Muharrem İnce

Mudanya'nın gündemi ile Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gündemi arasında uçurum kadar fark olduğunu söyleyen AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, "Türkyılmaz, Mudanya'nın gündeminden koptu. Mudanya'nın çarkını bozdu" dedi.

Mudanya'nın gündemi ile Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gündemi arasında uçurum kadar fark olduğunu söyleyen AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, "Türkyılmaz, Mudanya'nın gündeminden koptu. Mudanya'nın çarkını bozdu" dedi. 

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, ilçedeki gazete ve internet haber sitelerinin sahipleriyle bir araya gelerek Mudanya gündemini değerlendirdi. Yıldıztepe'deki kahvaltılı buluşmada İlçe Başkanı Orhan Samast'a, yönetim kurulu üyeleri Yavuz Bayraktar, Mustafa Çelen ve Salih Mert de eşlik etti. Sohbet ortamında geçen buluşmanın ana gündemini yerel yönetim, siyaset ve basın ilişkileri oluşturdu.

Mudanya'da atandıkları gün kamu yararına olan proje ve hizmetlerin takipçisi olarak veriye dayalı siyaset yapacaklarının sözünü verdiklerini anımsatan AK Parti İlçe Başkanı Orhan Samast, şu anda Mudanyalının ihtiyaçları ve gündemi ile Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın gündemi arasında büyük bir uçurum olduğunu söyledi. Türkyılmaz'ın Mudanya gündeminden koptuğunu öne süren Samast, "Başkan Türkyılmaz Mudanya Belediyesi’ni yönetemiyor. Hem projelerdeki başarısızlık, hem de kaynakların kötü kullanımı bunun kanıtıdır" dedi.

"ÇARKLARI VE BASININ AYARINI BOZDU; ÜSLUBU KAYBETTİ..."

Özellikle belediye meclisinde maalesef bir belediye başkanına yakışmayan kötü ve nezaketsiz bir üslup kullandığını belirten Samast, bu sebeple farkında olmadan Mudanya’yı kutuplaştırarak, Mudanya’yı Bursa’dan kopardığını söyledi. "Nefret dili hizmetlerin aksamasıyla beraber Mudanya’yı gelecekten koparıyor" diyen Samast, "Mudanya alması gereken hizmetleri almaktan geri kalıyor. Oysa Mudanya, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetlerine talip olması gerekirken, Büyükşehir Belediyesi ile her ortamda zıtlaşarak hizmetlerin aksamasına sebep oluyor. Bunları yaparken de Mudanya’yı çok tanımayan ilçe dışındaki basın mensuplarını ve STK’ları kullanarak dezenformasyon yapıyor. Hem basın mensupları açısından etik olmayan bir duruma düşürüyor, hem de bu yöntemlerle basının güvenilirliğini zedeliyor" diye konuştu. 

Mudanya Belediyesi'nin Sayıştay’dan 'temiz çıktık' diyerek basına gönderdiği bülten haberlerine de göndermede bulunan Başkan Samast, "Oysa ki bu rapor belediyenin hatalarıyla dolu. 22 bulgu tespit edilmiş. Ne olduğu kalem kalem yazılmış. Sayıştay bunları kamuoyuna açık şekilde internet sitesinden de sunmuş. Mudanyalıları akıl oyunlarıyla ikilemde bırakıyor" dedi.

HAYALLER VE GERÇEKLERLE FANTASTİK MUDANYA'NIN BELGESİ...

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın "Yeniden Mudanya Kazanacak" başlıklı seçim beyannamesinden de örnekler vererek açıklamalarını sürdüren AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, 'laf kalabalığı' olan bu kitapçıktaki 25 projeden ikisinin bile henüz tamamlanmadığını söyledi. Hayaller ve gerçeklerle fantastik Mudanya'nın adeta belgesi halinde olduğunu belirten Samast, "Projeler dosyasına tek tek baktığınızda bunları net bir şekilde görüyorsunuz" dedi. Türkyılmaz'ın son meclis toplantısında kendi deyimiyle '150 yılda yapılmayanları son dönemde yaptık' diyerek kendisinin dahi inanmadığı şeyleri söyleyebildiğini ifade eden Samast, "150 yıl önce yapılanları bilmek için ya müneccim olmak ya da iyi bir tarihçi olmak gerekir. Oysa 7 yılda yaptıklarını kendisi bile tahayyül edemiyor, yapılmayanları yapılmış gibi söylüyor. Bu söylemler, Mudanya'nın geleceğini zayi etmekten başka bir işe yaramaz" diye konuştu.

"KELİMELERİ YOZLAŞTIRDI!"

Başkan Türkyılmaz'ın 'şeffaflık' ve 'Temiz Mudanya' demesine rağmen söz verdiği raporları, harcamaları Mudanyalılarla paylaşmadığını belirten Başkan Samast, "Adeta kelimeleri yozlaştırdı. 'Kardeşlik' dedi, kavga etmediği kimse kalmadı. 'Açıklık' dedi pazaryeri, havuz, öğretmenevi gibi çok sayıda yer kapalı. 'Mutlu Mudanya' dedi kadınlarımız ve çocuklar başıboş köpeklerden sokakta yürüyemez hale geldi. 'Mutlu Mudanya' demekle mutlu olunmuyor. Söylenenlerle yapılanlar arasında çok fark var" diye konuştu.

Toplantıda yerel yönetim tarafından yapılan, yapılmayan, eksik olan hizmetleri etüt ederek önce kamu yararına olan proje ve hizmetlerin takipçisi olacaklarını yineleyen AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, Mudanyalılar olarak Mudanya'ya sahip çıkacaklarını söyledi. "Dayanışma ve birlik içinde Mudanya'ya hizmet edeceğiz" diyen Samast, "Şu'cu bu'cu demeden her vatandaşın derdiyle ilgileneceğiz. Kavgayla, hakaretle, tehditle kafa göz yarmadan ortak akılla yönetilen bir Mudanya'nın ufkunu açabiliriz. Daha fazla işbirliği, daha fazla hizmet için siyasette varız. Hizmet için birlikte her türlü çabayı göstermeye hazırız" diye konuştu. 

Yıldıztepe'deki çatlakları yerinde gözlemledi

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, kahvaltı sonrasında basın mensuplarıyla birlikte Yıldıztepe'de gündem konusu olan ve birinci etap çalışmaları tamamlandığı duyurulan sosyal yaşam merkezinde halkın kullanımına açılmadan duvarlarında oluşan çatlakları yerinde gözlemlemek üzere inşaat sahasına geçti. 

Sosyal medyaya yansıyan fotoğraflar sonrasında başlatılan çalışmalar dolayısıyla görevlilerin dışında inşaat alanına girişlere izin verilmezken, partililer ve basın mensupları alan dışında görevli teknik mühendisten bilgi aldı. 

AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Orhan Samast, kahvaltı sonrasında basın mensuplarıyla birlikte Yıldıztepe'de gündem konusu olan ve birinci etap çalışmaları tamamlandığı duyurulan sosyal yaşam merkezinde halkın kullanımına açılmadan duvarlarında oluşan çatlakları yerinde gözlemlemek üzere inşaat sahasına geçti. 

Eleştirilerin yersiz olduğunu öne süren belediyenin teknik mühendisi ve müteahhit firma, duvarlardaki çatlakların dilatasyon çatlağı olduğunu belirtti. Yapıda herhangi bir çökme yada etkileyecek çatlağın olmadığını iddia edildi. Özellikle genleşmeden olacak olan hasarları yada çatlakları önlemek amaçlı yapılacak işlemde fuganın konulmasıyla bunun giderileceğini belirten teknik görevliler, henüz kesin kabulü yapılmadığından dolayı oluşabilecek tüm masrafların müteahhit firma tarafından karşılanacağını söyledi.

Samast'ın basın mensuplarıyla birlikte inşaat sahasından ayrılmasından yaklaşık 15 dakika sonra Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, giderek çalışmalar hakkında müteahhit ve teknik elemanlardan bilgi aldı.

3 Haziran'da gerçekleştirilecek Mudanya Belediye Meclis toplantısı için hummalı çalışmanın sürdüğü söz konusu bölgede o tarihe kadar tüm eksik, çatlak ve patlakların giderilmesi bekleniyor.

Yavuz GERÇEKÇİ 

Editörün Notu: Sağlık nedenleriyle katılamadığımız basın toplantısının haberi için kıymetli meslektaşımız Sayın Yavuz Gerçekçi'ye teşekkür ederiz.

Pin It