-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Bursa’da ulaşım, Kurban Bayramı nedeniyle 11-14 Ağustos tarihleri arasında gün boyu herkes için ücretsiz olacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı için de ayrıca alınan karar, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

 Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Alinur Aktaş yönetiminde yapılan toplantıda, dini ve milli bayramlarda ulaşımın ücretsiz olması karara bağlandı. Buna göre; Kurban Bayramı süresince 11-14 Ağustos tarihleri arasında ulaşım, Bursa’da herkes için gün boyu ücretsiz olacak. Üzerinde ‘Bursakart’ taşıyan tüm vatandaşlar, başta raylı sistemler olmak üzere belediye ile özel halk otobüslerinden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Kurban Bayramı için getirilen karara benzer uygulama, 30 Ağustos Zafer Bayramı için de kabul edildi. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da Bursalılar, kent sınırları içerisindeki tüm toplu taşıma araçlarını ‘Kurban Bayramı’nda olduğu gibi’ ücretsiz kullanabilecek. Ayrı ayrı değerlendirilen her iki karar da oybirliği ile kayıtlara geçti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kurban Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yapılan ücretsiz ulaşım uygulamalarının hayırlar getirmesini diledi. Dini ve milli bayramların her birine özel önem verdiklerini, bu konuda kıyas kabul etmediklerini belirten Başkan Aktaş, “Kurban Bayramı’nda halkın akraba ve dost ziyaretleri gerçekleştirmesine katkıda bulunmak, var olan birlik ve beraberliği daha da güçlendirmek adına bu kararı aldık. Aynı uygulamayı, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün düşman birliklerini Anadolu’dan çıkarttığı 30 Ağustos Zafer Bayramı için de getirdik. Halkımız için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Mecliste Alınan Karar Öncesi Tartışma Çıktı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Meclis'e, 11-14 Ağustos tarihlerinde kutlanacak olan Kurban Bayramı süresince ulaşımın ücretsiz olmasını önerdi.

CHP grubu ise, önerinin içine 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın da dahil edilmesini istedi. Başkan Aktaş, "O zaman ormancılık gününde de tatil yapalım" şeklinde bir ifade kullanınca ortam bir anda gerildi. 

Alinur Aktaş, tartışma sırasında, "30 Ağustos halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil " ifadesini kullandı. Tartışmadan sonra oturuma 10 dakika ara verildi. Aradan sonra Alinur Aktaş, 30 Ağustos'ta ulaşımın ücretsiz olması önergesini meclis gündemine sundu. Öneri, oy birliğiyle kabul edildi.

Bu tartışmalar ve basına yansıyan haberlerden sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sosyal medya sayfasından Kamuoyuna duyuru başlığıyla yaptığı açıklamada bir algı operasyonu yapılmaya çalışıldığını belirterek şu satırları ve videoyu paylaştı;

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nda; “Önümüzdeki dönemde yer alan milli ve dini bayramlar ile ilgili ulaşımın ücretsiz gerçekleştirilmesi” konusunda yapılan görüşmeler esnasında yaptığım konuşmanın bir bölümü maksatlı bir biçimde kesilerek, özellikle sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda şahsıma ve partime karşı bir linç kampanyasının başlatılmaya çalışıldığını hayretle takip etmekteyim. İlgili oturumda 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve diğer milli bayramlarımızı son derece önemsediğimi belirttiğim kısımlar özellikle kesilerek bir algı operasyonu yapılmak istenmektedir. Geldiğimiz gelenek ve aile kültüründen dolayı da zaten aksini düşünemeyiz. Şahsıma yapılmaya çalışılan bu organize linç kampanyasının ne kadar sığ ve maksatlı olduğu kamuoyunun büyük bir bölümü tarafından bilinmektedir. Aynı meclis oturumunda yaptığım konuşmanın devamını paylaşıyor bu konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

 

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin