-
Muharrem İnce

Türkler Osmangazi döneminde hem Bursa, hem de Sakarya nehri dolaylarındaki kalelerin zaptıyla meşgul oldular. Gerçekte Bursa 1315 yıllarından beri Osmanlıların kuşatması altında idi.1320 yılından sonra Osman Gazi Nikriz hastalığından ötürü, bölgedeki fetihlerin yönetimini oğlu Orhangazi'ye bırakmıştı. Bu arada Mudanya'nın alınmasını da oğluna salık vermiştir.

Orhangazi babasının bu tembihi ile 1321 yılında Mudanya'yı ele geçirdi. O dönemde Mudanya, Gemlik gibi Bursa'nın Bizans başkenti ile deniz ulaşımını sağlayan bir liman durumundaydı ve kalesi de vardı.

Türkler Mudanya'nın bu durumunu değerlendikleri için, Mudanya karşısında o dönem de Besbycos (Beşbikoz) veya "Kalolimini" adıyla anılan adayı 1308 yılında ele geçirmişlerdi. Tarihçi İsmail Hami Danişmend'e göre bu ada dönemin komutanlarından (Ümeradan) Aygud-Alpoğlu Kara ali yahut Ahmed Ağa oğlu Emir Ali tarafından fethedildiği için, Emir Ali adıyla anılmıştır. 1321 yılında da Orhan Gazi tarafından kesin olarak fethedilerek Türk yönetimine girdi.

Prof.Dr. Yusuf Oğuzoğlu'nun Mudanya'yı anlatan yazısını okumak için tıklayın. Ya da sağ tıklayıp hedefi farklı kaydet ile indirip & açın.

PDF formatında dır. Bilgisayarınızda Acrobat Reader Yazılımının yüklü olması gereklidir.

Pin It

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Mehmet Açıkgöz Mudanya Minibüscüler Koop Başkanı

Necati Şimşek Klas Spor Kulübü Başkanı

Servet Şahiner 65 No'ku Mudanya Karayolu Yük Taşıma Koop. Başkanı

Mustafa Bayral ZİRAAT MÜHENDİSİ MERT TARIM

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar