraflarla karşılaşmamak için profesyonel bir mühendislik firmasına projeyi kontrol ettirin” diye 13 Nisan 2020 günü uyarıda bulunmuştunuz. Ve sonuçta proje meydana çıkar çıkmaz burada dikkat çekici çöküntüler yaşandı. Özel bir yeteneğiniz mi var Yoksa Mudanya Belediyesi İyi Yönetilmiyor mu?

Maalesef Sn. Türkyılmaz’da bir ön yargı ve algı problemi var.

Bülent Erden ;

Mudanya Belediyesi’nin iyi yönetilip yönetilmediği konusunda takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Göreve geldiğimiz ilk meclis toplantısında Sn. Türkyılmaz’a şunu ifade ettik. “Biz yıkıcı değil yapıcı muhalefet yapacağız. Doğrularda yanında, yanlışlarda karşısında, eksiklerini tamamlayıcı olacağımızı ifade etmiştik.

Maalesef Sn. Başkanda bir ön yargı ve algı problemi var. Bu problem Mudanya’ya ciddi anlamda sıkıntılar getiriyor. Bedelimi Mudanyalı hemşehrilerimiz ödüyor. Yıldıztepe ile ilgili uyarımız bu kapsamdaydı. Eksikliklerini tamamlamak amacıyla ayrıca meclis toplantısında kendisine sözlü bir uyarıda bulunduk.

Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi Trajikomik Bir Projedir.

“Mudanyalı’yı masraftan kurtardık” diyen Sn. Başkana Deprem kuşağı ve heyelan alanı hatırlatmasında bulunduk. Olası çok büyük zararı ve masrafları önlemek adına profesyonel bir mühendislik firmasına çizilen projeyi ve alanın kontrol ettirilmesi gerektiğini ifade ettim.

Ama bir çok söylediğimiz gibi bu da algı problemine takıldı. “Ben bilirim. Ben yaparım. “ dedi ve yürüdü gitti. Ayrıca meydana çıktığında projeyi ilk gördüğümde minyatür bir sanayi çarşısı projesi gözlemledim ben. Yıldıztepe gibi harika atmosfere asla uygun olmayan bir mimari, dükkancıklardan oluşan üç tane sokak ve Sn. Türkyılmaz’ın herkese ters bakmaya alıştığı gibi Yıldıztepe Projesi’de maalesef denize sırtını dönmüş vaziyette inşa edildi. Proje bana göre trajikomik bir projedir.

Yıldıztepe Proje Maliyeti 60 -70 Milyon Liradır.

Bu arada Sn. Başkan 13 miyon TL. Bedelle proje 1. etabını yaptığını söylüyor. Ancak vatandaşlarımız şunu dikkate alsın. Bugünkü 13 milyon TL. hafife alınacak bir rakam değil. Bu rakam projenin yapım aşamasındaki dolar kurunu dikkate aldığımızda 4 – 4,5 milyon DOLAR civarında bir maliyet oluşturuyor. Bugünkü rakamlarla 60-70milyon TL. dir. Günün Mudanya Belediye yıllık bütçesinin yarısını buraya harcamıştır Sn. Türkyılmaz. Bu açıdan bakılınca çok mantıklı, verimli bir proje değildir.

Başkan Türkyılmaz Bir Akıl Tutulması Yaşıyor

Bir akıl tutulması sonrasında Başkan Türkyılmaz burayı komple ihaleye çıkararak aylık 1 milyon TL’den iki kez kiraya vermeye çalıştı. Ama kimse ihaleyle ilgilenmedi. İhaleye girilmez çünkü aylık 1 Milyon TL gibi bir bedelle burayı kiralayacak kişide mangal gibi yürek lazım. Ve aklını bir kenarıya koyarak farklı amaçlarla burasını kiralamış olması gerekiyor.

Diyelim ki burayı aylık (1 Milyon TL + kdv) ile 1 milyon 180 bin TL. kiralandığını düşünelim. Burada bir bardak çay 15 TL. bir tost 100 TL olur.

Yıldız Tepe Sosyal Tesis Olsun. Mudanyalı Nefes Alsın.

Sonuçta sosyal belediyecilik anlamında bu sonuç ne ile mukayese edilir kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Burada olması gereken bu konuda faaliyet gösteren belediye şirketi var. Bu şirketten maaş alan belediye meclis üyeleri de var. Bu maaşlarının karşılığında şu ana kadar ne yaptıklarını da bilmiyoruz. Bu maaşlar karşılığında kendilerine biraz iş yükü vererek Yıldız Tepe’nin Mudanya Belediyesi tarafından Sosyal Tesis olarak işletilmesidir. Bir bardak çayın 4 TL olduğu tostun 15 TL olduğu Mudanyalıların misafirlerini ağırlayabileceği bir yer olması ideal bir sonuçtur.

Tek Adam Yönetimi Mudanya’da Hiçbir Şey’i Halledemez.

Mudanya tek adam yönetimi 15 tane Cumhuriyet Halk Partili ve bir İYİ Partili Belediye Meclis Üyesinin oyu ile “Ben bu işi hallederim” diyor. Mudanya’da neyi halledecek ki şurada zaten 18 ayı kaldı. Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.

Öner Kıran;

Bütün Şehir yasasıyla Mudanya Belediyesine bırakılan kırsal mahallelerde satılarak Yıldız Tepe Projesine aktarılan kaynağı da göz önüne alırsan zarar hangi boyutlara ulaşıyor sizce?

Bülent Erden ;

2014 yılı seçim çalışmalarında Sn. Türkyılmaz’ın olmazsa olmazları, taahhütleri, çok dik duruşları var. Söyleminde “Mudanya’da 1 metrekare yer satmayacağım. Hatta geçmiş dönemde satılanları da geri alacağım.” Bu beyanatı verdiği gazetecinin “Mudanya Belediye Başkanı seçilirseniz ve seçim sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi sizin partinizden seçilmez ise, yeterli kaynak ve destek bulamazsanız ne yapacaksınız?” Orada da Sn. Türkyılmaz’ın şu ifadesi var “İlçelere kanunlarla belirlenmiş belli rakamlar var. Bu rakamlar gelir. Zaten Mudanya’yı yönetmek için bu rakamlar bizim için yeter. Yetmediği yerde gereken farklı yerlerden, fonlardan, faydalanarak farklı destekler alırız. Bizim için çok önem arz etmiyor. Biz Mudanya’yı Mudanyalıyla yönetmeye hazırız.” ifadesini kullandı. Dolayısıyla bu arazileri satmasına hiç gerek yoktu. Farklı kaynaklardan Mudanya bütçesine gereken gelir zaten geliyor. Hatta bunlarla da yetinmeyip vatandaşa kestiği cezalarla Mudanya Belediyesine kaynak sağlıyor.

Suya Yazı Yazan Türkyılmaz’a Para Yetmez. Bütçede Ciddi Bir Delik Var.

Öner Kıran ;

Seçim dönemindeki iddialı söylemlerine karşın Sizce başkan Hayri Türkyılmaz’a paranın yetmemesinin sebepleri nelerdir?

Bülent Erden;

Çok basit. Suya yazı yazmak. Suya yazı yazmanın çok büyük maliyeti var, ama ilk dalgada bu yazı siliniyor. Öncelik sıralamasını dikkat almaksızın Mudanya’nın kaynaklarını konserlerle, farklı etkinliklerle günlük vatandaşı motive etmeye yönelik icraatlara yaptığı harcamalar Mudanya Belediyesinin bütçesine ciddi bir delik açıyor.

Mudanya’nın öncelikli olarak nelere ihtiyacının olduğunun belirlenmesi, mevcut kaynakların doğru kullanılması gerekiyor. Mudanya’nın sosyal etkinlik adı altında yapılan etkinliklerle, belli kesimlere para aktarma kaynağı olarak kullanılan ciddi bir bütçesi var. Yine temsil ağırlama giderleri konusunda ciddi bir harcama var.

Hayri Türkyılmaz Mudanya Belediyesinin Parasıyla
Milletvekili Adayı Olmaya Çalışıyor

Son 6 aydır elimde somut bir veri olmamasına rağmen soyut aldığım veriler, gözlem ve tahminlerimle yarının bugünden belli olduğu etkinliklerle Sn. Belediye Başkanının Mudanya Belediyesinin ekonomik imkanlarını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinde Milletvekili adayı olmak üzere kendisini parlatmak üzere kullandığını görüyoruz.

Mudanya Belediyesi İnsan Kaynaklarını Yönetemiyor. Şeffaf Belediyecilik Yok!

Öner Kıran ;

Sizce Mudanya Belediyesi İnsan Kaynaklarını iyi yönetebiliyor mu? Mudanya Belediyesi insan kaynakları yönetimi konusunda sizden kaç puan alır?

Bülent Erden ;

Burada şu var. Üç kişilik işin 5 kişiye yaptırılması. Hatta liyakat anlamında ilgili personelin o işe uygun olup olmaması sorgulandığında Mudanya Belediyesi 10 üzerinden 2 veya 3 puan alır. Yani bildiğimiz kadarıyla 600 ya da 700 kadar personel, bildiğimiz kadarıyla diyorum vatandaş bana şunu sorabilir “Siz Belediye Meclis Üyesisiniz. Niye bildiğimiz kadarıyla diyorsunuz da bilmiyorsunuz? Niye somut bilgi yok? Niye yeterli veri yok elinizde?“ gelmiyor ki! Verilmiyor ki!

Öner Kıran ; Hani Hayri Türkyılmaz şeffaf olacaktı? Hesaplar bile asılacaktı Belediyenin kapısına ne oldu?

Bülent Erden ;

Yani biz şu anda yapımı devam eden Kapalı Pazar Yerinin kaç liraya maal olacağını, ne kadar zamanda biteceğini, nasıl bir hizmet verebileceğini bilmiyor, mimari projesinin ancak resimlerini görebiliyoruz. Ama ne kadar resme uygun yapılacak?

Sn. Başkana defalarca ifade ederek “Bakın burada 25 tane meclis üyesi var, bunlar belli yaşlarda olup farklı konularda az çok birikime sahip insanlar. Meclis oturum ücretleri sembolik rakamlar. Dolayısıyla sizin çevrenizde bedava bir beyin gücünüz var. Mecliste gündeme gelecek konularla ilgili toplantıdan önce iktidarı muhalefeti bir araya gelinerek beyin fırtınası yapılırsa daha verimli konularla, ortak akılla, Mudanya’nın menfaatine sonuçlar alınır” dememe rağmen Sn. Başkan bu konuda da yaklaşmadı.

Türkyılmaz Mudanya’yı Kavganın Ve Düşmanlığın Başkenti Yaptı

Şu var. Hiç gerek yokken “Barışın Ve Kardeşliğin Başkenti” diye bir sloganla Mudanya’yı yönetmeye çalışan kişi 2014 yılında ilk göreve geldiğinden bugüne “Kavganın Ve Düşmanlığın Başkenti” yaptı Mudanya’yı. Şahsından kaynaklanan kavgalar ve düşmanlıklarla. Bu problemlerden dolayı ortak akıldan da yararlanmaktan yoksun belediye başkanı.

Güzelyalı 1/100 Ölçekli İmar Planı Oylaması Bariz İpuçları Taşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen 1/1000 ölçekli imar planı oylamasında 300’e yakın büyükşehir belediye meclis toplantısından 7 ya da 8’ine katılan Başkan Türkyılmaz’ın sürpriz şekilde meclise katıldığını lakin Güzelyalı İmar Planları hakkında tek kelime etmeyerek sözü CHP Mudanya Belediyesi ve Büyükşehir Meclis Üyesi mevkidaşına sözü bıraktığını belirten Bülent Erden yapılan konuşma sonucunda dinleyenlerin yapılan planın doğru veya yanlış olduğuna dair ana fikir oluşturamadığını vurgulayarak ;

“Uzun konuşması sonrasında bu çalışmaları yapanlara teşekkür etti ve “Biz bunu reddediyoruz” dedi.

Hayri Türkyılmaz’ın riya dolu sahte tebessümüne biz çok alışkınız

Tahmin ediyorum Hayri Türkyılmaz meclis toplantısına girdiğinde “Bunu reddedeceksiniz” dedi. O’da konuşmasını aslında kabule göre ayarlamıştı ama orada bir çakışma yaşadığı için de böyle oldu. Sn. Türkyılmaz’da herhalde bir fotoğraf poz vermek için oraya gitmiş. Zaten onada gerek yoktu. Alıştık o pozlarına. Riya dolu sahte tebessümüne biz çok alışkındık. Bir fazla karesini görmüş olduk.” değerlendirmesinde bulundu. 

Aldıkları Para Haram Zıkkım Olsun

Öner Kıran;

25 Meclis üyesinin bedava bir beyin gücü oluşturduğunu söylediniz. Bu meclis üyelerinin bir kısmı MUDBEL ve MUDAŞ belediye şirketlerinden maaş alıyor. Bunu dikkate aldığımızda Mudanya’mızda her ne kadar ortak akıl kullanılmasa bile beyin gücününün bedava olduğu söylenebilir mi?

Bülent Erden;

Yaklaşık 40 yıldır iş hayatının içinde olan bir işveren olarak kişilerin aldığı maaşlardan ziyade ortaya koydukları katma değeri dikkate alırım. Meclis üyeleri ve Başkan Türkyılmaz’ın aldığı maaşlar senede 600 bin TL olsa bile ek bütçeyle 340 milyonluk bütçede 600 bin TL. çok önem arz etmeyen bir paradır.

Ama maaş alan bu insanlar liyakatları yeterli olmadıkları için oturdukları koltuklarda itiraz etmeleri gereken yerde itiraz etmezlerse, yanlışı doğruya çevirmeye gayret etmezlerse samimi davranmazlarsa ve bu maaşların devam etmesi için Mudanya’nın menfaatine olmayan hatta zararına olan işlerde kafalarını önlerine eğip ellerini kaldırdılarsa eğer buradaki kayıpları ben çok daha önemli algılarım.

Neticede 600Bin TL. senede. Mudanya’ya 60 milyon liralık bir katkı sağlayacak iş yapıyorlarsa bu parayı alsınlar. Sıkıntı yok. Ama aldıkları para Mudanya’nın zararına işlere evet demek için bir gerekçe oluşturuyorsa, bir menfaat sağlıyorsa benim itirazım buradadır.

Şu ana kadar gördüğümüz tablo ;

Benim gördüğüm yanlışları Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyelerinin görmemesi mümkün değil. Bu yanlışları görüp de yanlışlara evet deme gerekçesi aldıkları paraysa haram zıkkım olsun. Bu işin özeti bu.

SINIFTA KALIR HAYRİ TÜRKYILMAZ. VERECEĞİ CEVABI YOK!

Bülent Erden;

Personel liyakatinden bahsetmişken son günlerde Sn.Türkyılmaz’ın yeğeninin Mudanya Belediye Kreşine Müdür olarak atanması sosyal medya gündemine geldi. Bu konuda sonuçtan tenkite gitmek benim felsefeme uygun değil. Bu kişi buraya atanmış olabilir.

Önemli olan atama süreci nasıl çalıştı?

Bu makama uygun vasıflarda olan personel ihtiyacı için ilan verildi mi?
Bu ilana vatandaşların başvurması için yeterli süre tanındı mı? Yoksa adet yerini bulsun diye mi kısa süreli ilan mı verildi?

Bu işe müracaat edenler varsa tecrübeleri, yeterlilikleri, CV’leri nedir? Bu değerlendirme yapıldı mı? Bütün bunlar yapıldıysa, bunların sonucunda en tepedeki 2 veya 3 kişiden biri Sn. Türkyılmaz’ın yeğeniyse kendi tercih etmiştir etsin. Liyakat sahibi olduğu ve belediye başkanı olan amcasını mahcup etmemek için daha gayretli çalışacağı için tercih edilebilir. Bu durum tartışılır ama dikkate alınır bu söylem.

Fakat bu aşamalardan geçmediyse, bugün karar verilip formaliteler dakikalarla yerine getirilip, göstermelik ilan verilip başka müracaat olmadı ya da yapılan müracaatları beğenmedik bunu aldık derse burada sınıfta kalır Hayri Türkyılmaz tenkite açık olur.

Bu konuda Hayri Türkyılmaz’ın yapılan tenkitlere, sorulara direkt cevap vermesini beklemiyorum ben. Zaten bugüne kadar ki tenkitlerimize bir dikkate alıp cevap verme tenezzülünde bulunmamış gözüküyor ama vereceği cevabı yok.

Mudanya’ Belediyesinin basınla iletişim kuran, sizin bizim vergilerimizle maaş alan kişiler var. Vatandaşın aklına sorular getiren, güven zedelenmesi yaşanan bu tür söylemlere, söylentilere gerçek veya değil sosyal medya üzerinden cevap vermesi lazım.

Çünkü piknik fotoğrafı paylaşımı yapılan bir yerde demek ki bir iletişim mekanizması var. Bu konuda bizim sorduğumuz sorulara bizi dikkate almayıp cevap vermemesi çok mantıklı değil. Çünkü biz 26 – 27 bin vatandaşımızı temsilen bu soruları soruyoruz. Bizim sorduğumuz sorulara cevap vermemesi 26 – 27 bin vatandaşa cevap vermemesidir. Biz vekiliz asillere karşı sorumluyuz. O’da zaten asilleri dikkate almıyor Bülent Erden’i değil.

Öner Kıran;

Demirhane Mevkiinde faaliyetine “Sadece turizm amaçlı kullanılabilir” gerekçesiyle son verilerek Başkan Türkyılmaz tarafından meclis gündemine taşınarak kapatılan Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri sürecini değerlendirir misiniz?

Bülent Erden ;

Kapalı Pazar Yeri hadisesi Mudanya’nın akıl tutulmasına verilebilecek en güzel örnektir. 2019 yılı Temmuz ayında trafik yoğunluğuna sebep olduğu iddiası gerekçe gösterilerek hafta sonu (pazar günü) kurulan giysi pazarının Başkan Türkyılmaz tarafından hafta içine alınması akabinde konuyu mahkemeye götüren giysi pazarı esnafı mahkemenin yaptığı inceleme sonucunda haklı bulunarak yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle ilk pazar sabahı saat 6 gibi ekmek paralarını kazanmak adına tezgah açmak için geldikleri Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri çevresindeki parke taşlarının Mudanya Belediyesi ekiplerince sökülerek kazı çalışması başlatıldığını gördüler.

Bu olayın ardından bir sonraki meclis toplantısında Sn. Türkyılmaz Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri’ni birkaç sene önce alınmış bir mahkeme kararını gerekçe göstererek kapatılmasını ve Cuma pazarı dahil mevcut pazarların Yeşildere sokağa taşınmasını gündeme aldı.

Kapatılma kararına gerekçe gösterilen geçmişte alınmış mahkeme kararıyla ilgili başkan Türkyılmaz net bir sunum yapmadı ve kapatma gerekçesine dayanak oluşturduğunu iddia ettiği mahkeme kararını açık şekilde ifade etmeyerek maalesef yine oy çoğunluğu kendisinde olduğu için Mudanya’nın Kapalı Pazar yerinin faaliyetine son verdi. O gün Sn. Başkan “Ben çok daha güzel Kapalı Pazar Yeri Yapacağım” taahhüdünde bulundu.

Mahkeme kararı ile ilgili yaptığımız araştırmada iki pazarcı odasının geçmişte yer konusunda yaşadığı ihtilafından kaynaklandığını gördük. Mahkeme kararında pazar yeri seçiminin yanlış olduğuna atıfta bulunulsa da kapatmaya dayanak oluşturacak bir madde yok. Biz Sn. Türkyılmaz’a bunu defalarca söyledik, gündeme getirdik. Turizm amacı dışında kullanılamaz diye bir mahkeme kararı yok. Eğer öyle olsaydı pazara bitişik belediyenin iş makine parkı, destek hizmetleri yani kademesi var. Mahkeme böyle bir karar vermiş olsaydı buradaki tesisleri ne yapacağız biz?

Yeni Pazaryeri Yetersiz Bir Alana Sahip. Olsa Olsa Semt Pazarı Olur

Biz Sn. Başkan’a yeni Kapalı Pazar Yeri yapıncaya dek mevcut pazar alanlarına dokunma diye defalarca söyledik, meclis gündemine taşıdık. Ama 3 yaz 4 kış mevsimi yaşadık sonuçta ve çok enteresan ve trajikomik bir sonuca getiriyor durum bizi.

Trajikomik sonuç Mudanyalıya Zarar Verecek

Başkan Türkyılmaz Kapalı Pazar Yerini şu an Mudanya’nın merkezine Halitpaşa mahallesine getirdi. Ve burada çok ciddi bir trafik keşmekeşi yaşanacaktır. Yapımı devam eden kapalı Pazar Yeri alan olarak da yeterli değil. Hatta “Otopark ihtiyacını da karşılayacağım” söyleminin sonucunda 48 araçlık bir otopark bünyesinde yer aldığını gördük. Bunu da hayretle izledik.

Öner Kıran;

Halitpaşa Kapalı Pazar Yeri Hafriyatının Karanlık Dere boyuna Mudanya Belediyesi tarafından yasal olmamasına rağmen dökülmesi ve 31 Ağustos 2022 günü yaşanan sel felaketini çamur seline dönüştürmesine ne diyorsunuz?

Bülent Erden;

Sanıyorum, tahmin ediyorum süreç şöyle yaşandı. Halitpaşa Mahallesi Yeni Kapalı Pazar Yeri inşaatının temel atım töreniyle ilgili CHP Genel Merkezine bazı davetler yapılarak tarih verilmişti. Hafriyatı yapmak üzere ihaleyi verdikleri firmanın makine parkının verilen temel atma tarihine kadar temel altı çalışmasını bitiremeyeceği, hafriyatı tamamlayamayacağı, işin yetişmeyeceği endişesiyle Mudanya Belediyesinin kamyon ve ekipmanları devreye girdi. Ve süreci hızlandırmak adına müteahhide belediye ekipleri destek verdi.

