Güncel Haber

Ben değil, biz dersek büyürüz. Merhamet edersek kök salarız. İyiliğe çalışıp yaşatırsak, yaşarız. Karşılıksız içten pazarlık yapmadan seversek, seviliriz. Hani rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun ruhunu şeytana satmamış yüreklere kazınan bir sözü var "İki saniye sonrasına garantimiz olmayan hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok".

Sezen Aksu ne güzel ifade etmiş "Hem çok zor, hem de çok kısa, bir macera ömür. Ömür imtihanla geçiyor" Herkes aklının bir köşesinde bulundursun. "Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz" Gün gelir devran döner, keser döner, sap döner, günü saati gelir, hesap döner.

Sözde Barışın ve Kardeşliğin Başkentinde hep didişme, hep hesaplaşma, her zaman, ama her zaman içten pazarlıklar, sidik yarışı. Mudanya siyasi hayatı bir türlü halkın yararı ortak paydasında buluşamadı ve buluşmaya niyeti de yok. Siyasetçi gören masum Mudanyalı açısından durum sorunlar yumağı. Yapılan bir kaç pansuman Mudanyalı'nın acılarını dindirmekten çook uzak. Memleket öyle bir noktaya geldi ki artık söz konusu vatansa gerisi teferruat değil. Aksine büyük sorun.

Bu yüzden halk yorgun, insanlar mutsuz, umutsuz, bitik, intihar rakamları rekor kırıyor, siyasetçi görmemezlikten geliyor. Siyasetçinin gördüğü tek şey kendi siyasi ikbali. Empati, ahlâk, etik, vicdan, adalet gibi değer yargıların kırkını okutalı çok oldu. Gözünü kırpmadan halkını ve partisi satanların şâhikada olduğu bir dünyadayız.

Gerçek gazeteci yorgun, çünkü siyasetçiler gerçeği duymak, görmek istemiyor.  Eleştiriye, sorulara tahammülleri yok. Artık basın mensuplarını azarlamak, ötekileştirmek, kategorize etmek, ayrıştırmak, kameralar önünde rencide etmek, ahkâm kesmek sıradanlaştı.

Hani hukuk devletiydik? Sizce öyle miyiz?

Siyasetçilerin görmek ve duymak istediklerini yazmak ve ancak adeta önüne atılan bir kaç lokmayı boğazından gerçirmek gerçek gazeteciye göre değil. Halkın sanatçısı yorgun, köşesine çekilmek durumunda. Umarım bu yorgunluklar hayırlara tebdil olur.

Halk Kimin Umrunda Maça Devam!

Durum böyleyken Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş arasındaki sorunlar Mudanyalıya yansımaya devam ediyor. Son olarak Mudanya Belediyemiz Büyükşehir Belediyesinin işlettiği üstü kış mevsiminde kapatılabilen yüzme havuzunu yargı kararıyla aldı.

Sahi 2 ay geçti. Ne oldu yüzme havuzumuz? Her fırsatta kamu zararından bahseden Başkan Türkyılmaz geçen süre kâr mı? Bu konuda da kendi hakkında suç duyurusunda bulunacak mısın?

Bursa Büyükşehir Güzelyalı'da yapımı devam eden park alanı içindeki yapıyı müdürledi ama Mudanya Belediyesi yargı kararı ile yürütmeyi durdurdu. Anlayacağınız 7 Aralık 2017 günü Alinur Aktaş'ın, Hayri Türkyılmaz'ı makamına gelerek ziyaret ettiğinde Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ın "Ağabey kardeşçe çalışacağız. Aslında olmayan şeylerin kabartılarak yaratılan algıyı yıkacağız" sözünün üzerinden çok zaman geçti.

Bu satırları uzatabilirim. Şunu anlatmak istiyorum. Tüm bu süreçlerde kaybeden kim? Bunu iyi düşünmek gerek.

Peki sizce siyasetçiler bunu gerçekten düşünüyor mu? Umut var mı?

İnsafsız Olmakta Ayrı Bir Zanaat

Dün ( 11 Mart 2020) günü gelen bir telefon içimi sızlattı. Telefondaki Radyo Poyraz dinleyicimiz Feruzan Dada Arslan Güzelyalı Opet benzin istasyonu mevkiinde saat 10.00 civarında bir arabanın karşıdan karşıya geçmekte olan köpeğe çarptığını ve zavallı köpeğin yol kenarındaki otların arasına acı içinde savrulduğunu, kafasını kaldırıp indirmekten başka bir şey yapamadığını, Mudanya Veteriner Hizmetlerinin defalarca arandığını ama saat 14.10 olmasına rağmen "Tirilyedeyiz, aracımız yok, köpekleri kısırlaştırıyoruz, gelemeyiz" denilerek öncelikli olarak müdahale edilmesi gereken yaralı köpek için gelinmediğini söyleyerek yardım istedi.

Aslında bir gazeteci için tam fırsatı değil mi? Al zoom yapan kameranı, git oraya çek acı içindeki zavallı köpeği, yap röportajını hanımefendi ve diğer hayvanseverlerle, durumu servis et ulusal ve yerel medyaya. At manşetini "Mudanya Belediyesinin Vicdansızlığı"......

Yok. Öyle yapmadım. Acı içinde kıvranan ve can taşıyan bir köpek acil yardım bekliyordu ve O zavallıyı habere meze yapmak aşşağılık bir hareketti benim için. 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla Radyo Poyraz'ı ziyaret ederek bu özel günümü kutlayan Cumhuriyet Halk Partisi Mudanya İlçe Başkanı Sayın Ömer AYDIN geldi aklıma. Ziyaret esnasında samimi diyaloglarımız olmuştu ve hemen kendisini aradım. Sağ olsun hemen ilgilendi. Hatta bir kaç kez kısa süre içinde aradı ve bilgilendirdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Sabah saatlerinden beri olay yerine intikal etmeyen Mudanya Belediyesi Veterinerliğine ait araç 20 dakika içinde olay yerine gitti. Olay yerine ulaşan veteriner ekibini bana telefon ederek durumu anlatan Feruzan Dada Arslan hanımefendi karşıladı.

İşte bu aşamadan sonra haklı olarak mutlu son ve Mudanya Belediyemize teşekkür bekliyorsunuz ya! Hayır tam bir rezalet.

Önce olay yerine gelen veteriner personeli onları orada karşılayan ve yaralı köpeği gösteren hayvansever Feruzan Dada Arslan'a çıkışıyor. Yaralı köpeği otlara vurdukları sopalarla ürkütüyor. Zaten can derdine düşmüş köpeğin üç ayağını son bir çabayla kullanarak kaçmasına sebep oluyor. Dahası "Ne yapayım buna uyuşturucu iğne mi atayım yanımda yok.Bunun bir şeyi yok" diyor ve geldiği gibi arabasına binip basıp geri gidiyor. Ayağına çarpan arabanın bıraktığı kanlı izle yaralı köpek kaderine terk ediliyor.

Yazacak, yazılabilecek çok şey var ama olayın şokunu atlattıktan sonra telefon röportajı veren Feruzan Dada Arslan'ın ağzından dinleyelim yaşananları. İşte olanlar ve Cumhuriyet Halk partili vatandaşın CHP'li Başkana sahip Mudanya Belediyesine bakışı. Tıklayın dinleyin.

Feruzan Dada Arslan Olayı Anlatıyor

Radyo Poyraz dinleyicimiz Feruzan Dada Arslan hanımefendinin yaşadığı bu olay Mudanya Belediyesi Veterinerlik hizmetlerinin gereken anlayış, vizyon, personel ve ekipmanlara sahip olmadığını açıkça ortaya koymuştur.

Sizce bir şeyler değişecek mi?

Şimdi ne oldu biliyor musunuz sevgili okurlarım? Siz bu röportajı dinleyerek olanı biteni, gerçekleri öğrendiniz, lâkin gerçeklerden çok duymak istediklerini mudanya.gen.tr ve Radyo Poyraz'da duyamayan siyasiler açısından yayın kuruluşumuz "RANDIMAN ALINAMAYAN YAYIN KURULUŞU" kategorisindeki yerine bir kazık daha çakarak sağlamlaştırdı.

Çok samimi yazıyorum. Anne ve babası için değil, çamurun içindeki üç küçük masum çocuk için duruma müdahil olan Milliyetçi Hareket Partisi Mudanya Grup Sözcüsü Bülent Erden'in yaptığı yardımları ve mağdur insanların "MHP Meclis Üyesi Bülent Erden Bey hariç Mudanya Belediyesinden gereken yardımları alamadık" beyanlarını manşetlerine taşıyan Mudanyamızın haftalık iki yerel gazetesine Mudanya Belediyesi "Gazetenizden istediğimiz randımanı alamadık. Sizinle 2020 senesinde reklam çalışması yapmayacağız" dedi. Gazeteci vicdanı ile cüzdanı arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyor gibime geliyor.

TİRİLYE'ye Mektup Göndermeyin 

"Kestane Kebap Acele Cevap" diyerek bu aralar sakın Tirilye'ye normal mektup göndermeyin bu konuda ilginç bir iddia var. Hoş iddiaların ötesinde ama biz iddia diyelim. Tirilye'de resmi tebligat kategorisi dışında ki hiçbir mektup vatandaş parasını ödemesine rağmen Eylül 2019'dan beri adreslerine ulaştırılmıyor. İddia bu ve bu iddiayı doğrulayacak fotoğraflar mevcut. PTT köklü bir kurum ama maalesef daha önceki yıllarda da Mudanyamızda vatandaşlara ulaştırılması gereken mektupların top tepesi mevkiinde etrafa atıldıkları ortaya çıkmıştı.

Şimdi PTT Müdürümüz bir açıklama yaparsa, ya da mülki amir olarak Sayın Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer konuya açıklık getirirse yayınlayacağımızı tahhüt ediyorum. Ama Tirilye'de mektupların adreslerine aylardır ulaşamama sıkıntısı çok ciddi boyutlarda. Vatandaş parasını ödüyor ama mektubunun akıbeti maalesef belli olmuyor.

Sizce bu durum kabul edilebilir mi?

Tirilye'de mektuplar Eylül 2019 dan beri bekliyor. Dağıtım yok

Mudanya Tirilye'de mektuplar dağıtılmıyor. Eylül 2019 dan beri beleyen mektuplar var

Baskılara Rağmen Aday Olur mu?

21 Mart'ta yapılması planlanan Ak Parti Mudanya İlçe Kongresinde mevcut başkan Avukat İnci Söğütlü'nün yeniden aday olarak seçime gireceği iyice belirginleşirken İlçe siyasetinde hareketli ve hararetli saatler yaşanıyor. Mustafa Özer Özçelik'in kongrenin yapılacağı gün ekibiyle Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığına aday olacağı konuşuluyor. İşin ilginç tarafı bir kısım Ak Partili "mutlaka olmalısın. Maddi manevi her türlü yanındayız" diye müthiş bir ısrar yaparken, bir kısım ise hatta tanıdıkları devreye sokarak "Sakın aday olma" diye baskı yapıyor.

Sahada Mustafa Özer Özçelik'e hissedilir bir teveccüh olduğu ise gözlerden kaçmıyor.

Özellikle Ak Parti Bursa İl Başkanlığı yoğun temaslarla Mustafa Özer Özçelik'i ve O'nu destekleyenleri Ak Parti Mudanya İlçe Başkanlığına Aday olmaktan vazgeçirmeye çalışıyor. Mudanya'nın sorunlarıyla ilgilenmek adına bir kez Mudanya'ya ayak basmayan ne kadar Ak Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı varsa 9 kısım tekmili birden Mudanya'ya geliyor. E tabi bizlerin de adeta gözleri yaşarıyor. "Bu ne sevgi ahhh bu ne ızdırap." diyesimiz geliyor.

Mustafa Özer Özçelik'in ne karar verceği ise şimdilik kesin değil. Fakat kulislerde konuşulanlar Sayın İnci Söğütlü'nün Ak Partiyi Mudanya'da  layık-ı vechile taşıyamadığı, aylardır 11 kişilik çoğunluk sağlanamadan Bursa İl Yönetimi gözetmeninin oluruyla toplantıların çoğunluk sağlanamadığı halde (gerçekleştirilmemesi gerekirken) yapıldığı ve sosyal medyada  5-6 kişiyle "Haftalık toplantımızı yaptık. Alınan kararların Mudanyamıza hayırlı olmasını dileriz" paylaşımlarından öteye gidemediği, doğru düzgün karar bile alınamadığı ve daha pek çok konu dillendiriliyor.

Bu konuda Sayın İnci Söğütlü'ye her daim kapımızın, kamera ve mikrofonlarımızın açık olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü insanları kategorize etme, O'cu Bu'cu diyerek öteleme salgını inanın corona virüs salgınından çok daha vahim boyutlarda ülkemizde. Sayın Söğütlü'de telefon numaram mevcut. Kendisiyle röportaj yapmayı isterim ama,

Sizce Mustafa Özer Özçelik baskılara boyun eğip eyvallah eder mi? Yoksa partisi için bir şeyler yapar mı?

Başkan TÜRKYILMAZ'a Rağmen Böyle de Yapılır mı?

Yeşim K. Batır isimli yönetim kurulu üyesinin istifası CHP Mudanya İlçe örgütünü sarstı. CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve eşi Gülbahar Türkyılmaz’a yakınlığı ile bilinen Yeşim K. Batır, geçtiğimiz günlerde  istifasını verdi. İstifasının ardından verdiği istifa dilekçesinden yaklaşık 1 hafta sonra pişman olduğunu Gülbahar Türkyılmaz’a ileten  Yeşim K. Batır'ın durumundan haberdar olan Başkan Hayri Türkyılmaz akabinde Yeşim K. Batır için CHP İlçe Başkanı ve yönetimiyle görüşerek istifanın işleme konulmamasını istedi.  Ancak istifanın yönetim kuruluna getirilerek oylandığı  ve 10'a - 1 oylama sonucu ile Yeşim K. Batır’ın istifasını kabul edildiği bilgisini alan  Belediye Başkanı Türkyılmaz’ın CHP Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın’ı arayarak bu işi düzeltmesini istediği ileri sürüldü. Duruma bakılınca gelinen son nokta daha önce yaşanan Karar Defteri Daksil skandalını akıllara getirdi.

Sayın Ömer Aydın'a kamera ve mikrofonlarımızın açık olduğunu yerel tarihe not düşmek adına vurgularım.

Antidepresanlarınızı ve tansiyon haplarınızı almayı unutmayız. Zira Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya'dasınız. Tabi yerseniz.

Öner KIRAN

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar