Ülkemiz bir yerel seçim dönemini daha geride bıraktı. Zafer çığlıklarının yanında ülke genelinde seçim atmosferi dolayısıyla yaşanan olaylar neticesinde can kayıpları ve gözü yaşlı yetimler kaldı geride. Seçim dolayısıyla Mudanya, Mudanyalı çok yoruldu, yıprandı ve kategorize oldu.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemiz genelinde 310 seçim olayı yaşanmış olup bunların 62'si 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a Muhalefet, 51'i oy pusulaların fotoğraflarını çekme, 35'i tehdit ve hakaret, 62'si kasten yaralama ve darp, 15'i oy verme düzenini bozma, 11'i seçim evrak ve malzemeleri üzerindeki suçlar, 20'si izinsiz silah taşıma ve 54'ü diğer suçlar nedeniyle gerçekleşti.
 
2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında şu ana kadar 2 vatandaşımız seçim öncesi, 2 vatandaşımız seçim günü saat 15.00 itibarıyla olmak üzere toplamda 4 kişi yaşanan olaylar sonucunda hayatını kaybetti.
Hatırlanacağı üzere 2014 Mahalli İdare Genel Seçimleri'nde 5 kişi seçim öncesi, 12 kişi seçim günü olmak üzere toplam 17 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.
 
Yerel seçimi kazananların, seçim atmosferinden bir an önce çıkarak Mevlana C.Rumi'nin söylediği gibi "Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!" demesinin toplumsal barışımızın sağlanması, seçim dönemi ayrışmalarının küllenmesi ve huzurlu bir ortamın sağlanması açısından elzem görüyorum.
 

Zira bugün oldu!

Seçimin kazanan başkanları için yeni şeyler söylemek toplumda ne kadar yapıcı etkiler oluşturacaksa basın mensupları olarak durumun kritiğini yapmanın, yaşanan sonucu değerlendirmenin  ilçemiz Mudanya ve ilimiz Bursa açısından yararlı olacağını düşünüyorum.
 
Bursa'da CHP ve İYİ Parti belediye başkan adayı Mustafa Bozbey ile Ak Parti – MHP adayı Alinur Aktaş arasında kıran, kırana müthiş bir seçim yarışı yaşandı. Nefesler tutuldu, sinirler gerildi. Neticede ipi göğüsleyen Alinur Aktaş oldu.
 
Mustafa Bozbey sitemkâr basın açıklamasında “İftira kampanyasına maruz kaldık. Hakkımı yaşamım boyunca helal etmiyorum” dedi. İmamoğlu'nun aksine çabuk pes etti.
 
Alinur Aktaş vatandaşları şükür namazı için sabah namazı vaktinde Ulu Cami'ye davet etti. Dualarla başladı yeni güne.
 
Mudanyamızda ise seçim zaferi CHP – İYİ Parti adayı Hayri Türkyılmaz'ın oldu.  Kendisini kutluyorum. Mudanya tarihinde üst üste 2 dönem seçim kazanan üçüncü başkan oldu.Türkyılmaz Mütareke Meydanında zaferini ailesi, sevenleriyle rüzgarlı havaya rağmen çoşkuyla kutladı. Havai fişekler patlarken Mudanya'ya baharın geldiğini müjdeledi.
 
Türkyılmaz'ın geçtiğimiz 5 yılda yaptığı hizmetlerin yanında söylemleri ve icraatları çok konuşuldu, eleştirildi. Seçim sonrası 2014 seçim dönemi CHP Mudanya İlçe Başkanı Hüseyin Ihlamur sosyal medya hesabında seçim sonuçlarını “#Bozbey başkan Bursa'da yanlız kaldığı seçimi kaybetti...Fakat Mudanya'yı tekrar kazandırdı... Teşekkürler büyük başkan.” satırlarıyla değerlendirdi.
 
Mudanya Kent Konseyi Başkanı Soyer Kazancı ise “Seçimlerde kazananları kutluyor, kentlerine hizmeti ve Kent halkına sevgi ve barışı kalıcı olarak vermelerini diliyorum.” satırlarına yer verdi.
 
Türkyılmaz'ın en yakın rakibi Ak Parti – MHP Mudanya Belediye Başkan Adayı Dr. Ahmet Murat Ünal seçimde emeği geçenlere teşekkür ederek “Sonuçlanan yerel seçimler neticesinde siz Mudanya'lı hemşehrilerimin verdiği kararı saygıyla karşılıyorum. Seçilen Belediye Başkanı'na 5 yıllık süreçte başarılar diliyorum..” satırlarını yazdı.
 
Demokratik Sol Parti'nin genç  Mudanya Belediye Başkan adayı Engin Tokgöz  seviyeli eleştiri ve seçim çalışması yaptığını vurgulayarak Türkyılmaz'a başarılar diledi ve satırlarını “İnşallah BEN MAHÇUP olurum Mudanya olmaz!” cümlesiyle noktaladı.
 
Demokrat Parti Mudanya Belediye Başkan Adayı Erkan Can çok kısa bir şekilde “Değerli büyüklerim ve kıymetli dostlarım seçimi kazanamadık. SELAM ve SAYGILARIMLA” demekle yetindi.
 
Türkyılmaz'ın geçtiğimiz 5 yıl içinde yaptığı icaraatlardan nasibini alan Mudanya Esnaf Teşkilatları Başkanı Emir Ali Usta ise şu ana kadar ne sosyal medya'dan ne de başka bir kanaldan herhangi bir açıklama yapmadı.
 
Yazarımız, ekip arkadaşım Ümit Atilla'da Demokrat Parti kontenjan meclis üyesi aday adayı oldu. Kendisini ayakta alkışlıyorum. Seçim döneminde köşesini "etik olmaz" diyerek boş bıraktı, yazmadı. Hâlbuki yazabilirdi.
 
Mudanya seçim döneminde çok yıprandı, gerildi. Ama Huzurluyum.
 
Seçim dolayısıyla Mudanya, Mudanyalı çok yoruldu, yıprandı ve kategorize oldu. Bu durumu bir an da  gidermek maalesef mümkün değil.
 
Tüm bunlardan basın kuruluşları da nasibini aldı. Mudanya.gen.tr Radyo Poyraz olarak televizyon kanallarının stüdyolarına konuk almak için onbinlerce lira karşılığında tanıdıkları ifade özgürlüğü fırsatını  Mudanyalılara ücretsiz olarak tanıdık. Onların düşüncelerini ifade etmeleri için önemli bir kanal oluşturduk. Tabiki seçim çalışmaları içinde olanlar bu kapsamın dışındaydı.
 
Mudanya'da düşüncelerin paylaşılması adına önemli bir vazifeyi yerine getirmenin huzuru içinde olduğumu belirtmek isterim.
 
Bu faaliyetimiz sırasında yanıt alamasamda isimleri geçen herkese başta Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz olmak üzere defalarca çağrıda bulunarak mikrofon ve kameralarımızın kendisine açık olduğunu söyledim. Mudanya'da iletişimsizliğin, kırgınlıkların giderilmesi gerektiğini, görüş ayrılıklarına ve eleştrilere rağmen ortak insani bir payda da buluşmak gerektiğini ifade ettim. Bazıları atgözlüğü takarak yapılanları propaganda olarak tanımladı. Sanki ilçemizde oluşturduğumuz bu özgür, beklentisi olmayan ücretsiz yayın kanalına yarın hiç ihtiyacı olmayacakmış gibi.
 

Öyle ya ;  keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner!

 
Böylesine açık, mert ve cevap hakkı için defalarca çağrıda bulunan, kapımız açık diyen yayın kanalımızı sahiplenen, teşekkür edenlerin yanında propaganda ile yaşananları belgeleriyle anlatanları birbirine kasten karıştırarak yayın kuruluşumuza tu kaka diyenlerin umarım bizim gibi idealist bir yayın kuruluşuna hiç bir zaman ihtiyaçları olmaz.
Netice olarak,  ömrü olana bir 5 yıllık zaman dilimi daha başladı. Hayırlı, uğurlu olsun. Geçtimiz 5 yıllık döneme bakıldığında basın kuruluşumuzun duruşu çok nettir.
Kıymeti bilenlere selam olsun.
 
Öner Kıran / mudanya.gen.tr
Lafontaine

Sosyal medyada bizi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar

Namlı Metal