-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

Mudanya Kent Konseyi Başkanlığından geçtiğimiz gün gerçekleştirilen seçimli 6. Olağan Genel Kurul ve Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın ikinci bir Genel Kurul çağrısı yapması süreci ile ilgili olarak "MUDANYA KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA" başlığıyla yayınlanan basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

 

"KENT KONSEYİNDEN MUDANYA KAMUOYUNA ZORUNLU AÇIKLAMA 

Mudanya Belediyesi, 2005 yılında Mudanya Kent Konseyi'nin kurulması kararını almıştır. Dönemin Belediye Başkanı Sayın Erol Demirhisar, 2006 yılına kadar Kent Konseyi'nin altyapısıyla ilgili çalışmalarını ilgili kuruluşlarla tamamlayarak, 2006 yılının Şubat ayında konsey üyesi temsilcilerini toplayarak, İLK DEFA Mudanya Kent Konseyi'nin İLK SEÇİMLİ TOPLANTISINI gerçekleştirmiştir. 

Yani, Mudanya Kent Konseyi ilk seçimli toplantısını 2006 yılı Şubat ayında yapmıştır.

Bu arada 8 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan ve 6 Haziran 2009'da değiştirilen hükümleriyle yürürlükte olan KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ'NİN ilgili maddelerini değerlendirecek olursak;

 

- GEÇİCİ MADDE (1): "Kent Konseyi bulunmayan belediyelerde ilk toplantı Belediye Başkanı'nın çağrısıyla yapılır". (Mudanya'da 2006 yılı Şubat ayında ilk toplantı yapılmıştır.)

MADDE 5-(2): "Kent Konseyi Genel Kurulu ilk toplantısını yapmak üzere Belediye Başkanı'nın çağrısı ile toplanır". (Mudanya Kent Konseyi ilk toplantısını 2006 yılı Şubat ayında Belediye Başkanı'nın çağrısı ile gerçekleştirmiştir.)

MADDE 10-(2): "Genel kurula Kent Konseyi Başkanı başkanlık eder".

MADDE 13-(2): "Genel Kurul, yürütme kurulu başkanı tarafından doğrudan veya 8. maddede öngörülen katılımcı sayısının üçte birinin teklifi üzerine olağanüstü toplantıya çağırabilir."

 

Görüleceğe üzere; gerek GEÇİCİ (1) madde, gerek MADDE 5 hükümleri, açıkça Kent Konseylerinin kurulmadığı yerlerde kuruluşu olan ilk toplantılarının Belediye Başkanları tarafından yapılacağını, ondan sonraki toplantıların 10 ve 13. maddelerde de belirtildiği gibi yapılacak toplantılara Kent Konseyi Başkanlarının yetkili ve görevli oldukları çok net bir açıklıkla ifade edilmektedir.

 

Kent Konseyi Yönetmeliği ile ilgili maddelerinin bu açık hükümlerine rağmen, Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz, Mudanya Kent Konseyi'nin 19 Haziran 2019 tarihinde yaptığı seçimli 6. Genel Kurul toplantısını meşru saymayarak, 25 Haziran 2019 tarihinde Mudanya Kent Konseyi'ni yeniden kuruyormuş gibi toplantı çağrısı yapmaktadır.

Sayın Belediye Başkanı, Mudanya Kent Konseyi'nin 19 Haziran 2019 tarihinde üyelerin çoğunluğu ile yaptığı toplantıya gelmesi gereken mahalle muhtarlarını, belediye nüfusunu kullanmış ve toplantıya gelmelerini ENGELLEMİŞTİR.

Kamu kurumu temsilcilerine de 19 Haziran'da yapılacak olan toplantının meşru olmadığı, bu nedenle Belediye Başkanı'nın çağrısı olan 25 Haziran 2019 tarihli toplantıya katılmaları hususunda bilgi verildiği duyurulmuştur.

TÜM BU ENGELLEMELERE RAĞMEN, Mudanya Kent Konseyi 6. Seçimli Olağan Toplantısını yapabilmiştir.

Takdir Mudanyalılarındır. 

Saygılarımla

Soyer KAZANCI
Mudanya Kent Konseyi Başkanı"

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin