-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA
Mehmet ER "Hayri TÜRKYILMAZ KORKMAYA DEVAM ETSİN"

Memleket Partili Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Er ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaja Meclis Üyesi Mehmet Er'in "Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz açıklamalarımdan korkmaya devam etsin. Zira halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğim. Gerçekleri yansıtmak adına asla durmayacağım" sözü damga vurgu.

mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran'ın Meclis Üyesi Mehmet Er'in Mudanya'da ki ofisinde gerçekleştirdiği röportajda sorulara net cevaplar veren Er, belediye başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından haberlerinin beğenilmemesi nedeniyle randımansız basın kuruluşu listesinin başında yer alan mudanya.gen.tr'ye kendisine verdiği fırsat nedeniyle teşekkür etti.

Öner Kıran (ÖK) - Yaşanan sel felaketleri sonrasında Karanlık Dere boyuna Mudanya Belediyesi tarafından dökülen Kapalı Pazaryeri inşaat hafriyatının çamur seline dönüşerek zararı artırdığına dikkat çekmiştiniz. Bu konudaki gelişme ve size yansıyanlar neler oldu? 

Mehmet Er (ME) - Mudanyalı hemşehrilerimi selamlıyor ve geçmiş olsun dileklerimi tekraren iletiyorum. Kumyaka'da selden vefat eden Feridun Sönmezoğlu amcamıza da Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Sel felaketi sonrası Halitpaşa Mahallesinde geniş bir alanda çamur nedeniyle büyük zarar oluştur. Vatandaşlarımız ve esnaf mağdur oldu. Daha önce haber aldığımız Belediye Başkanının nitelikli taş ve nitelikli toprak olarak belirttiği hafriyatı yani toprak ve taşları yerinde inceledik ve gördük ki dereye kadar akmış.

Belediye Başkanı daha selin yaraları silinmeden Belediye Binasındaki odasında basının önüne çıkıp meclis üyelerini ve müdürlerini de yanına alarak basın açıklaması düzenledi. Suçlu aramak istedi. Biz burada tabi ki AK parti ve Bursa Büyükşehir Belediyesini koruma amaçlı bir şey demiyoruz. Onların da suçları var. Bu suça ikisi de ortak olmuştur. Nasıl olmuştur. Sel gelmeden dere yatağının bakımı yapılmamıştır. Islah çalışması yapılmamıştır.

Bir Karış Toprağı İmara Açmadın Ama Plan değişiklik ve tadilatlarını kim verdi?

Mehmet Er Mudanya Belediye Başkanının bir karış yeri imara açmama söyleminin doğru olduğunu ama yapılan imar plan değişiklikleri ve plan tadilatlarıyla inşaatların durmadığına dikkat çekti. Mehmet Er sözlerine şöyle devam etti;

(ME) - Mudanya Belediye Başkanı makamında selin yaraları silinmeden yaptığı ve suçlu aradığı basın toplantısında bir karış yeri imara açmadığını söyledi. Bu doğru. Bunu biliyoruz fakat bir karış toprağı imara açmadın ama plan değişiklik ve tadilatlarını kim verdi? İmara sen açmadın. Bunlarla ilgili suçlu arıyordun ama imara kapatabilme ya da düzenleyebilme yetkin vardı. Derenin olduğu yerde derenin seviyesinin altında olan dükkanlara ruhsat verdin. İnşaat ruhsatları verdin. Planları düzenledin. Belediye Meclisi Toplantılarında görüyoruz 20 madde görüşülüyorsa bunun 7 veya 8 maddesi imar planı değişikliği, tadilatı olarak yapılıyor. Bunlar kabul ediliyor ya da edilmiyor ek süre veriliyor süreç sonunda gündeme getirilen 7 -8 imar plan tadilat ve değişikliklerinin 4'ü ya da 5'i kabul ediliyor. Yani burada suçlu aramaktan ziyade olayların bu aşamaya gelmesi noktasında Kapalı Pazar Yeri inşaat hafriyatının Karanlık Dere boyuna dökülmesi mercek altına alınmalıdır. Dere kenarına dökülen hafriyatın nitelikli taş ve toprak olması yapılanın suç olduğunu gerçeğini değiştirmez.

(ÖK) - Söz konusu hafriyatın Karanlık Dere boyuna dökülmesi kesinlikle yasal değil diyorsunuz?

(ME) - Evet kesinlikle yasal değil. Sonuçta Bursa Büyükşehir Belediyesinin hafriyatların dökülmesi için belirlediği alanlar var. Belirlenen alana dökülmeliydi.

(ÖK) - Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bir karış yeri imara açmamasına rağmen yaptığı imar plan değişiklikleri ve tadilatlarıyla inşaatlar devam ediyor diyorsunuz doğru mu anladık.

(ME) - Evet doğrudur. 31 Mart 2019 tarihinden beri halkımızın teveccühüyle Meclis Üyesiyim. Her Meclis Toplantılarına 7-8 plan değişikliği geliyor. Bazıları yerli yerinde kararlar. benimde evet dediğim plan değişiklikleri var lakin bazıları ise inşaatların devamı için yapılan plan değişiklikleridir.

Sel Sonrası Geçmiş Olsun Bile Demedi Fotoğraf Çektirmek İçin Sahaya İndi ve Gitti.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın yaşanan ikinci sel felaketi sonrası mağdur vatandaşlara geçmiş olsun bile demediğine dikkat çeken Mehmet Er sözlerine şöyle devam etti;

(ME) - Sel sonrası orada ki hafriyatı inceledik görüntüledik, halkımıza durumu anlattık, konuştuk, sohbet ettik ve halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Belediye Başkanı maalesef geldi. Hatta 2-3 defa Belediye Başkanıyla karşılaştık. Ama anlık geldi fotoğraf çekildi hiçbir vatandaşımıza esnafımıza selam dahi vermeyip, geçmiş olsun dileğinde bulunmayıp gitti. Yani geldi gözüktü gitti. Bütün belediye başkan yardımcısı ve müdürlerini toplayıp orada görüntü verip gitti. Selden mağdur olan vatandaşlarımız hiçbir çözüm üretmeden suçlu aramaya kalkan Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın bu davranışından dolayı çok şikayetçiler. Bu sel felaketinde Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bu suça ortak olmuştur.

Sel felaketi sürecinde sahada çalışan gerek Mudanya Belediyesi personeli, gerek Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tüm unsurları, DSİ, AFAD, Kızılay ve tüm emek veren gece gündüz demeden selin izlerini silmek için çalışanlara çok teşekkür ediyorum.

Özür Dilemek Ve Teşekkür Etmek Bir Erdemdir.

Mehmet Er yaşanan sel felaketi sonrasında çamur ve meydana gelen zararların bertaraf edilmesi, selin izlerinin silinmesi için gece gündüz çalışan tüm personelin sınırları zorlayan çabasına değinerek şunları kaydetti;

(ME) - Özür dilemek ve teşekkür etmek bir erdemdir. Kendi genel başkanına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına, Kastamonu İl Başkanına bir çok partili kişilere teşekkür etti. Ama teşekkür etmesini unuttuğu kişiler var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a da teşekkür etmeyi unuttu. Devlet Su İşleri (DSİ), Bursa Büyükşehir Belediye çalışanlarına, BUSKİ Müdürlüğüne, teşekkür etmeyi unuttu. Yani teşekkür etseydi keşke. Sonuçta burada bir mağduriyet oldu ve doğal afettir. Hiç kimse böyle bir şey istemez. Keşke teşekkür etseydi diye düşünüyorum.

Başkan Türkyılmaz Suç Duyurusunda Neden Bulunamadı?

mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a kameralarının açık olduğunu her zaman Hayri Türkyılmaz'ın mudanya.gen.tr ekranlarına çıkabileceğini vurgulayarak sorularına devam etti.

(ÖK) - Kameramız Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a hep açık olacaktır. Ama sanıyorum bir şey'i daha unuttu belediye başkanımız. 31 Ağustos yağan yoğun yağmur sonrasında oluşan sel ve çamur yığını akabinde makam odasında yaptığı basın açıklamasında ısrarla suçlular konusunda Büyükşehir belediye çalışanları hakkında iddia ve ithamlarda bulunarak dedi ki "SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM" ama Eylül ayı bitmek üzere ve sanıyorum suç duyurusunda bulunmayı da unuttu. Siz ne diyorsunuz böyle bir açıklama yaptıktan sonra suç duyurusunda bulunmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

(ME) - Hatırlanacağı üzere 2022 Haziran ayı belediye meclis toplantısında Başkan Türkyılmaz'a benim hakkımda bazı asılsız ithamlarından dolayı kendisini mahkemeye verdiğini beyan etmiştim. Kendisi de bana "Sen zaten yargı önündesin. Ben de seni mahkemeye verdim. Bana daha Haziran ayından beri herhangi bir tebligat, savcılıktan savunmam alınmak için çağrılmadım. Ama kendisi biliyor ki biz suç duyurusunda bulunduk. Yani biz kesinlikle yapamayacağımız hiçbir şey'i söylemeyiz. Söylemeyeceğiz de.

(ÖK) - Bu suç duyurusunda bulunacağım. Seninle mahkemede çok görüşeceğiz söylemlerini Belediye Başkanımız bunu sanıyorum alışkanlık haline getirdi. Mudanya çok büyük bir sel felaketi yaşamış insanlar olay mahallinde bir basın açıklaması beklerken makam odasında o bembeyaz takımın olduğu oda da "suç duyurusunda bulunacağım" dedi. Ama biz herhangi bir suç duyurusu görmeyince biz de artık belediye başkanının söylemleri konusunda kafamız karışmış bir vaziyette buluyoruz kendimizi.

Başkan Türkyılmaz Korkmaya Devam Etsin!

(ME) - Biz Haziran ayı meclis toplantısı sonrasında suç duyurusunda bulunduk ve süreç devam ediyor. O günden beri kendisi belediye meclis toplantılarında bana karşı tavır ve hareketlerine çeki düzen vermiş durumda. Mesnetsiz ithamlarını artık yapmamaya başladı. Artık korktu mu bilmiyorum. Ama korkmaya da devam etsin.

Belediyemize Para Yetmedi Ek Bütçe Talep Edildi. Vatandaşa 30 Milyon Liralık Ceza Kesilecek!

Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısı ikinci oturumu gündemine gelen ek bütçe talebini ve tahmini 68 milyon Türk Liralık mülk satışını dile getiren Öner Kıran seçim sonrasında satılanları da geri alacağız. Halkın malı halkın olacak diye kendisinden önceki belediye yönetimini eleştiren ve halka söz veren belediye başkanı Hayri Türkyılmaz'ın daha ne kadar mülk satacağını, bu satışların nerede son bulacağını meclis üyesi Mehmet Er'e sordu.

(ME) - Ek bütçe mecliste görüşüldü. Geçen bütçe 195 milyon 684 bin 500 TL. Buna karşılık beklenen gelirlerin özellikle iki maddesine değinmek istiyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi amaçladığı mülk satışlarından 68 milyon Türk Liralık bir gelir elde edilmesi bekleniliyor. Tabi ki artık köylerde satılacak tarla kalmadı. Hatta ben bir belediye meclis toplantısında AKP'li eski belediye başkanı yeşil alanları imara açmasıyla halen anılıyor. Siz de bundan sonraki Mudanya gündeminde Mudanya'nın arsalarını satanlar olarak anılacaksınız. demiştim. Satılanları geri alacaktı ama henüz aldığını göremedik. Daha satmaya devam ediyor maalesef.

Bir diğer amaçlanan gelir kapısı da vatandaşlara ceza kesilmek isteniliyor. Kesilecek cezalardan gelir bekliyor. O da 30 milyon Türk lirası. Yani 30 milyon lira vatandaşların cebinden para almayı bekliyor. Yani hani halkcıydık biz? Halkçıyız diye çıktınız. Mütareke meydanı ve belediye binasına gelir gider tablolarını asacaktın. Hâlâ göremedik. Belirttiğim bu iki konudan toplamda 98 milyon lira ile hemen hemen bu ek bütçenin yarısını toplamayı hedefliyor. Vatandaşlara ceza keserek ve Bütünşehir yasasıyla Mudanya Belediyesine geçen mülkleri satarak bu parayı toplamayı düşünüyor.

Kendisine şunu söylemek istiyorum; 195 milyon liralık ek bütçede TELE1 5. hak ediş, 6. hak ediş, 7. hak ediş var. Sadece 5. hak ediş 4682 lira. Bu 4682 lira ne için veriliyor?

Biz biliyoruz ne için verildiğini. Muharrem İnce'ye mangır merdan'ın saldırması için veriliyor. O da genel başkanımız Muharrem İnce'ye saldırıyor. Ve bu sadece TELE1'de değil. HALK TV, KRT, ismini vermek istemediğim gasteci (!) bana sosyal medyasından ve köşe yazısından saldırmıştı. O'nun da kaç para aldığını biliyorum. O gasteci (!) aylık 1755 lira maaş alıyor. O'nun için de suç duyurusunda bulundum ve süreç işliyor. Gereken cezayı alacaktır. Adalete güvenim sonsuzdur.

Hatırlanacağı üzere doğruları ve gerçekleri ilçe gündemine taşıdığım için bir takım belediye çalışanları bana saldırmıştı. Onlar da gereken cezayı aldılar. Ek bütçeden geçen kaynak para artırıldı. Halkımız duysun. Ben ek bütçe oylamalarında çekimser oy kullandım. Çünkü ceza ve yer satışlarından beklenen gelirler ve belirlenen giderler bana çok inandırıcı gelmedi. Cezayı toplayabilir mi bilmiyorum fakat mülk satışını yapacaktır. Elde edeceği gelirle Bademli Mahallesi Cumhuriyet parkını yapmasını talep ediyorum. Mudanya'mızın nikah salonu eksiği var orası nikah salonu olabilir.

YILDIZTEPE SOSYAL YAŞAM MERKEZİ PROJESİ MUDANYA'NIN ANKA PARKIDIR.

Ek bütçe ve mülk satışları ayrıntılarına değinen Mehmet Er önceki mülk satışlarından elde edilen gelirin Yıldıztepe Sosyal Yaşam Projesine harcandığını ama zemin çökmelerinin meydana geldiğini ve devam ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti;

Hayri Türkyılmaz daha önceki sattığı belediye mülklerinden elde ettiği gelirlerle Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi projesi 1. etabını yaptı. Yıldıztepe zemini hâlâ çöküyor. Görüntüleri halkımızla paylaşmıştım. Edindiğim bilgiye göre belediye başkanı Türkyılmaz buradaki tüm yapıtı tek olarak ihaleye çıkarmaktan vazgeçerek, buradaki 15 -16 bağımsız dükkanı tek tek ihaleye çıkarmak istiyor. Bunun nedeni iki kez ihaleye çıkan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi ihalesiyle kimsenin ilgilenmemesi, ihaleye girmemesi.

Yıldıztepe projesinde yaşanan zemin çökme olayını sonuna kadar takip edeceğim. Bunun bilinmesini istiyorum. CİMER raporuna göre yapının halen yapımı tamamlanmamış gözüküyor ama ihaleye çıkıyor. Boşa giden bir harcama yapıldı. Halka tanıtılan ilk projelerle hiçbir alakası yok meydana çıkan yapının. Ve görüyoruz her geçen gün bir yerleri çöküyor. Deprem bölgesindeyiz. Kimsenin burnu kanamadan burası teknik ve bilimsel bir incelemeye tabi tutulmalıdır. Bu inceleme gerçekleşinceye dek mücadelemi devam ettireceğim.

HAYRİ TÜRKYILMAZ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

(ÖK) - Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ın basına başlıyor diye servis ettiği ve belediye resmi sitesinde yayınlanan animasyonlu, görselli, 122 dönümlük Sokak Hayvanları Köyü, Soğuk Hava Deposu, Fuar Kongre Merkezi, İskele Cumhuriyet Meydanı altına yürüyen merdivenlerle inilen otopark projesi olmasına rağmen başlanan bir Kapalı Pazar Yeri inşaatı var. Mudanyalılar 3 yıl karda, yağmurda pandemi ve soğukta çile çektikten sonra başlanılan fakat hafriyatı Karanlık Dere boyuna izin alınmadan dökülerek aşırı yağışla birlikte çamur deryası haline gelerek Mudanyalıları mahvetti. Bir şehr-ül emin’in yani belediye başkanının bütün bu vaatlerine rağmen projelerine yıllar geçmesine rağmen başlamamasını ve halka herhangi bir açıklama dahi yapmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

(ME) - Bunu daha önce gündeme getirmiştim. Pandemi koşullarında 2020 ve 2021 yıllarında belediye başkanı yemeye içmeye tanıtıma 8 milyon lira üzerinde para harcadı. Bu arada Mudanya adına tanıtılan hiçbir şey yok. Hayri Türkyılmaz belediye başkanı olmadan önce Mudanya'mızda Soğuk Hava Depomuz vardı ama artık yok. Kapalı Pazar Yerimiz vardı, artık yok. 3 yıldır Mudanyalılar çile çekiyor. Yapımı devam eden Halitpaşa Mahallesi Kapalı Pazar Yeri hafriyatı da belediye başkanının basiretsizliği nedeniyle Karanlık Dere kenarına yasa dışı döktürdü. Dökülen malzemenin nitelikli malzeme olduğu ya da olmadığı işlenen suçu değiştirmez. Yapılan yeni Kapalı Pazar Yeri bittiğinde orasını da değerlendireceğiz. Bakacağız projesine uygun yapılmış mı? Çökmeler yaşanacak mı? Harcanan paralar boşa gitti mi? Bakacağız.

Hayri Türkyılmaz İsmet İnönü ismini yaşatmak istemiyor.

(ME) - Daha önce Mudanya'mızda İsmet İnönü Bulvarımız vardı. Artık yok. Bu konuda belediye meclis toplantısında sunduğum yazılı önergemi bile başkan Türkyılmaz ciddiye almadı. Kendi partisinin birinci başbakanı, Türkiye Cumhuriyetimizin ikinci Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanı olan İsmet İnönü ismini yaşatmak istemiyor. Genel Başkanım Muharrem İnce'nin dediği gibi "Onlar sahip çıkmazsa biz değerlerimize sahip çıkarız. Biz gerçek Atatürkçüleriz". Halkımızla birlikte iktidarımızda kurucu değerlerimize sahip çıkarak güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum.

Yani Hayri Türkyılmaz'ın açıkladığı projelerin gerçekleşmesini bekliyoruz ama yemeden içmeden fırsat bulabilirse inşallah yapar diyorum. 2022'de 195 milyon 684 bin 500 TL ek bütçe aktardık. Daha önceki bütçe de 145 milyon lira civarındaydı. Toplamda 2022 bütçesi yaklaşık 345 bin lira oldu. Buralarda ne kadar yenilip içilmiş hepsini göreceğiz. Sonuçta elimize belgeler meclis üyesi olduğumdan dolayı bana gelecek. Mangır merdanlara ne kadar para aktarılmış, yemeye içmeye ne kadar para harcanmış hepsini göreceğiz. hatırlanacağı üzere geçen senede mal alımı ve yenilenmesi için ayrılan para ek bütçe olarak aktarılmıştı. Fakat belediye kamyon ve araçları çok yıpranmış ve tamirat bakım masrafları oldukça ağırlaşmış olmasına rağmen bu para Başkan Türkyılmaz belediyemize yeni araçlar kazandırmak yerine yemeye içmeye aktarıldı.

(ÖK) -  Belediye Başkanımıza Mudanyalılar adına bir şey tavsiye etmeniz gerekse ne tavsiye edersiniz?

(ME) - Kendisine, kendi dünyasından uzaklaşmasını tavsiye ederim. Biraz da olsa gerçekleri görmesini, halkın sorunlarına kulak vermesini, halkın içine karışmasını, duyum üzerine hareket etmemesini, suç duyurularından vazgeçmesini, yerel basını randımanlı ve randımansız olarak ayırmamasını tavsiye ederim.

Kestel'de ki bir basın kuruluşuna her ay düzenli olarak para aktarılması üzerine sorduğum soru üzerine "Orada ki Atatürkçü Düşünce Derneği için bazı baskı ve özel günlerde anma kutlana yayınları yaptırarak destek oluyorum" demişti. Ama dönüyoruz bakıyoruz Mudanya'da ki Atatürkçü Düşünce Derneğine kira borcundan dolayı tahliye tebligatı göndererek mahkemeye veriyor. Kestel'de ki Atatürkçü Düşünce Derneği ile Mudanya'da ki Atatürkçü Düşünce Derneği farklı mı?

Yerel basını randımanlı randımansız olarak ayırdı. Yerel basını desteklemek yerine on binlerce lirayı mangır merdan ve tayfasına aktarıyor. HALK TV'ye 70 bin TL canlı yayın bedeli ödediği bilgisi bana ulaştı. Bu bilginin doğru olup olmadığı da 2023'ün Nisan ayında gelecek olan belgelerle açığa çıkacaktır.

(ÖK) - Mudanyalılara vermek istediğiniz son mesajı alalım ve röportajımızı sonlandıralım

(ME) - Mudanya geçmiş dönemlerde ve şimdiki belediye başkanından çok çekti. Artık genç, dinamik, çalışkan bir belediye başkanına ihtiyaç var. Ben doğruları söylemeye devam edeceğim. Halkımıza gerçekleri anlatmaya devam edeceğim. Bilgi ve belgelerle kanıtlayabildiğim her şeyi halkımızla paylaşmaya devam edeceğim. Hayırlı günler diliyorum herkese. Teşekkür ediyorum.

Pin It
Mehmet ER

Mehmet ER "Hayri TÜRKYILMAZ KORKMAYA DEVAM ETSİN"

Memleket Partili Mudanya Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Er ile gerçekleştirdiğimiz özel röportaja Meclis Üyesi Mehmet Er'in "Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz açıklamalarımdan korkmaya devam etsin. Zira halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğim. Gerçekleri yansıtmak adına asla durmayacağım" sözü damga vurgu.

mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran'ın Meclis Üyesi Mehmet Er'in Mudanya'da ki ofisinde gerçekleştirdiği röportajda sorulara net cevaplar veren Er, belediye başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından haberlerinin beğenilmemesi nedeniyle randımansız basın kuruluşu listesinin başında yer alan mudanya.gen.tr'ye kendisine verdiği fırsat nedeniyle teşekkür etti.

Öner Kıran (ÖK) - Yaşanan sel felaketleri sonrasında Karanlık Dere boyuna Mudanya Belediyesi tarafından dökülen Kapalı Pazaryeri inşaat hafriyatının çamur seline dönüşerek zararı artırdığına dikkat çekmiştiniz. Bu konudaki gelişme ve size yansıyanlar neler oldu? 

Mehmet Er (ME) - Mudanyalı hemşehrilerimi selamlıyor ve geçmiş olsun dileklerimi tekraren iletiyorum. Kumyaka'da selden vefat eden Feridun Sönmezoğlu amcamıza da Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Sel felaketi sonrası Halitpaşa Mahallesinde geniş bir alanda çamur nedeniyle büyük zarar oluştur. Vatandaşlarımız ve esnaf mağdur oldu. Daha önce haber aldığımız Belediye Başkanının nitelikli taş ve nitelikli toprak olarak belirttiği hafriyatı yani toprak ve taşları yerinde inceledik ve gördük ki dereye kadar akmış.

Belediye Başkanı daha selin yaraları silinmeden Belediye Binasındaki odasında basının önüne çıkıp meclis üyelerini ve müdürlerini de yanına alarak basın açıklaması düzenledi. Suçlu aramak istedi. Biz burada tabi ki AK parti ve Bursa Büyükşehir Belediyesini koruma amaçlı bir şey demiyoruz. Onların da suçları var. Bu suça ikisi de ortak olmuştur. Nasıl olmuştur. Sel gelmeden dere yatağının bakımı yapılmamıştır. Islah çalışması yapılmamıştır.

Bir Karış Toprağı İmara Açmadın Ama Plan değişiklik ve tadilatlarını kim verdi?

Mehmet Er Mudanya Belediye Başkanının bir karış yeri imara açmama söyleminin doğru olduğunu ama yapılan imar plan değişiklikleri ve plan tadilatlarıyla inşaatların durmadığına dikkat çekti. Mehmet Er sözlerine şöyle devam etti;

(ME) - Mudanya Belediye Başkanı makamında selin yaraları silinmeden yaptığı ve suçlu aradığı basın toplantısında bir karış yeri imara açmadığını söyledi. Bu doğru. Bunu biliyoruz fakat bir karış toprağı imara açmadın ama plan değişiklik ve tadilatlarını kim verdi? İmara sen açmadın. Bunlarla ilgili suçlu arıyordun ama imara kapatabilme ya da düzenleyebilme yetkin vardı. Derenin olduğu yerde derenin seviyesinin altında olan dükkanlara ruhsat verdin. İnşaat ruhsatları verdin. Planları düzenledin. Belediye Meclisi Toplantılarında görüyoruz 20 madde görüşülüyorsa bunun 7 veya 8 maddesi imar planı değişikliği, tadilatı olarak yapılıyor. Bunlar kabul ediliyor ya da edilmiyor ek süre veriliyor süreç sonunda gündeme getirilen 7 -8 imar plan tadilat ve değişikliklerinin 4'ü ya da 5'i kabul ediliyor. Yani burada suçlu aramaktan ziyade olayların bu aşamaya gelmesi noktasında Kapalı Pazar Yeri inşaat hafriyatının Karanlık Dere boyuna dökülmesi mercek altına alınmalıdır. Dere kenarına dökülen hafriyatın nitelikli taş ve toprak olması yapılanın suç olduğunu gerçeğini değiştirmez.

(ÖK) - Söz konusu hafriyatın Karanlık Dere boyuna dökülmesi kesinlikle yasal değil diyorsunuz?

(ME) - Evet kesinlikle yasal değil. Sonuçta Bursa Büyükşehir Belediyesinin hafriyatların dökülmesi için belirlediği alanlar var. Belirlenen alana dökülmeliydi.

(ÖK) - Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bir karış yeri imara açmamasına rağmen yaptığı imar plan değişiklikleri ve tadilatlarıyla inşaatlar devam ediyor diyorsunuz doğru mu anladık.

(ME) - Evet doğrudur. 31 Mart 2019 tarihinden beri halkımızın teveccühüyle Meclis Üyesiyim. Her Meclis Toplantılarına 7-8 plan değişikliği geliyor. Bazıları yerli yerinde kararlar. benimde evet dediğim plan değişiklikleri var lakin bazıları ise inşaatların devamı için yapılan plan değişiklikleridir.

Sel Sonrası Geçmiş Olsun Bile Demedi Fotoğraf Çektirmek İçin Sahaya İndi ve Gitti.

Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın yaşanan ikinci sel felaketi sonrası mağdur vatandaşlara geçmiş olsun bile demediğine dikkat çeken Mehmet Er sözlerine şöyle devam etti;

(ME) - Sel sonrası orada ki hafriyatı inceledik görüntüledik, halkımıza durumu anlattık, konuştuk, sohbet ettik ve halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Belediye Başkanı maalesef geldi. Hatta 2-3 defa Belediye Başkanıyla karşılaştık. Ama anlık geldi fotoğraf çekildi hiçbir vatandaşımıza esnafımıza selam dahi vermeyip, geçmiş olsun dileğinde bulunmayıp gitti. Yani geldi gözüktü gitti. Bütün belediye başkan yardımcısı ve müdürlerini toplayıp orada görüntü verip gitti. Selden mağdur olan vatandaşlarımız hiçbir çözüm üretmeden suçlu aramaya kalkan Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın bu davranışından dolayı çok şikayetçiler. Bu sel felaketinde Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz bu suça ortak olmuştur.

Sel felaketi sürecinde sahada çalışan gerek Mudanya Belediyesi personeli, gerek Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin tüm unsurları, DSİ, AFAD, Kızılay ve tüm emek veren gece gündüz demeden selin izlerini silmek için çalışanlara çok teşekkür ediyorum.

Özür Dilemek Ve Teşekkür Etmek Bir Erdemdir.

Mehmet Er yaşanan sel felaketi sonrasında çamur ve meydana gelen zararların bertaraf edilmesi, selin izlerinin silinmesi için gece gündüz çalışan tüm personelin sınırları zorlayan çabasına değinerek şunları kaydetti;

(ME) - Özür dilemek ve teşekkür etmek bir erdemdir. Kendi genel başkanına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına, Kastamonu İl Başkanına bir çok partili kişilere teşekkür etti. Ama teşekkür etmesini unuttuğu kişiler var. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a da teşekkür etmeyi unuttu. Devlet Su İşleri (DSİ), Bursa Büyükşehir Belediye çalışanlarına, BUSKİ Müdürlüğüne, teşekkür etmeyi unuttu. Yani teşekkür etseydi keşke. Sonuçta burada bir mağduriyet oldu ve doğal afettir. Hiç kimse böyle bir şey istemez. Keşke teşekkür etseydi diye düşünüyorum.

Başkan Türkyılmaz Suç Duyurusunda Neden Bulunamadı?

mudanya.gen.tr imtiyaz sahibi Öner Kıran Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a kameralarının açık olduğunu her zaman Hayri Türkyılmaz'ın mudanya.gen.tr ekranlarına çıkabileceğini vurgulayarak sorularına devam etti.

(ÖK) - Kameramız Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a hep açık olacaktır. Ama sanıyorum bir şey'i daha unuttu belediye başkanımız. 31 Ağustos yağan yoğun yağmur sonrasında oluşan sel ve çamur yığını akabinde makam odasında yaptığı basın açıklamasında ısrarla suçlular konusunda Büyükşehir belediye çalışanları hakkında iddia ve ithamlarda bulunarak dedi ki "SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM" ama Eylül ayı bitmek üzere ve sanıyorum suç duyurusunda bulunmayı da unuttu. Siz ne diyorsunuz böyle bir açıklama yaptıktan sonra suç duyurusunda bulunmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

(ME) - Hatırlanacağı üzere 2022 Haziran ayı belediye meclis toplantısında Başkan Türkyılmaz'a benim hakkımda bazı asılsız ithamlarından dolayı kendisini mahkemeye verdiğini beyan etmiştim. Kendisi de bana "Sen zaten yargı önündesin. Ben de seni mahkemeye verdim. Bana daha Haziran ayından beri herhangi bir tebligat, savcılıktan savunmam alınmak için çağrılmadım. Ama kendisi biliyor ki biz suç duyurusunda bulunduk. Yani biz kesinlikle yapamayacağımız hiçbir şey'i söylemeyiz. Söylemeyeceğiz de.

(ÖK) - Bu suç duyurusunda bulunacağım. Seninle mahkemede çok görüşeceğiz söylemlerini Belediye Başkanımız bunu sanıyorum alışkanlık haline getirdi. Mudanya çok büyük bir sel felaketi yaşamış insanlar olay mahallinde bir basın açıklaması beklerken makam odasında o bembeyaz takımın olduğu oda da "suç duyurusunda bulunacağım" dedi. Ama biz herhangi bir suç duyurusu görmeyince biz de artık belediye başkanının söylemleri konusunda kafamız karışmış bir vaziyette buluyoruz kendimizi.

Başkan Türkyılmaz Korkmaya Devam Etsin!

(ME) - Biz Haziran ayı meclis toplantısı sonrasında suç duyurusunda bulunduk ve süreç devam ediyor. O günden beri kendisi belediye meclis toplantılarında bana karşı tavır ve hareketlerine çeki düzen vermiş durumda. Mesnetsiz ithamlarını artık yapmamaya başladı. Artık korktu mu bilmiyorum. Ama korkmaya da devam etsin.

Belediyemize Para Yetmedi Ek Bütçe Talep Edildi. Vatandaşa 30 Milyon Liralık Ceza Kesilecek!

Eylül ayı Belediye Meclis Toplantısı ikinci oturumu gündemine gelen ek bütçe talebini ve tahmini 68 milyon Türk Liralık mülk satışını dile getiren Öner Kıran seçim sonrasında satılanları da geri alacağız. Halkın malı halkın olacak diye kendisinden önceki belediye yönetimini eleştiren ve halka söz veren belediye başkanı Hayri Türkyılmaz'ın daha ne kadar mülk satacağını, bu satışların nerede son bulacağını meclis üyesi Mehmet Er'e sordu.

(ME) - Ek bütçe mecliste görüşüldü. Geçen bütçe 195 milyon 684 bin 500 TL. Buna karşılık beklenen gelirlerin özellikle iki maddesine değinmek istiyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi amaçladığı mülk satışlarından 68 milyon Türk Liralık bir gelir elde edilmesi bekleniliyor. Tabi ki artık köylerde satılacak tarla kalmadı. Hatta ben bir belediye meclis toplantısında AKP'li eski belediye başkanı yeşil alanları imara açmasıyla halen anılıyor. Siz de bundan sonraki Mudanya gündeminde Mudanya'nın arsalarını satanlar olarak anılacaksınız. demiştim. Satılanları geri alacaktı ama henüz aldığını göremedik. Daha satmaya devam ediyor maalesef.

Bir diğer amaçlanan gelir kapısı da vatandaşlara ceza kesilmek isteniliyor. Kesilecek cezalardan gelir bekliyor. O da 30 milyon Türk lirası. Yani 30 milyon lira vatandaşların cebinden para almayı bekliyor. Yani hani halkcıydık biz? Halkçıyız diye çıktınız. Mütareke meydanı ve belediye binasına gelir gider tablolarını asacaktın. Hâlâ göremedik. Belirttiğim bu iki konudan toplamda 98 milyon lira ile hemen hemen bu ek bütçenin yarısını toplamayı hedefliyor. Vatandaşlara ceza keserek ve Bütünşehir yasasıyla Mudanya Belediyesine geçen mülkleri satarak bu parayı toplamayı düşünüyor.

Kendisine şunu söylemek istiyorum; 195 milyon liralık ek bütçede TELE1 5. hak ediş, 6. hak ediş, 7. hak ediş var. Sadece 5. hak ediş 4682 lira. Bu 4682 lira ne için veriliyor?

Biz biliyoruz ne için verildiğini. Muharrem İnce'ye mangır merdan'ın saldırması için veriliyor. O da genel başkanımız Muharrem İnce'ye saldırıyor. Ve bu sadece TELE1'de değil. HALK TV, KRT, ismini vermek istemediğim gasteci (!) bana sosyal medyasından ve köşe yazısından saldırmıştı. O'nun da kaç para aldığını biliyorum. O gasteci (!) aylık 1755 lira maaş alıyor. O'nun için de suç duyurusunda bulundum ve süreç işliyor. Gereken cezayı alacaktır. Adalete güvenim sonsuzdur.

Hatırlanacağı üzere doğruları ve gerçekleri ilçe gündemine taşıdığım için bir takım belediye çalışanları bana saldırmıştı. Onlar da gereken cezayı aldılar. Ek bütçeden geçen kaynak para artırıldı. Halkımız duysun. Ben ek bütçe oylamalarında çekimser oy kullandım. Çünkü ceza ve yer satışlarından beklenen gelirler ve belirlenen giderler bana çok inandırıcı gelmedi. Cezayı toplayabilir mi bilmiyorum fakat mülk satışını yapacaktır. Elde edeceği gelirle Bademli Mahallesi Cumhuriyet parkını yapmasını talep ediyorum. Mudanya'mızın nikah salonu eksiği var orası nikah salonu olabilir.

YILDIZTEPE SOSYAL YAŞAM MERKEZİ PROJESİ MUDANYA'NIN ANKA PARKIDIR.

Ek bütçe ve mülk satışları ayrıntılarına değinen Mehmet Er önceki mülk satışlarından elde edilen gelirin Yıldıztepe Sosyal Yaşam Projesine harcandığını ama zemin çökmelerinin meydana geldiğini ve devam ettiğini vurgulayarak şunları kaydetti;

Hayri Türkyılmaz daha önceki sattığı belediye mülklerinden elde ettiği gelirlerle Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi projesi 1. etabını yaptı. Yıldıztepe zemini hâlâ çöküyor. Görüntüleri halkımızla paylaşmıştım. Edindiğim bilgiye göre belediye başkanı Türkyılmaz buradaki tüm yapıtı tek olarak ihaleye çıkarmaktan vazgeçerek, buradaki 15 -16 bağımsız dükkanı tek tek ihaleye çıkarmak istiyor. Bunun nedeni iki kez ihaleye çıkan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi ihalesiyle kimsenin ilgilenmemesi, ihaleye girmemesi.

Yıldıztepe projesinde yaşanan zemin çökme olayını sonuna kadar takip edeceğim. Bunun bilinmesini istiyorum. CİMER raporuna göre yapının halen yapımı tamamlanmamış gözüküyor ama ihaleye çıkıyor. Boşa giden bir harcama yapıldı. Halka tanıtılan ilk projelerle hiçbir alakası yok meydana çıkan yapının. Ve görüyoruz her geçen gün bir yerleri çöküyor. Deprem bölgesindeyiz. Kimsenin burnu kanamadan burası teknik ve bilimsel bir incelemeye tabi tutulmalıdır. Bu inceleme gerçekleşinceye dek mücadelemi devam ettireceğim.

HAYRİ TÜRKYILMAZ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

(ÖK) - Mudanya Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ın basına başlıyor diye servis ettiği ve belediye resmi sitesinde yayınlanan animasyonlu, görselli, 122 dönümlük Sokak Hayvanları Köyü, Soğuk Hava Deposu, Fuar Kongre Merkezi, İskele Cumhuriyet Meydanı altına yürüyen merdivenlerle inilen otopark projesi olmasına rağmen başlanan bir Kapalı Pazar Yeri inşaatı var. Mudanyalılar 3 yıl karda, yağmurda pandemi ve soğukta çile çektikten sonra başlanılan fakat hafriyatı Karanlık Dere boyuna izin alınmadan dökülerek aşırı yağışla birlikte çamur deryası haline gelerek Mudanyalıları mahvetti. Bir şehr-ül emin’in yani belediye başkanının bütün bu vaatlerine rağmen projelerine yıllar geçmesine rağmen başlamamasını ve halka herhangi bir açıklama dahi yapmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

(ME) - Bunu daha önce gündeme getirmiştim. Pandemi koşullarında 2020 ve 2021 yıllarında belediye başkanı yemeye içmeye tanıtıma 8 milyon lira üzerinde para harcadı. Bu arada Mudanya adına tanıtılan hiçbir şey yok. Hayri Türkyılmaz belediye başkanı olmadan önce Mudanya'mızda Soğuk Hava Depomuz vardı ama artık yok. Kapalı Pazar Yerimiz vardı, artık yok. 3 yıldır Mudanyalılar çile çekiyor. Yapımı devam eden Halitpaşa Mahallesi Kapalı Pazar Yeri hafriyatı da belediye başkanının basiretsizliği nedeniyle Karanlık Dere kenarına yasa dışı döktürdü. Dökülen malzemenin nitelikli malzeme olduğu ya da olmadığı işlenen suçu değiştirmez. Yapılan yeni Kapalı Pazar Yeri bittiğinde orasını da değerlendireceğiz. Bakacağız projesine uygun yapılmış mı? Çökmeler yaşanacak mı? Harcanan paralar boşa gitti mi? Bakacağız.

Hayri Türkyılmaz İsmet İnönü ismini yaşatmak istemiyor.

(ME) - Daha önce Mudanya'mızda İsmet İnönü Bulvarımız vardı. Artık yok. Bu konuda belediye meclis toplantısında sunduğum yazılı önergemi bile başkan Türkyılmaz ciddiye almadı. Kendi partisinin birinci başbakanı, Türkiye Cumhuriyetimizin ikinci Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanı olan İsmet İnönü ismini yaşatmak istemiyor. Genel Başkanım Muharrem İnce'nin dediği gibi "Onlar sahip çıkmazsa biz değerlerimize sahip çıkarız. Biz gerçek Atatürkçüleriz". Halkımızla birlikte iktidarımızda kurucu değerlerimize sahip çıkarak güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum.

Yani Hayri Türkyılmaz'ın açıkladığı projelerin gerçekleşmesini bekliyoruz ama yemeden içmeden fırsat bulabilirse inşallah yapar diyorum. 2022'de 195 milyon 684 bin 500 TL ek bütçe aktardık. Daha önceki bütçe de 145 milyon lira civarındaydı. Toplamda 2022 bütçesi yaklaşık 345 bin lira oldu. Buralarda ne kadar yenilip içilmiş hepsini göreceğiz. Sonuçta elimize belgeler meclis üyesi olduğumdan dolayı bana gelecek. Mangır merdanlara ne kadar para aktarılmış, yemeye içmeye ne kadar para harcanmış hepsini göreceğiz. hatırlanacağı üzere geçen senede mal alımı ve yenilenmesi için ayrılan para ek bütçe olarak aktarılmıştı. Fakat belediye kamyon ve araçları çok yıpranmış ve tamirat bakım masrafları oldukça ağırlaşmış olmasına rağmen bu para Başkan Türkyılmaz belediyemize yeni araçlar kazandırmak yerine yemeye içmeye aktarıldı.

(ÖK) -  Belediye Başkanımıza Mudanyalılar adına bir şey tavsiye etmeniz gerekse ne tavsiye edersiniz?

(ME) - Kendisine, kendi dünyasından uzaklaşmasını tavsiye ederim. Biraz da olsa gerçekleri görmesini, halkın sorunlarına kulak vermesini, halkın içine karışmasını, duyum üzerine hareket etmemesini, suç duyurularından vazgeçmesini, yerel basını randımanlı ve randımansız olarak ayırmamasını tavsiye ederim.

Kestel'de ki bir basın kuruluşuna her ay düzenli olarak para aktarılması üzerine sorduğum soru üzerine "Orada ki Atatürkçü Düşünce Derneği için bazı baskı ve özel günlerde anma kutlana yayınları yaptırarak destek oluyorum" demişti. Ama dönüyoruz bakıyoruz Mudanya'da ki Atatürkçü Düşünce Derneğine kira borcundan dolayı tahliye tebligatı göndererek mahkemeye veriyor. Kestel'de ki Atatürkçü Düşünce Derneği ile Mudanya'da ki Atatürkçü Düşünce Derneği farklı mı?

Yerel basını randımanlı randımansız olarak ayırdı. Yerel basını desteklemek yerine on binlerce lirayı mangır merdan ve tayfasına aktarıyor. HALK TV'ye 70 bin TL canlı yayın bedeli ödediği bilgisi bana ulaştı. Bu bilginin doğru olup olmadığı da 2023'ün Nisan ayında gelecek olan belgelerle açığa çıkacaktır.

(ÖK) - Mudanyalılara vermek istediğiniz son mesajı alalım ve röportajımızı sonlandıralım

(ME) - Mudanya geçmiş dönemlerde ve şimdiki belediye başkanından çok çekti. Artık genç, dinamik, çalışkan bir belediye başkanına ihtiyaç var. Ben doğruları söylemeye devam edeceğim. Halkımıza gerçekleri anlatmaya devam edeceğim. Bilgi ve belgelerle kanıtlayabildiğim her şeyi halkımızla paylaşmaya devam edeceğim. Hayırlı günler diliyorum herkese. Teşekkür ediyorum.

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar