Güncel Haber

FETÖ Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan hain darbe girişiminin 3. yıldönümünde şehitler dualarla anıldı.

Eline bayrağını alan Mudanyalılar erken saatlerde Atatürk anıtı önünde toplanmaya başladılar. Burada kurulan platformda 15 Temmuz akşamından görüntüleri izleyen topluluk, “şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atarak ellerindeki bayrakları sallayarak duygularını dile getirdiler.

Gündüz saatlerinde başlayan anma etkinliklerinde Mudanya Tekke-i Atik camiinde Mudanya Kaymakamlığı tarafında şehitler için Mevlit okunarak, Kaymakamlık binası önünde lokma dağıtımı yapıldı. Akşam programında Bayraklarını eline alan Mudanyalılar Atatürk Anıtı önünde bir araya gelerek anma programını sürdürdüler. 15 Temmuz ve vatan korumasında şehit olanlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşının birlikte okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilavet edildi.

Mudanya AK Parti İlçe Başkanı Av. İnci Söğütlü, Şehit Ömer Halis Demir’in babasına hitaben yazılmış Baba şiirini seslendirirken alanı dolduranları duygulu anlar yaşadı. Konuşmasına Şehitleri rahmet ve minnetle anarak devam etti. 15 Temmuz gecesi yaşananları kısaca hatırlatan Söğütlü, 17 Temmuz gecesi bu milleti topla tüfekle, tankla durdurabileceklerini sandılar. Bu millet korkacak, bu millet meydanları boş bırakacak, bu millet sokakları onlara bırakacak zannettiler, evlerimize çekilip oturacağımızı zannettiler. Fakat milletimiz ihanetin karşısına çıkmaktan biran bile tereddüt etmedi. Sıkılan kurşunlar karşısında dimdik durmuş, demokrasisine sahip çıkmıştır. Yüreklerdeki bu vatan sevdası ve bu cesaret var oldukça bu vatan ilelebet payidar olacaktır” sözleriyle tamamladı.

Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer gece boyunca elindeki bayrakla Mudanyalılarla birlikte tezahüratlara katıldı. Yaptığı konuşmasında 15 Temmuz gecesini yeniden yaşatan sözlerine alandakiler coşkuyla destek verdiler. Sözer,” 15 Temmuz sadece darbe teşebbüsü değil, ülkemizi yıkma ve parçalama projesidir, buradan bütün hainlere sesleniyorum, “Bayrak İnmez, Ezan Dinmez, Vatan Bölünmez” Devletimiz bütün kurumlarıyla dimdik ayaktadır ve şanlı milletimiz yaşadıkça var olmaya da devam edecektir, darbeci hainlere gereken cezalar verilmiş ve verilmeye de devam edilmektedir. Devlet ve Millet olarak hep birlikte 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle ve gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz. İstiklalimize ve İstikbalimize hep birlikte sonsuza dek sahip çıkacağız” diyerek katılanla teşekkür etti.

Konuşmaların ardında Cumhur Başkanı recep Tayyip Erdoğan’ın Şehitler köprüsündeki anma etkinlikleri canlı olarak yayınlanırken, Şehitler anıtında yapılan duaya izleyenlerde katılarak birlikte amin dediler. Program alanı dolduranların sloganları, hatıra fotoğrafı çektirmeleri ve ikramlarla anma programı geç saatlerde sona erdi.