Ve mesafenin kısa olması amacıyla da Büyükşehir Belediyesinin moloz döküm yerinden ziyade Karanlık Dere boyunun tercih edildiğini tahmin ediyorum. Bu da orada yaşanan olumsuz sonuçların, felaket ve sıkıntıların tek sebebi olmasa bile sebeplerinden birisidir.

KAPALI PAZAR YERİ GERÇEĞİ VİDEO

Hayri Türkyılmaz Gerekli Gereksiz Günah Keçisi Arıyor

Mudanya Belediye Başkanı sorun üretme değil, çözüm üretme görevinde olması gerekirken sorunlara muhatap bulma gayretiyle bunun içinse gerekli gereksiz mahkeme müracaatlarıyla “Bak bu kabahat benim değil onun “ diyerek gün kurtarmaya çalışıyor.

Mudanya Katlamalı Çok Yıllar Kaybediyor. Türkyılmaz Şehrin Sorunu oldu

Aslında Şehr’ül Emin diye bir kavram var ama, bu kişi şehrin emini olması gerekirken şehrin problemi oldu maalesef. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Keşke bu ifademi meydana getirecek süreçler yaşanmamış olsaydı. İçinizde kamu görevi yapan vatandaşın oylarını temsil eden kişi olarak bu kadar dolgunluk olmasaydı. Bu kelimeleri ben çok tercih edecek yapıda bir insan değilim. Ama hakikaten Mudanya’ya görülür görünmez çok ciddi zararlar veriliyor. Yani kaybedilen 8,5 yıl değil 1,5 daha kaybedilecek. 10 yıl da değil . Katlamalı çok yıllar kaybediyor Mudanya. Şehr’ün Emin’in görevini yerine getirmesinde hiçbir bahane olmamalı.

Öner Kıran;

Başkan Türkyılmaz’ın 31 Ağustos 2022 günü yaşanan feci sel felaketi sonrasında makam odasında Mudanya’mız da selin izleri henüz duruyorken “Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım” demesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Erden;

Sn.Türkyılmaz aklınca yine gün kurtardı. Etrafında bulunan hukuk danışmanları zaten bugüne kadar kendisini yanlış yönlendirdiler. Bunu da sorgulamak lazım. Bugüne kadar suç duyurusunda bulunmamasının nedeni “Başkanım mahkemeye giderek suç duyurusunda bulunursanız, karşı tarafın ifadeleriyle biz suçlu çıkabiliriz.” denilmesidir. Dolayısıyla suç duyurusu söylemde kaldı, eyleme de geçmeyecek.

Sn. Türkyılmaz Mudanya’mıza Destek Verebilecek Herkesle Kavgalı

Sn. Başkan Büyükşehir Belediyesiyle ilgili bürokrasiyle hatta bakanlıklarla hatta gerekirse Sn. Cumhurbaşkanıyla Mudanya’nın menfaatleri için doğru zaman, doğru üslup ve doğru projelerle temas kurup eğer bu temaslarına Mudanya menfaatleri doğrultusunda beklediği cevapları alamaz ise Mudanyalı’yı da yanına alarak kamuoyunun gücüyle Mudanya’ya her türlü katkıyı sağlayabilir aslında.

Türkyılmaz Başımıza Şehr’ül Emin Değil Şehr’ül Problem Oldu.

Ama kavgadan yana, gün kurtarmaktan yana bir felsefesi olduğu için 8,5 yıldır Mudanya’mıza destek verebilecek tüm özel ve tüzel kişiliklerle kavgalı durumda. Bu felsefe de olan birisi Şehr’ül Emin olamaz hakikaten Şer’ül Problem olur. Bunu yaşamaya devam edeceğiz maalesef bir süre daha.

Bir sürü yurt dışı kaynaklı fonlar var ama bakın özetle 8,5 yılda 2 tane iş yaptı.

1- Zübeyde Ana Çocuk Akademisi. Proje doğru yer yanlış
2- Yıldız Tepe Projesi. Yer doğru proje yanlış

Türkyılmaz İki doğruyu bir araya getirebilmiş olsa zaten halledecek bu işi de, maalesef getiremiyor.

Zübeyde Ana Çocuk Akademisi Mudanyalı vatandaşlara hizmet etmek gayesiyle Mudanya Belediyesi tarafından kuruldu ama yeri Bademli. Yıldız Tepe projesi çok ciddi maliyetlere sebep oldu. Statik hesabından, işletme yöntemine kadar doğru hiçbir yeri yok. Bütün bunlar Mudanyalı’nın geleceğinden çalınan ekonomik imkanlar.

Yıldız Tepe’ye doğru bir projeyle değerlendirseydi ya da o günkü döviz kurlarıyla hesap ettiğimiz 60 -70 milyon lirayı yanlış bir projeyle ziyan etmek yerine 10’a milyonluk 5 proje yapsaydı.

Yıldız Tepe’de Yaşanan Kanunsuzluklar Skandal Ama Hafif
Türkyılmaz Güzelyalı’da Kaçak Bina Yaptı Zaten

 

CİMER cevabına göre Yıldız Tepe Projesinin kanunen yapılması gereken aşamalı denetimlerinin yapılmadığı vizelerin eksik olduğu meydana çıktı. Trajikomik bir durum daha.

Mudanya Belediyesi yapılan veya yaptırdığı herbir bina için kanunen

1- Statik hesaplar yapılarak ve zemin altı uygulama denetimleri
2- Hafriyat vizesi yapılır, hafriyat doğru yapıldı mı?
3- Temel vizesi
4- Betonarme vizesi
5-Isı yalıtım vizesi yapmakla sorumludur.

Yıldız Tepe’de Mudanya Belediyesi tarafından bitirilerek kiraya verilmek üzere ihaleye 2 kez çıkarılmış binanın henüz temel vizesi yapılmamış.

Bütün Bunların Sorgulanması Gerekmiyor mu?

Başkan Hayri Türkyılmaz tarafından yapımı ilerleyen Güzelyalı Atatürk Parkı 2. Etap binasının kaçak olduğu için mühürlenmesi ve mahkeme kararıyla sökülmesini hatırlatan Bülent Erden şunları kaydetti;

“Sn. Türkyılmaz Mudanya’da kaçak yapılara engel olması gereken birinci derecede sorumlu insan ama Güzelyalı’da kaçak bina yaptı zaten.

Görevi suistimal, görevi ihmal, kaçak yapı yapma suçu ve kaçak olarak yaptığı mahkeme kararıyla yıktırılan Güzelyalı Atatürk Parkı İkinci Etap binasını babasının, ailesinin parasıyla değil kamu imkanlarıyla bunu yapıp sökmesinin getirdiği ekonomik maliyet. Bütün bunların sorgulanması gerekmiyor mu?”

MUDANYA’DA TEK ADAM YÖNETİMİNİN OLUMSUZLUKLARI GÖRÜLÜYOR.

Öner Kıran;

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 yılı Eylül ayı 2. oturumuna katılan Başkan Hayri Türkyılmaz Güzelyalı 1/1000 ölçekli İmar Planları görüşülürken hiç konuşmadı ama CHP Meclis Üyesi söz alarak başkan Türkyılmaz’ın “Cemevi yapmak belediyenin görev ve sorumluluğunda değil” diyerek kestirip attığı seçim vaadi olan Cemevi yerini gündeme getirdi. Nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bülent Erden;

Bizim bu konuda bir girişimimiz olmuştu. Cemevi konusunu soru önergesiyle mecliste gündeme getirmiş Sn. Hayri Türkyılmaz’a 2014 yılı ilk seçim döneminde verdiği taahhüdünü ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde 2019 yerel seçim proje sunum basın toplantısı sırasında kendisine vatandaş tarafından yöneltilen cemevi sorusu üzerine “Cemevi için arsa tahsisi hazır, ruhsatı kesildi, seçim sonrası 31 Mart’tan sonra temel atıyoruz, başlıyoruz daha bunu bana niye soruyorsunuz” sözünü hatırlatmış ve sormuştum;

Cemevi konusunda yaptığınız bir çalışma var mı? Böyle bir çalışma varsa çalışma ve süreci anlatır mısınız?

Bu soru sonrasında nahoş bir yaklaşımla “Belediyeler cemevi yapamaz” diye kestirip attı. Bunun üzerine konu yaptırım yetkimiz ve imkanımız olmadığı için orada kaldı maalesef. Ama Güzelyalı 1/1000 ölçekli İmar Planları Bursa Büyükşehir Belediye meclisinde görüşülürken CHP meclis üyesinin Cemevi’ni gündeme getirmesi bana çok enteresan geldi. Bu da meclis üyeleri ve başkan Türkyılmaz ile belediye bürokrasisi arasında tek adamlıktan kaynaklanan ciddi bir iletişim kopukluğu bilgi akışı yetersizliği olduğunu tahmin ediyorum.

Mudanya Her An Ciddi Bir Sıkıntıya Gebe

Röportajda Mudanya Belediye Meclis Toplantılarında son zamanlarda yaşanan diyalogların gergin ve zaman zaman şık olmayan seviyelere düştüğü vurgusu yapan MHP Belediye Meclis Grup Sözcüsü Bülent Erden Başkan ilçemizin her an ciddi sıkıntılara gebe olduğu uyarısında bulunarak Belediye Meclis Toplantılarının farklı mekanlarda ve açık alanda yapılmasına dikkat çekti.

Bülent Erden uygulamanın yanlış olduğunu, meclis toplantılarının ciddi bir oturum olduğunu, Mudanya’yı ilgilendiren çok önemli kararların alındığı oturumların salonlarda yapılması gerektiğini vurguladı.

Dört bir yanı açık yerde meclis dışından bir laf atma, sataşma ve akabinde yaşanabilecek telafisi zor veya imkansız olaylara karşı Başkan Türkyılmaz’ı tekraren uyaran Erden fiziksel şartların tehlikelere açık olduğunu ve bu uygulamanın sıklıkla yapılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

Meclis Toplantılarının Canlı Yayınlanması İşine Gelmiyor!

Bülent Erden “Başkan Türkyılmaz’a bu konu hakkında çekincelerimizi ifade ettiğimizde cevaben “Bizim kimseden korkumuz yok. Bizim mecliste konuştuklarımızı Mudanya duysun diye geziyoruz” dedi.

Ama yine trajikomik bir cevaptır bu. Bizim 2019 yılı Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısında verdiğimiz yazılı önergeyle Belediye Meclisi Toplantılarının internet üzerinden canlı yayınlanmasını önermiştik. Önerimiz Başkan Türkyılmaz tarafından çok olumlu karşılanmış, en kısa sürede uygulamaya geçileceği söylenmişti.

Şimdi mahalle mahalle gezilerek meclis toplantıları yapılıyor ama canlı yayının tercih edilmesi gerekirken kesinlikle bu da işine gelmiyor. Çünkü belediye meclisi canlı yayınlarında Hayri Türkyılmaz’ın gerçek yüzünün görülme olasılığı çok daha yüksek.

Başkan Türkyılmaz Halkın Parasıyla CHP Genel Merkezi Odaklı Çalışıyor

Erden son zamanlarda Türkyılmaz’ın Mudanya odaklı çalışmalar yapmak yerine Milletvekili Adayı olabilmek için kendisini Mudanyalıların paralarıyla CHP Genel Merkezine karşı parlatma gayretinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Öner Kıran ;

Mevcut durumda siz Sn. Belediye Başkanına ne tavsiye edersiniz?

Bülent Erden ;

Hiç değilse kalan şu 18 ay Şehr’ül Eminliğin gereğini yapsın. En azından önümüzdeki 18 ay Mudanya’ya minimum zarar vermeye gayret etsin. Yolu süpürsün, varsa asfalt yamasın, suya yazı yazmak misali Mudanya’nın ekonomik imkanlarını sağa, sola boş yere harcamasın ve yapacağım dediği işleri zaten süre kalmadığı için, en azından Mudanya kaynaklarını Mudanya’da tutmak için hiçbir şey yapmasın.

Öner Kıran;

Somut ve kalıcı bir fayda sağlamamasına rağmen Mudanya Belediyesince onlarca şenlik yapılmasını fakat Mudanyalılara “BAŞLIYOR” başlığıyla servis edilen incir üreticimizi yakından ilgilendiren Soğuk Hava Deposu, Hasköy Fuar Kongre Merkezi ve bunlar gibi projelerin başlamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Erden;

Soğuk Hava Deposu Mudanya Kırsalının önceliklerinden olup çiftçilerimiz özellikle siyah incir üreticimiz açısından büyük önem arz ediyor. Her yıl yaşanan sorunları geride bırakmak için incirin raf ömrünün uzatılması incir üreticisiyle tüccar arasında yaşanan haksız rekabetin önlemesi için mutlaka yapılmalı. Hakikaten Mudanya kırsalında çiftçimize ve ilçe ekonomimize çok ciddi katkı sağlayacak.

Yapılacak Soğuk Hava Deposu doğru bir mimari ve kendi enerjisini üretebilecek teknolojik imkanlarla donatılarak gerçekleştirilirse yıllar içinde yatırımını amorte eder, çiftçimizin ürününün hak ettiği değerde satılmasına vereceği katkının yanında kendi işletmesini de çevirebilecek ekonomiye sahip bir tesis olabilir ve yılın 12 ayı halkımıza hizmet eder. Bu çok çok önemlidir.

Öner Kıran;

Bu kadar çok şenlikten sonra bir coğrafi işarete sahip olmamamız, tarımsal ürünlerde herhangi bir marka veya patente yerel yönetim eli ve yardımıyla sahip olmamamız, herhangi bir BEBKA, İPARD ya da AB projesine ortak olunarak çiftçimizin yararına bir eser kazandırılamamış olması bağlamında Mudanyalılara ne mesaj vermek istersiniz?

BÜLENT ERDEN'DEN  CHP'YE DİKKAT ÇEKEN SESLENİŞ

Bülent Erden;

Cumhuriyet Halk Partisi camiasına bir mesaj vermek istiyorum. Mudanya Belediye Meclis Üyeleri, CHP Mudanya İlçe Başkanı ve İlçe Yönetimi, Bursa İl Başkanı ve İl Yönetimi ve ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Mudanya’da yaşanılan bu sıkıntıları görmüyorlar mı?

Görmüyorlarsa neden görmüyorlar?
Görüyorlarsa doğru mu buluyorlar?
Doğru buluyorlarsa takdir kamuoyunun
Yanlış buluyorlarsa bu hatalara, yanlışlara önlem alınmaması konusunda Cumhuriyet Halk Partisini takdir etmek yine kamuoyunun görevi.

Hakikaten kişisel hırslar, egolar hepsi bir kenara bir kamu hizmeti var burada, bir kul hakkı var. Bu yanlışlara en kısa zamanda engel olunmalıdır.

Benim önerim şu Cumhuriyet Halk Partisi yetkili ve yönetimlerine. Bir sonraki dönem tekrar seçime girilecek. Bu seçimde ister Sn. Hayri Türkyılmaz olsun ister başkan adayı başkası olsun vatandaş şunu sorgulayacak Hayri Türkyılmaz’ın bu yanlışlarına dün hayır demediniz, engel olmadınız yarın da engel olmayacaksınız kusura bakmayın diyecekler.

Farklı bir adayla seçime çıkarlarsa halk bu sefer bunun ne yapacağını bilemiyoruz. Bunun yanlışlarına da engel olmamaları ihtimali yüksek çünkü geçmişi gördük diyecekler. Siyaseten söylenecek çok şey var. Bugüne dek Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak mecliste biz sadece eksikliklerini, yanlışlıklarını telafi etme gayretimizle yetinmedik doğrularını da anlatmaya gayret ettik. Çünkü önemli olan Mudanya’nın bir 5 yıl daha kaybetmemesi için gayret vermekti.

Yapılan seçimlerin sonunda iktidar – muhalefet tanımlaması benim lügatımda çok yer almıyor. Yönetme sorumluluğu ve denetleme sorumluluğu daha doğru bir tanım gibi geliyor.

Vatandaş bize yönetmemiz için oy verdi ama verilen oy yönetmeye yeterli olmadı denetleme görevini üstlendik biz. Bunu da yapıcı olarak yapmaya gayret ediyoruz biz. Sn. Başkana tüm mecralarda “Bu yanlıştır. Doğrusunu ben biliyorum ama söylemem. Zamanı gelince yapacağız biz” demiyoruz. “Doğrusu budur” diyoruz.

Bugün doğruların yapılmasına katkı sağlayalım ki seçim atmosferinde biz daha iyisinin nasıl yapılacağını anlatırız. Bize 2 ay yeter. Problem yok. Bugün doğruların yapılması Mudanyalı hemşehrilerimize katkı sağlayacaktır bu da bizim kamu görevi yapma sorumluluğumuzun içindedir. Yani yanlış yapılmasından keyif alacak bir zümre değiliz biz.

Öner Kıran;

Bursa Büyükşehir Belediyesinden mahkeme kararıyla alınan Mudanya Yüzme Havuzu kışın sizce çalışacak mı?

Bülent Erden;

Mümkün değil. Çalışır durumda alınan havuzu 30 aya yakın bir süre atıl vaziyette tuttu Sn. Türkyılmaz. Havuzun üzerini kapayan şişme branda çürüdü çöp oldu. Şu anda açık havuz. Açık havuzda ısıtmanın da bir faydası yok. Isıtma olur ama bu defa enerji bedeli kat be kat artar. Mudanya’nın o havuzu bu enerji birim fiyatlarıyla ısıtması konusunda çok emin değilim. Bu havuz tahmin ediyorum 15 Haziran 15 Eylül arasında 3 ay hizmet verecek ama Sn. Hayri Türkyılmaz’ın mahkeme sonucunda şu söylemi çok enteresandı “ Mudanya’nın havuzu Mudanyalı’nın oldu” .

Mudanya’nın havuzu Kestel’deydi de tekerlekli bir araçla mı getirildi buraya?
Mudanyalı’nın havuzu Mudanyalı’ya yasaktı da serbest hale mi getirdi Sn. Türkyılmaz?

Bunları hakikaten şu an konuşmak bile zul geliyor bana. Minimum zeka seviyesinde olan insanların bile “Yahu kardeşim bunlar nedir” diyebileceği konular bunlar. Ama maalesef Mudanyalı’yı bu saçmalıklara muhatap eden bir belediye başkanı var.

Sn. Türkyılmaz Mudanya Yelken Kulübünü Yok Etti.

Yine Mudanya’mızın pırıl pırıl evlatlarının faaliyet gösterdiği Arnavutköy yat limanında ki yelken kulübü yok edildi. Bir şeyin daha iyisini yapabilirsiniz. Yapın sonra beğenmediğinizi bir kenarıya koyun. Daha iyisini yapacağım sözüyle orayı perişan etti.

Tirilye Taş Mektep Denizcilik Yüksek Meslek Okulu Olsun

Örneğin Taş Mektep. Taş Mektep’te nasıl bir faaliyet var. Başkan Türkyılmaz’a sorarsanız çok faaliyet var(!)

Bizim bir önergemiz var burasıyla ilgili. Burayı Denizcilik Meslek Yüksek Okulu yapın dedik. Bu tüm halka ekonomik ve kültürel katkı sağlardı.

Sn. Türkyılmaz’ın Kapısı Açık Algısı Kapalı

Bir diyalogda Sn. Başkan bana kapım açık kapımı söktüm dedi bana. Ya başkanım kapıyı söktünüz ama algınızı kapattınız. Ben sizinle telefonla da temas kurarım. Kapıdan girmeme gerek yok. Ama sonuçta ön yargıyla benim söylemlerime yaklaşıyorsanız, zaten yok sayıyorsanız, benim size nefes tüketmeme de gerek yok. Nefesin ne kadar kıymetli olduğunu yaşadığım kalp krizinde anladım. Mümkün olduğunca boşa harcamamaya çalışıyorum. Bir de meclis toplantılarında diyalog seviyesi yerlere düştü.

Kamu Görevim Olmasa Hayri Türkyılmaz ile Issız Ada’da yan yana gelmem

Bülent Erden aile babası olduğunu gelini torunları olduğunu ve iş dünyasına 40 yılını verdiğini belirterek insanlarla, sosyal ve içtimai ortamlarla iç içe olmasına rağmen Başkan Türkyılmaz ile halkın verdiği oyların vekaleti ve kamu görevi olmasa ısısız bir ada’da 10 yıl kalsa bir araya gelmeyeceğini vurgulayarak “Dolayısıyla had safhada tahammül göstermeye gayret ediyorum. Hiçbir ard niyetim ve insan olarak kendisiyle derdim yok ama görev suistimaliyle ilgili ciddi tepkim var. Bu tepki neticesinde söylemlere girmek durumunda kalıyorum. Gerek partimin verdiği görev gerek halkın verdiği oy gereği kenardan da seyredemem. “

Mudanyalılar Bizimle İletişim İçinde Olsunlar

Son olarak Mudanyalılara seslenen Bülent Erden yanlış ve hata yapmaları durumunda vatandaşların sosyal medya ve iletişim numaralarından kendisine ulaşarak uyarmalarını rica etti. Erden “Mudanya için gayretimize parti olarak ta grup olarak ta devam edeceğiz” dedi.

Pin It
Bülent ERDEN Hiç Böyle Konuşmamıştı. Çarpıcı Cümlelerle CHP'lilere Seslendi

Bülent ERDEN Hiç Böyle Konuşmamıştı. Çarpıcı Cümlelerle CHP'lilere Seslendi

2022 yılı Şubat ayının ilk haftasında geçirdiği kalp krizi akabinde by pass (açık kalp ameliyatı) ile altı damarı değişen Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden aradan geçen aylar sonrasında sağlığına kavuşarak mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran ile MHP İlçe Merkezi'nde özel bir röportaj yaptı.

Erden düşündürücü sorularıyla Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a oy verenlere seslenerek çarpıcı tespitlerde bulundu.

Halktan aldığı 27 bin oyun hakkını vererek oyları helal ettirme gayretinde olduğunu vurgulayan Erden vatandaşın haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini belirterek “Sağlığım şükürler olsun yerinde. Görevimin hakkını vermeye çalışıyorum “ dedi.

Okumak ya da video seyretmek İstemiyorsanız. İnternet paketiniz sınırlıysa buradan dinleyin

 

2022 yılı Şubat ayının ilk haftasında geçirdiği kalp krizi akabinde by pass (açık kalp ameliyatı) ile altı damarı değişen Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Bülent Erden aradan geçen aylar sonrasında sağlığına kavuşarak mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran ile MHP İlçe Merkezi'nde özel bir röportaj yaptı.

İşte röportajımızdan kesitler;

Öner Kıran ;

Mudanya Belediyesi icraatlarıyla ilgili uyarı ve tavsiyelerinizi içeren pek çok sosyal medya paylaşımınız basına haber oldu. Bu paylaşımlarınızdan birinde Yıldıztepe Projesi temeli kazılırken alanın heyelan bölgesi olduğu hatırlatarak projeyi para harcamamak için belediye bünyesinde çizdiren Başkan Türkyılmaz’a “Burası heyelan bölgesi ileride çok büyük zarar ve masraflarla karşılaşmamak için profesyonel bir mühendislik firmasına projeyi kontrol ettirin” diye 13 Nisan 2020 günü uyarıda bulunmuştunuz. Ve sonuçta proje meydana çıkar çıkmaz burada dikkat çekici çöküntüler yaşandı. Özel bir yeteneğiniz mi var Yoksa Mudanya Belediyesi İyi Yönetilmiyor mu?

Maalesef Sn. Türkyılmaz’da bir ön yargı ve algı problemi var.

Bülent Erden ;

Mudanya Belediyesi’nin iyi yönetilip yönetilmediği konusunda takdiri kamuoyuna bırakıyorum. Göreve geldiğimiz ilk meclis toplantısında Sn. Türkyılmaz’a şunu ifade ettik. “Biz yıkıcı değil yapıcı muhalefet yapacağız. Doğrularda yanında, yanlışlarda karşısında, eksiklerini tamamlayıcı olacağımızı ifade etmiştik.

Maalesef Sn. Başkanda bir ön yargı ve algı problemi var. Bu problem Mudanya’ya ciddi anlamda sıkıntılar getiriyor. Bedelimi Mudanyalı hemşehrilerimiz ödüyor. Yıldıztepe ile ilgili uyarımız bu kapsamdaydı. Eksikliklerini tamamlamak amacıyla ayrıca meclis toplantısında kendisine sözlü bir uyarıda bulunduk.

Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi Trajikomik Bir Projedir.

“Mudanyalı’yı masraftan kurtardık” diyen Sn. Başkana Deprem kuşağı ve heyelan alanı hatırlatmasında bulunduk. Olası çok büyük zararı ve masrafları önlemek adına profesyonel bir mühendislik firmasına çizilen projeyi ve alanın kontrol ettirilmesi gerektiğini ifade ettim.

Ama bir çok söylediğimiz gibi bu da algı problemine takıldı. “Ben bilirim. Ben yaparım. “ dedi ve yürüdü gitti. Ayrıca meydana çıktığında projeyi ilk gördüğümde minyatür bir sanayi çarşısı projesi gözlemledim ben. Yıldıztepe gibi harika atmosfere asla uygun olmayan bir mimari, dükkancıklardan oluşan üç tane sokak ve Sn. Türkyılmaz’ın herkese ters bakmaya alıştığı gibi Yıldıztepe Projesi’de maalesef denize sırtını dönmüş vaziyette inşa edildi. Proje bana göre trajikomik bir projedir.

Yıldıztepe Proje Maliyeti 60 -70 Milyon Liradır.

Bu arada Sn. Başkan 13 miyon TL. Bedelle proje 1. etabını yaptığını söylüyor. Ancak vatandaşlarımız şunu dikkate alsın. Bugünkü 13 milyon TL. hafife alınacak bir rakam değil. Bu rakam projenin yapım aşamasındaki dolar kurunu dikkate aldığımızda 4 – 4,5 milyon DOLAR civarında bir maliyet oluşturuyor. Bugünkü rakamlarla 60-70milyon TL. dir. Günün Mudanya Belediye yıllık bütçesinin yarısını buraya harcamıştır Sn. Türkyılmaz. Bu açıdan bakılınca çok mantıklı, verimli bir proje değildir.

Başkan Türkyılmaz Bir Akıl Tutulması Yaşıyor

Bir akıl tutulması sonrasında Başkan Türkyılmaz burayı komple ihaleye çıkararak aylık 1 milyon TL’den iki kez kiraya vermeye çalıştı. Ama kimse ihaleyle ilgilenmedi. İhaleye girilmez çünkü aylık 1 Milyon TL gibi bir bedelle burayı kiralayacak kişide mangal gibi yürek lazım. Ve aklını bir kenarıya koyarak farklı amaçlarla burasını kiralamış olması gerekiyor.

Diyelim ki burayı aylık (1 Milyon TL + kdv) ile 1 milyon 180 bin TL. kiralandığını düşünelim. Burada bir bardak çay 15 TL. bir tost 100 TL olur.

Yıldız Tepe Sosyal Tesis Olsun. Mudanyalı Nefes Alsın.

Sonuçta sosyal belediyecilik anlamında bu sonuç ne ile mukayese edilir kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Burada olması gereken bu konuda faaliyet gösteren belediye şirketi var. Bu şirketten maaş alan belediye meclis üyeleri de var. Bu maaşlarının karşılığında şu ana kadar ne yaptıklarını da bilmiyoruz. Bu maaşlar karşılığında kendilerine biraz iş yükü vererek Yıldız Tepe’nin Mudanya Belediyesi tarafından Sosyal Tesis olarak işletilmesidir. Bir bardak çayın 4 TL olduğu tostun 15 TL olduğu Mudanyalıların misafirlerini ağırlayabileceği bir yer olması ideal bir sonuçtur.

Tek Adam Yönetimi Mudanya’da Hiçbir Şey’i Halledemez.

Mudanya tek adam yönetimi 15 tane Cumhuriyet Halk Partili ve bir İYİ Partili Belediye Meclis Üyesinin oyu ile “Ben bu işi hallederim” diyor. Mudanya’da neyi halledecek ki şurada zaten 18 ayı kaldı. Allah sonumuzu hayır etsin diyorum.

Öner Kıran;

Bütün Şehir yasasıyla Mudanya Belediyesine bırakılan kırsal mahallelerde satılarak Yıldız Tepe Projesine aktarılan kaynağı da göz önüne alırsan zarar hangi boyutlara ulaşıyor sizce?

Bülent Erden ;

2014 yılı seçim çalışmalarında Sn. Türkyılmaz’ın olmazsa olmazları, taahhütleri, çok dik duruşları var. Söyleminde “Mudanya’da 1 metrekare yer satmayacağım. Hatta geçmiş dönemde satılanları da geri alacağım.” Bu beyanatı verdiği gazetecinin “Mudanya Belediye Başkanı seçilirseniz ve seçim sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi sizin partinizden seçilmez ise, yeterli kaynak ve destek bulamazsanız ne yapacaksınız?” Orada da Sn. Türkyılmaz’ın şu ifadesi var “İlçelere kanunlarla belirlenmiş belli rakamlar var. Bu rakamlar gelir. Zaten Mudanya’yı yönetmek için bu rakamlar bizim için yeter. Yetmediği yerde gereken farklı yerlerden, fonlardan, faydalanarak farklı destekler alırız. Bizim için çok önem arz etmiyor. Biz Mudanya’yı Mudanyalıyla yönetmeye hazırız.” ifadesini kullandı. Dolayısıyla bu arazileri satmasına hiç gerek yoktu. Farklı kaynaklardan Mudanya bütçesine gereken gelir zaten geliyor. Hatta bunlarla da yetinmeyip vatandaşa kestiği cezalarla Mudanya Belediyesine kaynak sağlıyor.

Suya Yazı Yazan Türkyılmaz’a Para Yetmez. Bütçede Ciddi Bir Delik Var.

Öner Kıran ;

Seçim dönemindeki iddialı söylemlerine karşın Sizce başkan Hayri Türkyılmaz’a paranın yetmemesinin sebepleri nelerdir?

Bülent Erden;

Çok basit. Suya yazı yazmak. Suya yazı yazmanın çok büyük maliyeti var, ama ilk dalgada bu yazı siliniyor. Öncelik sıralamasını dikkat almaksızın Mudanya’nın kaynaklarını konserlerle, farklı etkinliklerle günlük vatandaşı motive etmeye yönelik icraatlara yaptığı harcamalar Mudanya Belediyesinin bütçesine ciddi bir delik açıyor.

Mudanya’nın öncelikli olarak nelere ihtiyacının olduğunun belirlenmesi, mevcut kaynakların doğru kullanılması gerekiyor. Mudanya’nın sosyal etkinlik adı altında yapılan etkinliklerle, belli kesimlere para aktarma kaynağı olarak kullanılan ciddi bir bütçesi var. Yine temsil ağırlama giderleri konusunda ciddi bir harcama var.

Hayri Türkyılmaz Mudanya Belediyesinin Parasıyla
Milletvekili Adayı Olmaya Çalışıyor

Son 6 aydır elimde somut bir veri olmamasına rağmen soyut aldığım veriler, gözlem ve tahminlerimle yarının bugünden belli olduğu etkinliklerle Sn. Belediye Başkanının Mudanya Belediyesinin ekonomik imkanlarını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinde Milletvekili adayı olmak üzere kendisini parlatmak üzere kullandığını görüyoruz.

Mudanya Belediyesi İnsan Kaynaklarını Yönetemiyor. Şeffaf Belediyecilik Yok!

Öner Kıran ;

Sizce Mudanya Belediyesi İnsan Kaynaklarını iyi yönetebiliyor mu? Mudanya Belediyesi insan kaynakları yönetimi konusunda sizden kaç puan alır?

Bülent Erden ;

Burada şu var. Üç kişilik işin 5 kişiye yaptırılması. Hatta liyakat anlamında ilgili personelin o işe uygun olup olmaması sorgulandığında Mudanya Belediyesi 10 üzerinden 2 veya 3 puan alır. Yani bildiğimiz kadarıyla 600 ya da 700 kadar personel, bildiğimiz kadarıyla diyorum vatandaş bana şunu sorabilir “Siz Belediye Meclis Üyesisiniz. Niye bildiğimiz kadarıyla diyorsunuz da bilmiyorsunuz? Niye somut bilgi yok? Niye yeterli veri yok elinizde?“ gelmiyor ki! Verilmiyor ki!

Öner Kıran ; Hani Hayri Türkyılmaz şeffaf olacaktı? Hesaplar bile asılacaktı Belediyenin kapısına ne oldu?

Bülent Erden ;

Yani biz şu anda yapımı devam eden Kapalı Pazar Yerinin kaç liraya maal olacağını, ne kadar zamanda biteceğini, nasıl bir hizmet verebileceğini bilmiyor, mimari projesinin ancak resimlerini görebiliyoruz. Ama ne kadar resme uygun yapılacak?

Sn. Başkana defalarca ifade ederek “Bakın burada 25 tane meclis üyesi var, bunlar belli yaşlarda olup farklı konularda az çok birikime sahip insanlar. Meclis oturum ücretleri sembolik rakamlar. Dolayısıyla sizin çevrenizde bedava bir beyin gücünüz var. Mecliste gündeme gelecek konularla ilgili toplantıdan önce iktidarı muhalefeti bir araya gelinerek beyin fırtınası yapılırsa daha verimli konularla, ortak akılla, Mudanya’nın menfaatine sonuçlar alınır” dememe rağmen Sn. Başkan bu konuda da yaklaşmadı.

Türkyılmaz Mudanya’yı Kavganın Ve Düşmanlığın Başkenti Yaptı

Şu var. Hiç gerek yokken “Barışın Ve Kardeşliğin Başkenti” diye bir sloganla Mudanya’yı yönetmeye çalışan kişi 2014 yılında ilk göreve geldiğinden bugüne “Kavganın Ve Düşmanlığın Başkenti” yaptı Mudanya’yı. Şahsından kaynaklanan kavgalar ve düşmanlıklarla. Bu problemlerden dolayı ortak akıldan da yararlanmaktan yoksun belediye başkanı.

Güzelyalı 1/100 Ölçekli İmar Planı Oylaması Bariz İpuçları Taşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen 1/1000 ölçekli imar planı oylamasında 300’e yakın büyükşehir belediye meclis toplantısından 7 ya da 8’ine katılan Başkan Türkyılmaz’ın sürpriz şekilde meclise katıldığını lakin Güzelyalı İmar Planları hakkında tek kelime etmeyerek sözü CHP Mudanya Belediyesi ve Büyükşehir Meclis Üyesi mevkidaşına sözü bıraktığını belirten Bülent Erden yapılan konuşma sonucunda dinleyenlerin yapılan planın doğru veya yanlış olduğuna dair ana fikir oluşturamadığını vurgulayarak ;

“Uzun konuşması sonrasında bu çalışmaları yapanlara teşekkür etti ve “Biz bunu reddediyoruz” dedi.

Hayri Türkyılmaz’ın riya dolu sahte tebessümüne biz çok alışkınız

Tahmin ediyorum Hayri Türkyılmaz meclis toplantısına girdiğinde “Bunu reddedeceksiniz” dedi. O’da konuşmasını aslında kabule göre ayarlamıştı ama orada bir çakışma yaşadığı için de böyle oldu. Sn. Türkyılmaz’da herhalde bir fotoğraf poz vermek için oraya gitmiş. Zaten onada gerek yoktu. Alıştık o pozlarına. Riya dolu sahte tebessümüne biz çok alışkındık. Bir fazla karesini görmüş olduk.” değerlendirmesinde bulundu. 

Aldıkları Para Haram Zıkkım Olsun

Öner Kıran;

25 Meclis üyesinin bedava bir beyin gücü oluşturduğunu söylediniz. Bu meclis üyelerinin bir kısmı MUDBEL ve MUDAŞ belediye şirketlerinden maaş alıyor. Bunu dikkate aldığımızda Mudanya’mızda her ne kadar ortak akıl kullanılmasa bile beyin gücününün bedava olduğu söylenebilir mi?

Bülent Erden;

Yaklaşık 40 yıldır iş hayatının içinde olan bir işveren olarak kişilerin aldığı maaşlardan ziyade ortaya koydukları katma değeri dikkate alırım. Meclis üyeleri ve Başkan Türkyılmaz’ın aldığı maaşlar senede 600 bin TL olsa bile ek bütçeyle 340 milyonluk bütçede 600 bin TL. çok önem arz etmeyen bir paradır.

Ama maaş alan bu insanlar liyakatları yeterli olmadıkları için oturdukları koltuklarda itiraz etmeleri gereken yerde itiraz etmezlerse, yanlışı doğruya çevirmeye gayret etmezlerse samimi davranmazlarsa ve bu maaşların devam etmesi için Mudanya’nın menfaatine olmayan hatta zararına olan işlerde kafalarını önlerine eğip ellerini kaldırdılarsa eğer buradaki kayıpları ben çok daha önemli algılarım.

Neticede 600Bin TL. senede. Mudanya’ya 60 milyon liralık bir katkı sağlayacak iş yapıyorlarsa bu parayı alsınlar. Sıkıntı yok. Ama aldıkları para Mudanya’nın zararına işlere evet demek için bir gerekçe oluşturuyorsa, bir menfaat sağlıyorsa benim itirazım buradadır.

Şu ana kadar gördüğümüz tablo ;

Benim gördüğüm yanlışları Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyelerinin görmemesi mümkün değil. Bu yanlışları görüp de yanlışlara evet deme gerekçesi aldıkları paraysa haram zıkkım olsun. Bu işin özeti bu.

SINIFTA KALIR HAYRİ TÜRKYILMAZ. VERECEĞİ CEVABI YOK!

Bülent Erden;

Personel liyakatinden bahsetmişken son günlerde Sn.Türkyılmaz’ın yeğeninin Mudanya Belediye Kreşine Müdür olarak atanması sosyal medya gündemine geldi. Bu konuda sonuçtan tenkite gitmek benim felsefeme uygun değil. Bu kişi buraya atanmış olabilir.

Önemli olan atama süreci nasıl çalıştı?

Bu makama uygun vasıflarda olan personel ihtiyacı için ilan verildi mi?
Bu ilana vatandaşların başvurması için yeterli süre tanındı mı? Yoksa adet yerini bulsun diye mi kısa süreli ilan mı verildi?

Bu işe müracaat edenler varsa tecrübeleri, yeterlilikleri, CV’leri nedir? Bu değerlendirme yapıldı mı? Bütün bunlar yapıldıysa, bunların sonucunda en tepedeki 2 veya 3 kişiden biri Sn. Türkyılmaz’ın yeğeniyse kendi tercih etmiştir etsin. Liyakat sahibi olduğu ve belediye başkanı olan amcasını mahcup etmemek için daha gayretli çalışacağı için tercih edilebilir. Bu durum tartışılır ama dikkate alınır bu söylem.

Fakat bu aşamalardan geçmediyse, bugün karar verilip formaliteler dakikalarla yerine getirilip, göstermelik ilan verilip başka müracaat olmadı ya da yapılan müracaatları beğenmedik bunu aldık derse burada sınıfta kalır Hayri Türkyılmaz tenkite açık olur.

Bu konuda Hayri Türkyılmaz’ın yapılan tenkitlere, sorulara direkt cevap vermesini beklemiyorum ben. Zaten bugüne kadar ki tenkitlerimize bir dikkate alıp cevap verme tenezzülünde bulunmamış gözüküyor ama vereceği cevabı yok.

Mudanya’ Belediyesinin basınla iletişim kuran, sizin bizim vergilerimizle maaş alan kişiler var. Vatandaşın aklına sorular getiren, güven zedelenmesi yaşanan bu tür söylemlere, söylentilere gerçek veya değil sosyal medya üzerinden cevap vermesi lazım.

Çünkü piknik fotoğrafı paylaşımı yapılan bir yerde demek ki bir iletişim mekanizması var. Bu konuda bizim sorduğumuz sorulara bizi dikkate almayıp cevap vermemesi çok mantıklı değil. Çünkü biz 26 – 27 bin vatandaşımızı temsilen bu soruları soruyoruz. Bizim sorduğumuz sorulara cevap vermemesi 26 – 27 bin vatandaşa cevap vermemesidir. Biz vekiliz asillere karşı sorumluyuz. O’da zaten asilleri dikkate almıyor Bülent Erden’i değil.

Öner Kıran;

Demirhane Mevkiinde faaliyetine “Sadece turizm amaçlı kullanılabilir” gerekçesiyle son verilerek Başkan Türkyılmaz tarafından meclis gündemine taşınarak kapatılan Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri sürecini değerlendirir misiniz?

Bülent Erden ;

Kapalı Pazar Yeri hadisesi Mudanya’nın akıl tutulmasına verilebilecek en güzel örnektir. 2019 yılı Temmuz ayında trafik yoğunluğuna sebep olduğu iddiası gerekçe gösterilerek hafta sonu (pazar günü) kurulan giysi pazarının Başkan Türkyılmaz tarafından hafta içine alınması akabinde konuyu mahkemeye götüren giysi pazarı esnafı mahkemenin yaptığı inceleme sonucunda haklı bulunarak yürütmeyi durdurma kararı vermesiyle ilk pazar sabahı saat 6 gibi ekmek paralarını kazanmak adına tezgah açmak için geldikleri Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri çevresindeki parke taşlarının Mudanya Belediyesi ekiplerince sökülerek kazı çalışması başlatıldığını gördüler.

Bu olayın ardından bir sonraki meclis toplantısında Sn. Türkyılmaz Dolgu Alanı Kapalı Pazar Yeri’ni birkaç sene önce alınmış bir mahkeme kararını gerekçe göstererek kapatılmasını ve Cuma pazarı dahil mevcut pazarların Yeşildere sokağa taşınmasını gündeme aldı.

Kapatılma kararına gerekçe gösterilen geçmişte alınmış mahkeme kararıyla ilgili başkan Türkyılmaz net bir sunum yapmadı ve kapatma gerekçesine dayanak oluşturduğunu iddia ettiği mahkeme kararını açık şekilde ifade etmeyerek maalesef yine oy çoğunluğu kendisinde olduğu için Mudanya’nın Kapalı Pazar yerinin faaliyetine son verdi. O gün Sn. Başkan “Ben çok daha güzel Kapalı Pazar Yeri Yapacağım” taahhüdünde bulundu.

Mahkeme kararı ile ilgili yaptığımız araştırmada iki pazarcı odasının geçmişte yer konusunda yaşadığı ihtilafından kaynaklandığını gördük. Mahkeme kararında pazar yeri seçiminin yanlış olduğuna atıfta bulunulsa da kapatmaya dayanak oluşturacak bir madde yok. Biz Sn. Türkyılmaz’a bunu defalarca söyledik, gündeme getirdik. Turizm amacı dışında kullanılamaz diye bir mahkeme kararı yok. Eğer öyle olsaydı pazara bitişik belediyenin iş makine parkı, destek hizmetleri yani kademesi var. Mahkeme böyle bir karar vermiş olsaydı buradaki tesisleri ne yapacağız biz?

Yeni Pazaryeri Yetersiz Bir Alana Sahip. Olsa Olsa Semt Pazarı Olur

Biz Sn. Başkan’a yeni Kapalı Pazar Yeri yapıncaya dek mevcut pazar alanlarına dokunma diye defalarca söyledik, meclis gündemine taşıdık. Ama 3 yaz 4 kış mevsimi yaşadık sonuçta ve çok enteresan ve trajikomik bir sonuca getiriyor durum bizi.

Trajikomik sonuç Mudanyalıya Zarar Verecek

Başkan Türkyılmaz Kapalı Pazar Yerini şu an Mudanya’nın merkezine Halitpaşa mahallesine getirdi. Ve burada çok ciddi bir trafik keşmekeşi yaşanacaktır. Yapımı devam eden kapalı Pazar Yeri alan olarak da yeterli değil. Hatta “Otopark ihtiyacını da karşılayacağım” söyleminin sonucunda 48 araçlık bir otopark bünyesinde yer aldığını gördük. Bunu da hayretle izledik.

Öner Kıran;

Halitpaşa Kapalı Pazar Yeri Hafriyatının Karanlık Dere boyuna Mudanya Belediyesi tarafından yasal olmamasına rağmen dökülmesi ve 31 Ağustos 2022 günü yaşanan sel felaketini çamur seline dönüştürmesine ne diyorsunuz?

Bülent Erden;

Sanıyorum, tahmin ediyorum süreç şöyle yaşandı. Halitpaşa Mahallesi Yeni Kapalı Pazar Yeri inşaatının temel atım töreniyle ilgili CHP Genel Merkezine bazı davetler yapılarak tarih verilmişti. Hafriyatı yapmak üzere ihaleyi verdikleri firmanın makine parkının verilen temel atma tarihine kadar temel altı çalışmasını bitiremeyeceği, hafriyatı tamamlayamayacağı, işin yetişmeyeceği endişesiyle Mudanya Belediyesinin kamyon ve ekipmanları devreye girdi. Ve süreci hızlandırmak adına müteahhide belediye ekipleri destek verdi.

Ve mesafenin kısa olması amacıyla da Büyükşehir Belediyesinin moloz döküm yerinden ziyade Karanlık Dere boyunun tercih edildiğini tahmin ediyorum. Bu da orada yaşanan olumsuz sonuçların, felaket ve sıkıntıların tek sebebi olmasa bile sebeplerinden birisidir.

KAPALI PAZAR YERİ GERÇEĞİ VİDEO

Hayri Türkyılmaz Gerekli Gereksiz Günah Keçisi Arıyor

Mudanya Belediye Başkanı sorun üretme değil, çözüm üretme görevinde olması gerekirken sorunlara muhatap bulma gayretiyle bunun içinse gerekli gereksiz mahkeme müracaatlarıyla “Bak bu kabahat benim değil onun “ diyerek gün kurtarmaya çalışıyor.

Mudanya Katlamalı Çok Yıllar Kaybediyor. Türkyılmaz Şehrin Sorunu oldu

Aslında Şehr’ül Emin diye bir kavram var ama, bu kişi şehrin emini olması gerekirken şehrin problemi oldu maalesef. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Keşke bu ifademi meydana getirecek süreçler yaşanmamış olsaydı. İçinizde kamu görevi yapan vatandaşın oylarını temsil eden kişi olarak bu kadar dolgunluk olmasaydı. Bu kelimeleri ben çok tercih edecek yapıda bir insan değilim. Ama hakikaten Mudanya’ya görülür görünmez çok ciddi zararlar veriliyor. Yani kaybedilen 8,5 yıl değil 1,5 daha kaybedilecek. 10 yıl da değil . Katlamalı çok yıllar kaybediyor Mudanya. Şehr’ün Emin’in görevini yerine getirmesinde hiçbir bahane olmamalı.

Öner Kıran;

Başkan Türkyılmaz’ın 31 Ağustos 2022 günü yaşanan feci sel felaketi sonrasında makam odasında Mudanya’mız da selin izleri henüz duruyorken “Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağım” demesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Erden;

Sn.Türkyılmaz aklınca yine gün kurtardı. Etrafında bulunan hukuk danışmanları zaten bugüne kadar kendisini yanlış yönlendirdiler. Bunu da sorgulamak lazım. Bugüne kadar suç duyurusunda bulunmamasının nedeni “Başkanım mahkemeye giderek suç duyurusunda bulunursanız, karşı tarafın ifadeleriyle biz suçlu çıkabiliriz.” denilmesidir. Dolayısıyla suç duyurusu söylemde kaldı, eyleme de geçmeyecek.

Sn. Türkyılmaz Mudanya’mıza Destek Verebilecek Herkesle Kavgalı

Sn. Başkan Büyükşehir Belediyesiyle ilgili bürokrasiyle hatta bakanlıklarla hatta gerekirse Sn. Cumhurbaşkanıyla Mudanya’nın menfaatleri için doğru zaman, doğru üslup ve doğru projelerle temas kurup eğer bu temaslarına Mudanya menfaatleri doğrultusunda beklediği cevapları alamaz ise Mudanyalı’yı da yanına alarak kamuoyunun gücüyle Mudanya’ya her türlü katkıyı sağlayabilir aslında.

Türkyılmaz Başımıza Şehr’ül Emin Değil Şehr’ül Problem Oldu.

Ama kavgadan yana, gün kurtarmaktan yana bir felsefesi olduğu için 8,5 yıldır Mudanya’mıza destek verebilecek tüm özel ve tüzel kişiliklerle kavgalı durumda. Bu felsefe de olan birisi Şehr’ül Emin olamaz hakikaten Şer’ül Problem olur. Bunu yaşamaya devam edeceğiz maalesef bir süre daha.

Bir sürü yurt dışı kaynaklı fonlar var ama bakın özetle 8,5 yılda 2 tane iş yaptı.

1- Zübeyde Ana Çocuk Akademisi. Proje doğru yer yanlış
2- Yıldız Tepe Projesi. Yer doğru proje yanlış

Türkyılmaz İki doğruyu bir araya getirebilmiş olsa zaten halledecek bu işi de, maalesef getiremiyor.

Zübeyde Ana Çocuk Akademisi Mudanyalı vatandaşlara hizmet etmek gayesiyle Mudanya Belediyesi tarafından kuruldu ama yeri Bademli. Yıldız Tepe projesi çok ciddi maliyetlere sebep oldu. Statik hesabından, işletme yöntemine kadar doğru hiçbir yeri yok. Bütün bunlar Mudanyalı’nın geleceğinden çalınan ekonomik imkanlar.

Yıldız Tepe’ye doğru bir projeyle değerlendirseydi ya da o günkü döviz kurlarıyla hesap ettiğimiz 60 -70 milyon lirayı yanlış bir projeyle ziyan etmek yerine 10’a milyonluk 5 proje yapsaydı.

Yıldız Tepe’de Yaşanan Kanunsuzluklar Skandal Ama Hafif
Türkyılmaz Güzelyalı’da Kaçak Bina Yaptı Zaten

 

CİMER cevabına göre Yıldız Tepe Projesinin kanunen yapılması gereken aşamalı denetimlerinin yapılmadığı vizelerin eksik olduğu meydana çıktı. Trajikomik bir durum daha.

Mudanya Belediyesi yapılan veya yaptırdığı herbir bina için kanunen

1- Statik hesaplar yapılarak ve zemin altı uygulama denetimleri
2- Hafriyat vizesi yapılır, hafriyat doğru yapıldı mı?
3- Temel vizesi
4- Betonarme vizesi
5-Isı yalıtım vizesi yapmakla sorumludur.

Yıldız Tepe’de Mudanya Belediyesi tarafından bitirilerek kiraya verilmek üzere ihaleye 2 kez çıkarılmış binanın henüz temel vizesi yapılmamış.

Bütün Bunların Sorgulanması Gerekmiyor mu?

Başkan Hayri Türkyılmaz tarafından yapımı ilerleyen Güzelyalı Atatürk Parkı 2. Etap binasının kaçak olduğu için mühürlenmesi ve mahkeme kararıyla sökülmesini hatırlatan Bülent Erden şunları kaydetti;

“Sn. Türkyılmaz Mudanya’da kaçak yapılara engel olması gereken birinci derecede sorumlu insan ama Güzelyalı’da kaçak bina yaptı zaten.

Görevi suistimal, görevi ihmal, kaçak yapı yapma suçu ve kaçak olarak yaptığı mahkeme kararıyla yıktırılan Güzelyalı Atatürk Parkı İkinci Etap binasını babasının, ailesinin parasıyla değil kamu imkanlarıyla bunu yapıp sökmesinin getirdiği ekonomik maliyet. Bütün bunların sorgulanması gerekmiyor mu?”

MUDANYA’DA TEK ADAM YÖNETİMİNİN OLUMSUZLUKLARI GÖRÜLÜYOR.

Öner Kıran;

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 2022 yılı Eylül ayı 2. oturumuna katılan Başkan Hayri Türkyılmaz Güzelyalı 1/1000 ölçekli İmar Planları görüşülürken hiç konuşmadı ama CHP Meclis Üyesi söz alarak başkan Türkyılmaz’ın “Cemevi yapmak belediyenin görev ve sorumluluğunda değil” diyerek kestirip attığı seçim vaadi olan Cemevi yerini gündeme getirdi. Nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bülent Erden;

Bizim bu konuda bir girişimimiz olmuştu. Cemevi konusunu soru önergesiyle mecliste gündeme getirmiş Sn. Hayri Türkyılmaz’a 2014 yılı ilk seçim döneminde verdiği taahhüdünü ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde 2019 yerel seçim proje sunum basın toplantısı sırasında kendisine vatandaş tarafından yöneltilen cemevi sorusu üzerine “Cemevi için arsa tahsisi hazır, ruhsatı kesildi, seçim sonrası 31 Mart’tan sonra temel atıyoruz, başlıyoruz daha bunu bana niye soruyorsunuz” sözünü hatırlatmış ve sormuştum;

Cemevi konusunda yaptığınız bir çalışma var mı? Böyle bir çalışma varsa çalışma ve süreci anlatır mısınız?

Bu soru sonrasında nahoş bir yaklaşımla “Belediyeler cemevi yapamaz” diye kestirip attı. Bunun üzerine konu yaptırım yetkimiz ve imkanımız olmadığı için orada kaldı maalesef. Ama Güzelyalı 1/1000 ölçekli İmar Planları Bursa Büyükşehir Belediye meclisinde görüşülürken CHP meclis üyesinin Cemevi’ni gündeme getirmesi bana çok enteresan geldi. Bu da meclis üyeleri ve başkan Türkyılmaz ile belediye bürokrasisi arasında tek adamlıktan kaynaklanan ciddi bir iletişim kopukluğu bilgi akışı yetersizliği olduğunu tahmin ediyorum.

Mudanya Her An Ciddi Bir Sıkıntıya Gebe

Röportajda Mudanya Belediye Meclis Toplantılarında son zamanlarda yaşanan diyalogların gergin ve zaman zaman şık olmayan seviyelere düştüğü vurgusu yapan MHP Belediye Meclis Grup Sözcüsü Bülent Erden Başkan ilçemizin her an ciddi sıkıntılara gebe olduğu uyarısında bulunarak Belediye Meclis Toplantılarının farklı mekanlarda ve açık alanda yapılmasına dikkat çekti.

Bülent Erden uygulamanın yanlış olduğunu, meclis toplantılarının ciddi bir oturum olduğunu, Mudanya’yı ilgilendiren çok önemli kararların alındığı oturumların salonlarda yapılması gerektiğini vurguladı.

Dört bir yanı açık yerde meclis dışından bir laf atma, sataşma ve akabinde yaşanabilecek telafisi zor veya imkansız olaylara karşı Başkan Türkyılmaz’ı tekraren uyaran Erden fiziksel şartların tehlikelere açık olduğunu ve bu uygulamanın sıklıkla yapılmasının yanlış olduğunu ifade etti.

Meclis Toplantılarının Canlı Yayınlanması İşine Gelmiyor!

Bülent Erden “Başkan Türkyılmaz’a bu konu hakkında çekincelerimizi ifade ettiğimizde cevaben “Bizim kimseden korkumuz yok. Bizim mecliste konuştuklarımızı Mudanya duysun diye geziyoruz” dedi.

Ama yine trajikomik bir cevaptır bu. Bizim 2019 yılı Temmuz ayı Belediye Meclis toplantısında verdiğimiz yazılı önergeyle Belediye Meclisi Toplantılarının internet üzerinden canlı yayınlanmasını önermiştik. Önerimiz Başkan Türkyılmaz tarafından çok olumlu karşılanmış, en kısa sürede uygulamaya geçileceği söylenmişti.

Şimdi mahalle mahalle gezilerek meclis toplantıları yapılıyor ama canlı yayının tercih edilmesi gerekirken kesinlikle bu da işine gelmiyor. Çünkü belediye meclisi canlı yayınlarında Hayri Türkyılmaz’ın gerçek yüzünün görülme olasılığı çok daha yüksek.

Başkan Türkyılmaz Halkın Parasıyla CHP Genel Merkezi Odaklı Çalışıyor

Erden son zamanlarda Türkyılmaz’ın Mudanya odaklı çalışmalar yapmak yerine Milletvekili Adayı olabilmek için kendisini Mudanyalıların paralarıyla CHP Genel Merkezine karşı parlatma gayretinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Öner Kıran ;

Mevcut durumda siz Sn. Belediye Başkanına ne tavsiye edersiniz?

Bülent Erden ;

Hiç değilse kalan şu 18 ay Şehr’ül Eminliğin gereğini yapsın. En azından önümüzdeki 18 ay Mudanya’ya minimum zarar vermeye gayret etsin. Yolu süpürsün, varsa asfalt yamasın, suya yazı yazmak misali Mudanya’nın ekonomik imkanlarını sağa, sola boş yere harcamasın ve yapacağım dediği işleri zaten süre kalmadığı için, en azından Mudanya kaynaklarını Mudanya’da tutmak için hiçbir şey yapmasın.

Öner Kıran;

Somut ve kalıcı bir fayda sağlamamasına rağmen Mudanya Belediyesince onlarca şenlik yapılmasını fakat Mudanyalılara “BAŞLIYOR” başlığıyla servis edilen incir üreticimizi yakından ilgilendiren Soğuk Hava Deposu, Hasköy Fuar Kongre Merkezi ve bunlar gibi projelerin başlamamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bülent Erden;

Soğuk Hava Deposu Mudanya Kırsalının önceliklerinden olup çiftçilerimiz özellikle siyah incir üreticimiz açısından büyük önem arz ediyor. Her yıl yaşanan sorunları geride bırakmak için incirin raf ömrünün uzatılması incir üreticisiyle tüccar arasında yaşanan haksız rekabetin önlemesi için mutlaka yapılmalı. Hakikaten Mudanya kırsalında çiftçimize ve ilçe ekonomimize çok ciddi katkı sağlayacak.

Yapılacak Soğuk Hava Deposu doğru bir mimari ve kendi enerjisini üretebilecek teknolojik imkanlarla donatılarak gerçekleştirilirse yıllar içinde yatırımını amorte eder, çiftçimizin ürününün hak ettiği değerde satılmasına vereceği katkının yanında kendi işletmesini de çevirebilecek ekonomiye sahip bir tesis olabilir ve yılın 12 ayı halkımıza hizmet eder. Bu çok çok önemlidir.

Öner Kıran;

Bu kadar çok şenlikten sonra bir coğrafi işarete sahip olmamamız, tarımsal ürünlerde herhangi bir marka veya patente yerel yönetim eli ve yardımıyla sahip olmamamız, herhangi bir BEBKA, İPARD ya da AB projesine ortak olunarak çiftçimizin yararına bir eser kazandırılamamış olması bağlamında Mudanyalılara ne mesaj vermek istersiniz?

BÜLENT ERDEN'DEN  CHP'YE DİKKAT ÇEKEN SESLENİŞ

Bülent Erden;

Cumhuriyet Halk Partisi camiasına bir mesaj vermek istiyorum. Mudanya Belediye Meclis Üyeleri, CHP Mudanya İlçe Başkanı ve İlçe Yönetimi, Bursa İl Başkanı ve İl Yönetimi ve ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Mudanya’da yaşanılan bu sıkıntıları görmüyorlar mı?

Görmüyorlarsa neden görmüyorlar?
Görüyorlarsa doğru mu buluyorlar?
Doğru buluyorlarsa takdir kamuoyunun
Yanlış buluyorlarsa bu hatalara, yanlışlara önlem alınmaması konusunda Cumhuriyet Halk Partisini takdir etmek yine kamuoyunun görevi.

Hakikaten kişisel hırslar, egolar hepsi bir kenara bir kamu hizmeti var burada, bir kul hakkı var. Bu yanlışlara en kısa zamanda engel olunmalıdır.

Benim önerim şu Cumhuriyet Halk Partisi yetkili ve yönetimlerine. Bir sonraki dönem tekrar seçime girilecek. Bu seçimde ister Sn. Hayri Türkyılmaz olsun ister başkan adayı başkası olsun vatandaş şunu sorgulayacak Hayri Türkyılmaz’ın bu yanlışlarına dün hayır demediniz, engel olmadınız yarın da engel olmayacaksınız kusura bakmayın diyecekler.

Farklı bir adayla seçime çıkarlarsa halk bu sefer bunun ne yapacağını bilemiyoruz. Bunun yanlışlarına da engel olmamaları ihtimali yüksek çünkü geçmişi gördük diyecekler. Siyaseten söylenecek çok şey var. Bugüne dek Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak mecliste biz sadece eksikliklerini, yanlışlıklarını telafi etme gayretimizle yetinmedik doğrularını da anlatmaya gayret ettik. Çünkü önemli olan Mudanya’nın bir 5 yıl daha kaybetmemesi için gayret vermekti.

Yapılan seçimlerin sonunda iktidar – muhalefet tanımlaması benim lügatımda çok yer almıyor. Yönetme sorumluluğu ve denetleme sorumluluğu daha doğru bir tanım gibi geliyor.

Vatandaş bize yönetmemiz için oy verdi ama verilen oy yönetmeye yeterli olmadı denetleme görevini üstlendik biz. Bunu da yapıcı olarak yapmaya gayret ediyoruz biz. Sn. Başkana tüm mecralarda “Bu yanlıştır. Doğrusunu ben biliyorum ama söylemem. Zamanı gelince yapacağız biz” demiyoruz. “Doğrusu budur” diyoruz.

Bugün doğruların yapılmasına katkı sağlayalım ki seçim atmosferinde biz daha iyisinin nasıl yapılacağını anlatırız. Bize 2 ay yeter. Problem yok. Bugün doğruların yapılması Mudanyalı hemşehrilerimize katkı sağlayacaktır bu da bizim kamu görevi yapma sorumluluğumuzun içindedir. Yani yanlış yapılmasından keyif alacak bir zümre değiliz biz.

Öner Kıran;

Bursa Büyükşehir Belediyesinden mahkeme kararıyla alınan Mudanya Yüzme Havuzu kışın sizce çalışacak mı?

Bülent Erden;

Mümkün değil. Çalışır durumda alınan havuzu 30 aya yakın bir süre atıl vaziyette tuttu Sn. Türkyılmaz. Havuzun üzerini kapayan şişme branda çürüdü çöp oldu. Şu anda açık havuz. Açık havuzda ısıtmanın da bir faydası yok. Isıtma olur ama bu defa enerji bedeli kat be kat artar. Mudanya’nın o havuzu bu enerji birim fiyatlarıyla ısıtması konusunda çok emin değilim. Bu havuz tahmin ediyorum 15 Haziran 15 Eylül arasında 3 ay hizmet verecek ama Sn. Hayri Türkyılmaz’ın mahkeme sonucunda şu söylemi çok enteresandı “ Mudanya’nın havuzu Mudanyalı’nın oldu” .

Mudanya’nın havuzu Kestel’deydi de tekerlekli bir araçla mı getirildi buraya?
Mudanyalı’nın havuzu Mudanyalı’ya yasaktı da serbest hale mi getirdi Sn. Türkyılmaz?

Bunları hakikaten şu an konuşmak bile zul geliyor bana. Minimum zeka seviyesinde olan insanların bile “Yahu kardeşim bunlar nedir” diyebileceği konular bunlar. Ama maalesef Mudanyalı’yı bu saçmalıklara muhatap eden bir belediye başkanı var.

Sn. Türkyılmaz Mudanya Yelken Kulübünü Yok Etti.

Yine Mudanya’mızın pırıl pırıl evlatlarının faaliyet gösterdiği Arnavutköy yat limanında ki yelken kulübü yok edildi. Bir şeyin daha iyisini yapabilirsiniz. Yapın sonra beğenmediğinizi bir kenarıya koyun. Daha iyisini yapacağım sözüyle orayı perişan etti.

Tirilye Taş Mektep Denizcilik Yüksek Meslek Okulu Olsun

Örneğin Taş Mektep. Taş Mektep’te nasıl bir faaliyet var. Başkan Türkyılmaz’a sorarsanız çok faaliyet var(!)

Bizim bir önergemiz var burasıyla ilgili. Burayı Denizcilik Meslek Yüksek Okulu yapın dedik. Bu tüm halka ekonomik ve kültürel katkı sağlardı.

Sn. Türkyılmaz’ın Kapısı Açık Algısı Kapalı

Bir diyalogda Sn. Başkan bana kapım açık kapımı söktüm dedi bana. Ya başkanım kapıyı söktünüz ama algınızı kapattınız. Ben sizinle telefonla da temas kurarım. Kapıdan girmeme gerek yok. Ama sonuçta ön yargıyla benim söylemlerime yaklaşıyorsanız, zaten yok sayıyorsanız, benim size nefes tüketmeme de gerek yok. Nefesin ne kadar kıymetli olduğunu yaşadığım kalp krizinde anladım. Mümkün olduğunca boşa harcamamaya çalışıyorum. Bir de meclis toplantılarında diyalog seviyesi yerlere düştü.

Kamu Görevim Olmasa Hayri Türkyılmaz ile Issız Ada’da yan yana gelmem

Bülent Erden aile babası olduğunu gelini torunları olduğunu ve iş dünyasına 40 yılını verdiğini belirterek insanlarla, sosyal ve içtimai ortamlarla iç içe olmasına rağmen Başkan Türkyılmaz ile halkın verdiği oyların vekaleti ve kamu görevi olmasa ısısız bir ada’da 10 yıl kalsa bir araya gelmeyeceğini vurgulayarak “Dolayısıyla had safhada tahammül göstermeye gayret ediyorum. Hiçbir ard niyetim ve insan olarak kendisiyle derdim yok ama görev suistimaliyle ilgili ciddi tepkim var. Bu tepki neticesinde söylemlere girmek durumunda kalıyorum. Gerek partimin verdiği görev gerek halkın verdiği oy gereği kenardan da seyredemem. “

Mudanyalılar Bizimle İletişim İçinde Olsunlar

Son olarak Mudanyalılara seslenen Bülent Erden yanlış ve hata yapmaları durumunda vatandaşların sosyal medya ve iletişim numaralarından kendisine ulaşarak uyarmalarını rica etti. Erden “Mudanya için gayretimize parti olarak ta grup olarak ta devam edeceğiz” dedi.

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar