Güncel Haber

Mudanya Esnaf Teşkilâtları Başkanı Emir Ali Usta'nın bizleri yasa boğan vefatı sonrasında Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinde 8 yıldır Başkan Vekili olan Sayın (Sn.) Tahammül İLHAN başkanlık görevini devir aldı. Bu arada seçim zamanı gelen kooperatifte başkan adayları yoğun bir çalışma içine girdiler. Kulisler ise oldukça sıcak ve akla takılan seçim belirsizlikleri mevcut.

Dünya genelinde yaşanan ve sosyal hayatımızı derinden etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle mayıs ayı sonuna ertelenen seçimli genel kurul için rahmetli Emir Ali USTA'nın ekibi yani Tahammül İLHAN başkanlığındaki ekip kooperatif yönetimine talibiz derken (tıkla seyret) Mudanya'nın tanınmış esnaflarından Cemil ÇETİN, Cem TAMAÇ, Yadigâr AKSEKİ ve Hızır MAHMUTOĞLU adaylıklarını açıkladı.

Sosyal medyada, yapılan yoğun ziyaretlere verilen fotoğraf karelerine sayfalarımız yetişemese de Mudanya'da hepimiz takip ediyoruz. Kısaca sosyal medya çok hareketli. Verilen bir fotoğraf karesinin algılanışı bile kişiye göre değişiyor. Kulisler, toplantılar, seçim cepheleri, eleştiriler, ziyaretler, videolar vesaire, vesaire..

Şu anda görevde olan Sn. Tahammül İLHAN ile bir kez ve başkan adaylarından Sn. Cemil ÇETİN ile iki kez video söyleşiler gerçekleştirdim. Bu kayıtlara facebook.com/mudanya.gen.tr ve youtube'ta mudanya.gen.tr kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Sn. Cemil ÇETİN ile yaptığım ilk programda (Tıkla Seyret) cevap hakkı doğan kooperatifin mevcut başkanı Sn. Tahammül İLHAN cevap hakkını henüz kullanmadı. Sn. İLHAN şu an bir pandemi döneminin hüküm sürdüğünü ve esnafa hizmet noktasında yoğun bir gayret içinde olduklarını resmi seçim takvimi sürecine girildiğinde durumun değerlendirileceğini belirtti.

Rahmetli Emir Ali USTA'nın oğlu Sn. Ali Tunca USTA'ya seçim döneminin hareketli geçeceğini hissettiğim ilk günde gerçekleşen telefon konuşmamızda kamera ve mikrofonlarımın her daim kendisine açık olduğunu özellikle vurguladım.

Zira rahmetli babasının, Güzelyalı Kapalı Pazaryeri dahil hizmeti olan bir esnaf başkanı olması, görevi devam ederken vefatı sonrasında meydana gelebilecek olası söylemlere karşı bunu vurguladım. Esnaf başkanlığının ötesinde hepimizin ağabeyi olan Emir Ali USTA başkanlığındaki esnaf teşkilâtlarına karşı haksız söylem ve ithamlarda her zaman geniş video arşivimizle doğruları hatırlattığımız herkesçe malum.

Yoğun çalışmalar gerçekleştiren ve özellikle facebook sayfamızda iyi bir izleyici yakalayan Sn. Cemil ÇETİN ile olan ikinci video röportajımda (tıkla seyret) rahmetli Emir Ali USTA'nın biricik oğlu Sn. Ali Tunca USTA'nın adı geçti.

Cemil ÇETİN mevcut Tahammül İLHAN yönetimi tarafından Ali Tunca USTA'nın yönetim kuruluna dahil edilmesinin gerektiği ısrarla vurguladı.

Halbuki Cemil ÇETİN ilk röportajımızda " Eğer birileri bıraktıkları miraslarla olduğu yerde sayacak olmuş olsaydı dünyada hiçbir şey değişmez eski hali ile kalırdı. Miras yolu ile bir dokunulmazlığı olan yönetim kurulu orada yok" demişti. (Tıkla seyret)  Özetle mevcut yönetimlerin miras yolu ile devam ettirilmesini doğru bulmadığını vurgulamıştı.

Ben de ikinci söyleşimizde Tahammül İLHAN'ın kooperatif yönetimine Ali Tunca USTA'yı alması gerektiği vurgusunu yapan Sn. Cemil ÇETİN'e direkt olarak "Ali Tunca USTA'yı Tahammül İLHAN yönetimine almazsa siz alacak mısınız?" diye sordum. Bu soru tarzı Sn. Ali Tunca USTA'nın dikkatini çekmiş ve bir süredir sosyal medyada haftalık olarak yayınladığı kısa video konuşmasında hoşnutsuzluğunu dile getirmiş (Tıkla İzle) 

Bazen direk sorular, nezaketle sorulması gereken sorulara tur bindirir! 

Genç kardeşim Sn. Ali Tunca USTA'nın mesajını çok iyi aldım ve anladım. Ama kendisinin de benim bu direkt sorumdan anlamasını istediğim mesajım hakkında Mudanya Esnaf camiasını paylaştığı videolarla aydınlatmasını rica ediyorum.

1- Sn. Ali Tunca USTA iyi eğitimli ve şu anda büyük bir kooperatifin bünyesinde aktif görev yapan biri olarak yaklaşan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olacak mı?

2- Eğer başkanlığa talip olmayacaksa herhangi bir başkan adayının ekibinde başkan vekilliği sıfatı ile yer almak istiyor mu? Bu konuda Sn. Tahammül İLHAN ve Sn. Cemil Çetin ile görüş alışverişinde bulundu mu? İzlenimleri neler?

3- Sn. Ali Tunca USTA kooperatif başkanlığına aday değil, başkan vekilliği gibi bir göreve de razı değil ise şu ana kadar başkan adaylığını açıklayan isimler arasından herhangi bir adayı destekleyecek mi?

Erken gibi gözüken bir soru olmasına rağmen ...;

4- Sn. Ali Tunca USTA seçimlerine bir yıl süre olan Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası yönetimine ya da yönetim kurulunda herhangi bir göreve talip olacak mı? 

Sn. Ali Tunca USTA'nın; 

"USTA ailesi olarak yolumuz uzun" sloganı ile sosyal medyada paylaştığı videoları ilgiyle izliyorum. Bu konulara şimdiden açıklık getirmesinin özellikle fısıltı gazetesi diye tabir edilen kulislerde isminin yerli yersiz geçmesini ve gelecek vaat eden duruşunun yıpratılmasını önleyeceğine inanıyorum. Zira adı ya gerçekten geçiyor, ya da adı seçimlere karıştırılmak isteniyor. Yani bilgi ve algı kirliliği mevcut. 

Diğer yandan bugüne kadar davetimize icabet ederek konuğumuz olmasa da kameramızın ve özellikle rahmetli Emir Ali USTA ile ilgili yayında olan, yayında olmayan arşivimizin her zaman kendisine açık olduğunu tekraren hatırlatmak isterim.

Rahmetli Emir Ali USTA oğlu Ali Tunca USTA'yı zorlu bir yolculuktan sonra kışlasına teslim ettiği zaman oğlu ile gurur duyduğunu, gözlerinden iki damla yaş aktığını ve ailesinin kendisi için ne kadar değerli olduğunu vurguladığı konuşmamız aklıma düştü birden. Maksadım farklı olsa da Sn. Ali Tunca USTA'nın videolarında paylaştığı gibi "sürçülisan ettiysem AŞK ola!" 

Bu seçim farklı. Bu seçim esnafın seçimi. Rahmetli Emir Ali USTA kongre salonunda esnaflarını "Düğünümüze hoş geldiniz, sefalar getirdiniz dostlar" diye karşılardı. Bu seçim ahîliğin, vefanın, zor günde birbirine destek olan tüm olumsuzluklara rağmen iş yerinin kapısını açık tutmaya çalışan, büyük sermaye karşısında varlık ve geçim derdinde olan esnafın seçimidir. 

Varlığını devam ettirmek ve pandemi sürecinde geçim derdinde olan esnafın seçim derdine düşerek ahîliği ve tüm değerleri rencide edip etmeyeceğini sağ olursak hepbirlikte göreceğiz.

Öner KIRAN

erdonmez peyzaj 300piks

Tahammül İlhan Mudanya Esnaf Kefalet Koop Başkanı

İnci Söğütlü Ak Parti Mudanya İlçe Başkanı

Emre AKDEMİR Ak Parti Mudanya Belediye Meclis Üyesi

Şeref ŞAŞ Mudanya Şükrü Çavuş Mah Muhtarı

Mustafa Bayral Mert Tarım

Ertan ABDULAZİZOĞLU Mudanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

Servet Şahiner Taşıyıcılar Koop Başkanı

Ömer Tantekin Zeytin Otopark

CEM TAMAÇ MESAJ

Hüseyin Hatipoğlu İYİ Parti Mudanya İlçe Başkanı

Zeytin OTOPARK RUHSATLI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar