Bu yıkım ucuz atlatılsa da çok konuşulur. Şükrü Çavuş Mahallesi Sudeposu Caddesi'nde bulunan Sardunya Sitesi B Blok'ta geçtiğimiz temmuz ayında saat 20:00 sıralarında büyük bir patlama sesi duyan sakinler dışarı fırladılar.  Mudanya Belediyesi ekiplerine haber veren site sakinleri B Blok'un taşıyıcı kolanlarından birinin patladığını öğrendiler ve aynı gün siteden tedbir amaçlı tahliye edildiler. 1999 Marmara Depremi öncesinde yapılan sitenin B Bloğunda 21 daire ve 9 kat vardı.

Site sakinleri için zorlu bir süreç başlamış oldu. Bir kısım site sakinleri Mudanya Belediyesince bir otelde bir kaç gün misafir edildiler, bazı site sakinleri Mudanya'da ki veya diğer şehirlerdeki akrabalarının yanına gitmek durumunda kaldılar. Yapılan incelemeler sonucunda Sardunya Sitesi B Blok'un yıkılmasına karar verildi.

Yıkım işi bir maliyet. Hele ki söz konusu bina 9 katlı devasa bir apartman ise büyük maliyet. Zaten içindekilerin canı yanmış. Bu gibi durumlarda vatandaş kaderiyle başbaşa kalıyor. Tabi daire bazlı özel bir sigortası yoksa. Neticede özel bir firma yıkımı gerçekleştirmek için 23 Ekim sabahı Su Deposu caddesinde Mudanya Belediyesi Zabıtası eşliğinde işe başladı.

Mudanya Şükrü Çavuş Mahallesi Sardunya Sitesi Su Deposu Caddesi tarafından yıkıma başlanmıştı

Binanın konumu çok ilginç. Su Deposu caddesi ile Başak Sokak arasında bir bina ve bu iki sokak arasındaki kot farkı neredeyse 4 katlı bir bina yüksekliği kadar var. 5 kat'ta Su deposu caddesi zemininde ekle oldu sana 9 kat. Binanın müteahhidi kimdir? 1999 öncesi hangi İmar Müdürü projeye onay verdi? Hangi vicdan yapı kullanım izni verdi? Kafamda deli sorular..... Ve Mudanya'da böyle pek çok bina mevcut.

Yıkım sırasında alanı terketmeyen ve yetkilileri bilgilendiren tek kişi vardı. Şükrü Çavuş Mahalle Muhtarı Şeref ŞAŞ. Tabiri Caiz ise gemisini terk etmeyen bir kaptan gibi tüm süreç boyunca ayakta mahalle sakinlerinin yanındaydı. İtiraf etmeliyim ki şimdiye kadar ben Hasanbey Mahallesi eski muhtarı Sabri Doğruel dışında Mudanya'da böyle muhtar görmedim. Bir yakınının cenazesi için Samsun'a gidecek olan Muhtar ŞAŞ, binanın çökmesiyle birlikte yolculuğunu gecenin geç saatlerine erteleyerek olay yerinden ayrılmadı.

Mudanya Şükrü Çavuş Mahalle Muhtarı Şeref ŞAŞ Sardunya sitesi yıkımında olay yerinden hiç ayrılmadıMuhtar Şeref ŞAŞ enkaz altında kimsenin olmadığını öğrendiği anı arama kurtarma ekibiyle kutladı.

Yıkım İzlenimlerim.

Saat 13:20 gibi yıkım alanına gittiğimde Mudanya Belediyesi su tankeri toz kalkmasın diye su sıkıyordu, Su Deposu caddesi trafiğe kapatılmış binanın küçük bir kısmı yıkılmıştı. Fakat binanın aşağı tarafa doğru (Başak Sokak) esnediği dikkatli gözlerden kaçmıyordu.

Binanın hiç yıkım izi olmayan tarafında kalan Başak Sokak'ta gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını merak ettim ve Başak sokak'ta bir video çektim. Videoyu aşağıya ekliyorum. Videodan görüleceği üzere malesef yolda sadece demir bariyerler vardı. Ne bir "YIKIM BAŞLADI DİKKAT" veya bir güvenlik görevlisi, zabıta yoktu. Çocuklar, motosikletliler binanın sağlam tarafı gözüktüğü için oradan gelip geçmede devam edebilirdi. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayan Muhtar ŞAŞ bazı yetkilileri bu konuda net şekilde bilgilendirdi.

VİDEO Tıkla İzle

Ve saat 17:20 civarında sözde kontrollü yıkım yapılan binanın kalan kısmı çok büyük bir gürültü ile Başak Sokak üzerine çöktü. Müthiş bir toz bulutuna, inanılmaz bir yer sarsıntısı eşlik etti. Çevre sakinleri çığlık çığlığa evlerinden dışarı fırladılar. Deprem oldu sandılar ve kendilerini dışarı attıklarında toz bulutu içinde adeta kayboldular.

Sonrasında civar sakinleri müthiş bir telefon trafiğine başladılar. Herkes alışverişe giden çocuğunu, dışarı çıkan yakınını, eve henüz dönmeyen annesini arayıp durdu. Sosyal medyada vatandaşlar yıkım esnasında gereken önlemlerin alınmadığını yazdı. Kızı yıkılan apartmanın altında kalmaktan saniyelerle kurtulan annenin bedduası vicdanlı yüreklerin dikkatini çekti.

Mudanya Sardunya Sitesi Yıkımda çöktü. Sosyal medyada vatandaşlar tedbir alınmadığını yazdı

 

Duruma müdahale eden arama kurtarma ekipleri adeta bölgeye çıkarma yaptılar. İlk müdahale Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekibinden geldi, akabinde Bursa AFAD yetişti ki donanımları müthiş. AFAD Arama Kurtarma Köpek timi ile farkını hissettirdi. AKUT, Yıldırım belediyesi Arama Kurtarma, ANDA, NAK hepsi yardıma koştu. Herkes sessizliğe büründü enkaz altı dinlendi, sensörler salındı beton blokların altına.

Uzun ve gergin bekleyiş sonunda enkaz altında herhangi bir canlı tespiti yok dediler. Köpeklerse herhangi bir ceset olmadığının işaretini vermiş oldu. Koronavirüs olmasaydı neredeyse sevincimizden birbirimize sarılacaktık.

Eğer ölümlü bir durum olsaydı pisi pisine ölüm olacaktı. Göz göre göre geliyorum diyen, bir faciayı Mudanya şimdilik ucuz atlattı. Şimdilik diye yazdım çünkü Mudanyamızda pek çok riskli yapı var ve herhangi bir inceleme yok. Üstelik bu feci sözde kontrollü yıkım gösterdi ki bina yıkımlarının bir standardı yok.

Yine bir vatandaş sosyal medyadan alınmayan tedbirleri satırlara döktü;

Mudanya Şükrü Çavuş Mahallesi Sardunya Sitesi yıkımında gerekli tedbirler alınmadı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz sosyal medya hesabından;

"Şükrüçavuş Mahallemizde, zemin kolonlarında meydana gelen patlamanın ardından tahliye edilen Sardunya Sitesi'nin yıkım çalışmaları, Zabıtamızın güvenlik önlemleri altında özel bir firma tarafından başlatılmıştı. Akşamüzeri çalışmalara ara verildiğinde bina kendiliğinden yıkılırken, olay yerinde yapılan incelemelerde herhangi bir can kaybı olmadığı bilgisini aldık. Tedbir amaçlı olarak Mudanya Belediyesi Arama Kurtarma ekibimiz MAK ve AFAD tarafından arama çalışmaları devam etmektedir. Mudanya Belediyesi olarak tüm ekiplerimizi seferber ettik. Can kaybı olmaması sevindirici. Konunun takipçisiyiz. Tüm hemşehrilerime geçmiş olsun." paylaşımında bulundu.

Böylece çok önemli bir konuya açıklık getirdi Sayın Başkan. "Akşamüzeri çalışmalara ara verildiğinde bina kendiliğinden yıkılırken," satırlarını paylaşarak binanın kendiliğinden yıkıldığını açıkladı. Herkes inandı(!)

Hayri Türkyılmaz Sardunya Sitesi kendiliğinden yıkıldı

Akla Takılan Sorulardan Bazıları;

1- Bina mantolaması için kurulan bir iskele için bile İş Güvenliği Uzmanı onayı alınıyor. Sardunya Sitesi B Blok yıkımından sorumlu bir İş Güvenliği uzmanı ve onayı var mı? Yıkımın sorumlu mühendisi kim?

 2- Yıkım için Mudanya Kaymakamlığı, Eminiyet Müdürlüğü önceden bilgilendirilmiş midir?

3- Yıkım esnasında Su Deposu Caddesini ve Başak Sokağı kim trafiğe kapatmıştır? Mudanya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Büro Amirliği ekipleri mi, yoksa yıkımı yapan firma kendi inisiyatifi ile mi bunu yapmıştır? İsteyen Mudanya'da istediği yolu trafiğe kapatabiliyor mu?

4- Yıkım tekniğini ve şartlarını Mudanya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yerinde inceleyerek gereken son izin konusunda herhangi bir müdahalesi olmuş mudur? Yıkıma Mudanya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden hangi teknik kişi, mühendis, mimar nezaret etmiştir. Yoksa dileyen, dip dibe olan sıra apartmanlar arasındaki dilediği binayı kafasına göre yıkabiliyor mu?

5- Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz yıkım hakkında "Zabıtamızın güvenlik önlemleri altında özel bir firma tarafından başlatılmıştı." paylaşımında bulundu. Zabıtanızın özellikle Başak Sokakta herhangi bir önlem almadığını gösteren video ve sosyal medyada vatandaşların paylaşımlarına yazımda yer verdim. Zabıtanız hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz? Yıkılan bina Başak sokağa değilde yan apartmana doğru olsaydı sorumlusu zabıtanız mı olacaktı? İmar ve Şehircilik Müdürlüğünüz zaten mağduriyet yaşayan site sakinlerine gereken hizmeti can güvenliği ve Mudanyalılık adına verse olmaz mıydı? Her şey para mı? Orada bir canımızı kaybetmiş olsaydık bembeyaz belediye başkanlığı koltuğunuza rahatça oturabilecek miydiniz?

Sonuç olarak herkesin bir tarafa çekiştirdiği, neme lazımcılığın zirve yaptığı Mudanya'da adeta çaresiz kalan Sardunya Sitesi B Blok sakinlerinin durumu ne olacak ilerleyen günlerde göreceğiz. Fakat Mudanya'da yerel yönetimin ve tüm idarenin facialar yaşanmadan önce, bu tür kontrollü yıkımlarda oluşabilecek ani gelişmelerde ne kadar yetersiz olduğunu, işin ciddiyetine vakıf, insan odaklı, vatandaşını koruyup kollayan, empati yapabilen, liyakat sahibi, çözüm üreten, sorumluluk alabilen, yetişmiş insanlardan yoksun olduğunu üzülerek gördük.

Sosyal medyada zaman, zaman eleştirel olarak paylaşılan "SAHİPSİZ MUDANYA" vurgusu yüreklerimizi dağlaya dursun, gerçeklerle yüzleşerek Mudanyamızın makus talihini değiştirmemiz gerekiyor. Buna can güvenliğimiz için mecburuz. Çünkü Mudanya'da pek çok sakat bina, istinat duvarları bir mayın gibi yaşatacağı faciayı bekliyor.

Birileri ise işi yerine kişilerle uğraşarak vakit kaybediyor. Mudanyamıza yazık oluyor.

Öner KIRAN

Avukat İnci Söğütlü Mesaj

 

Hüseyin HATİPOĞLU İYİ PARTİ MUDANYA İLÇE BAŞKANI

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar