Güncel Haber

Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü  yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görüldüğü Bursa'nın da içinde bulunduğu 225.000 km² lik alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere ormanlık alanlarda uçak ile havadan aşılama çalışması yürütüleceğini açıkladı. Yapılan açıklamada "Söz konusu proje ile evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması sağlanacaktır." denildi. Mudanya'nın da dahil olduğu uygulamada vatandaşların dikkat etmesi gereken ayrıntılar haberimizde.

 

Mudanya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı açıklamada;

Kuduz hastalığı Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaban hayatında farklı hayvan türlerinde görülebilmektedir. Ülkemizde yaban hayatında bilhassa kuduz virüsü taşıyan tilkilerin büyükbaş ve küçükbaş hayvanları ısırmasıyla çiftlik hayvanlarımızda kuduz hastalığı oluşabilmektedir. Ülkemizdeki hastalık mihrakı sayısı yıllara göre değişmekle birlikte, son yıllarda yürütülen yoğun kedi köpek aşılama çalışmalarının yanında, yaban hayatına yönelik ağızdan aşılama çalışmalarıyla birlikte, vaka sayısının düşürülmesi planlanmaktadır.

Bu kapsamda Bakanlığımızca, yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalıklarının kontrol altına alınması amacıyla "Türkiye'de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini" adlı yeni AB projesi hayata geçirilmektedir. Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının görüldüğü İlimizin de içinde bulunduğu 225.000 km² lik alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere ormanlık alanlarda uçak ile havadan aşılama çalışması yürütülecektir. Söz konusu proje ile evcil hayvanlar ile yabani hayat arasında süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması sağlanacaktır.

İlçemizde de önümüzdeki haftalarda Ormanlık bölgelerde Tilkilerin yaşama alanlarına, uçakla BAİT adı verilen Aşı Kapsülleri atılacaktır. Aşılı Köfteleri yiyen Tilkiler Kuduz hastalığına karşı aşılanmış olacak ve yaban hayatı kökenli enfeksiyon kaynağı kurutulmuş olacaktır.

Özellikle tilki yaşam alanları olan ormanlık alanlara km² ' ye 20 adet olacak şekilde atılacak olan BAİT denilen köfte şeklindeki aşı kapsüllerine kesinlikle vatandaşlarımızın dokunmaması ve müdahele etmemesi büyük önem arzetmektedir.

Aşı kapsüllerine elle dokunulması hem insan sağlığı açısından bir risk oluşturmakta olup hem de aşının etkinliğini azaltma riski bulunmaktadır. Vatandaşların yanlışlıkla aşı kapsülüne temas etmesi durumunda öncelikle bol sabunlu suyla ellerini yıkamaları daha sonra ise en yakın sağlık kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Kuduz hastalığı ile ciddi şekilde mücadele edebilmek amacıyla vatandaşlarımızın, yetiştiricilerimizin, kedi ve köpek sahiplerinin bu konuda duyarlı davranmaları, Uçaktan yapılacak yaban hayatı aşılaması konusunda bilinçli olmaları, kedi ve köpek sahiplerinin mutlaka hayvanlarına yılda bir kez Kuduz Aşısı yaptırmaları rica olunur.


Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin