Güncel Haber

Yaz sezonuna yaklaşırken, kırsal bölgelerde bağ, bahçe ve tarlalarda çalışanların yanı sıra çayır, çimen ve ormanlık alanlarda piknik yapanlar için risk oluşturan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşlar uyarıldı. Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) Merkez Konseyi’nden yapılan açıklamada, kene ısırığına maruz kalan vatandaşların hemen sağlık kuruluşuna başvurmaları istendi. Konsey Başkanı Ali Eroğlu kene ısırığına karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, yaz aylarında ortaya çıkan ve ölümcül enfeksiyona yol açan kene ısırıklarına karşı vatandaşları duyarlı olmaya çağırdı. Eroğlu, dünyada önce Kırım’da, sonra Kongo’da görülen, daha sonra Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde tespit edilen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Türkiye’de 2003 yılından bu yana etkili olduğunu hatırlattı.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Ali Eroğlu, yakında okulların tatile gireceğini, birçok insanın piknik alanlarına daha çok gideceğini belirterek, hastalığa yol açan kene ısırığına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Vatandaşların kişisel olarak alacağı önlemleri bir kez daha hatırlatan Ali Eroğlu, “Kırsal bölgelerde, tarla ve bahçelerde, çayır-çimen ve ormanlık alan gibi kenelerin endemik olduğu (yaşadığı) bölgelerde çıplak tenle dolaşılmamalıdır. Vücudu örten elbiselerin tercih edilmesi, pantolon paçalarının çorap içine sokulmasının ve kenenin rahatça görülebileceği açık renkli giysilerin giyilmesi önemlidir” dedi.

KORKMAYALIM BİLİNÇLİ OLALIM

Hastalıktan korkulmaması gerektiğini, ancak bilinçli olunmasıyla kene ısırığıyla baş edilebileceğinin altını çizen Ali Eroğlu, “Risk alanlarından döndüğünüzde vücudunuzu mutlaka kontrol ederek, kene tutunması olup olmadığını tespit etmeniz önlemlerin ikinci aşamasını oluşturuyor. Kene ne kadar erken çıkartılırsa hastalık riski o kadar azalır. Kene tutunması gerçekleşmişse, öncelikle kişi hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı. Eğer imkânı yoksa keneyi kusturmadan çıkarmak gerekir. Kolonya, deterjan, sigara, aseton gibi farklı farklı şeylerle keneyi çıkartmayı denemek çok yanlıştır. Kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak bez, naylon poşet, eldiven gibi uygun bir malzemeyle çıkarmalı” şeklinde konuştu.

KKKA HASTALIĞI NEDİR?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), bunyaviridae familyasının kene kaynaklı bir virüsünün (Nairovirüs) neden olduğu, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen, hayvanlardan insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. KKKA virüsünün konakçıları sığır, koyun ve keçi gibi çok çeşitli evcil ve vahşi hayvanları içerir. Birçok kuş enfeksiyona dirençlidir. Hayvanlar, enfekte kenelerin ısırmasıyla enfekte olur ve virüs, enfeksiyondan yaklaşık bir hafta sonra kan akışında kalır, bu, kene-hayvan-kene döngüsünün, başka bir kene ısırdığında devam etmesini sağlar. Her ne kadar birkaç kene cinsi KKKA virüsü ile enfekte olabilse de, Hyalomma keneleri, insan enfeksiyonunun başlıca kaynağıdır. Türkiye’de hastalığın bulaştırıcısı olan asıl kene türü Hyalomma marginatum’dır