Güncel Haber

Her zaman olduğu gibi dürüst açık ve tarafsız haber ve videolarınızı hem facebook'ta hem de mudanya.gen.tr haber sitenizde , herzaman dikkatle izliyoruz. Bu gün facebook'ta çok güzel renkli bir paylaşım yapmışsınız . O Yazı benim bu yazıyı yazmama sebep oldu.

''ikiz kuleler yıkıldığında dünya kaosa sürüklenmişti. Mudanya'da sürüklenir mi?'' bu sorunuza net ve açık cevabım '' hayır asla sürüklenmez '' dir.

Sebebini izaha gelince;

Bizim amacımızı ''Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir'' yazımızda ifade etmiştik. Burada kısaca arz edelim

'Türkiyenin medarı iftiharı, cumhuriyetin kurulmasına esas olan, kurtuluş savaşını sonlandıran, Loza’nın yolunu açan Trakya ve İstanbul’un tek mermi atmadan ele geçirilmesini sağlayan imzanın atıldığı müze evini ve yakın çevresini korumaktır.

Rahmetli Hayri İpar kendi cebinden para harcayarak buraları satın alıp restore ettirmiş , eşyaların orjinallerini ailelerden kendi parası ile satın alarak müzeyi düzenlemiştir.

Kültür Bakanlığına devir protokoluna da bu binanın etrafının açık, her yerden görünecek şartını koymuştur. Nur içinde yatsın. Onun bu vasiyetini yerine getirmek tüm Mudanyalıların vefa borcudur.''

Biz bu görüşle; müzeyi, meydanı ve yakın çevresini korumak için 2008 de bir hukuk mücadelesi başlattık. Meydanın, müzenin iki tarafındaki işgalleri eski resimleri ve bugünkü durumunu sunuyorum. Elinizi vicdanınıza atın eski kaos hali mi şimdiki hali mi güzel? (fotoğraflar yazının sonunda)

Devlet mekanizmasının hassasiyeti tabiki yerel yönetimlerde yok. İşin peşini kovalamak ısrarcı olmak gerekiyor.

Ben de 2008 den bu güne her ne kadar belediye başkanı Hayri Türkyılmaz abartarak 4000 diyorsa da 700 civarında dilekçe verdim.

Ne, çok sevip saydığım Erol Demirhisar başkanımdan ne de Hasan Aktürk başkanımdan bu Hayri başkandan gördüğüm saygısız muameleyi görmedim. Telefon ettiğimde meşgulse sms atıp ''Toplantıdayım. Sizi arayacağım komutanım ''dediler.

Rahmetli kardeşim Zafer Karagöz'ün iyi adamdır dediği Hayri Türkyılmaz ise değil bizle temas etme lütfunda bulunmak, akıl sağlığımın incelenip kısıtlanmam için mahkemeye müracaat etti.

Ne diyor raporda "Bütün dilekçelerini açıklayabiliyor" ayrıca, "Vesayete gerek yok" diyor.

Beni bütün Mudanya hele hele esnaf iyi tanır. Manav İrfan abim, eczacı Vecdi, Taç kuyumcu Abdullah, Fırat kuyumcu Mustafa, Kaleci Yılmaz ve yanındaki kardeşlerim, Necati Usta börekçisi Basri... Ve adını sayamadığım dostlarım... Ben onları niye şikayet edeyim ki..

Konu ekli krokideki; Kentsel sit alanı içinde özel koruma statüsündeki bir avuç proje alanı. Yani müzenin sağı solu ve biraz ötesi. Özellikle Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin bulunduğu bilgi sokaktan iskeleye kadar olan kısım kesinlikle bu kapsamda değil ve oldukları hali ile çok güzel.

Müzenin doğusundaki kafe kaldırıldı. Ama batısındaki AkıncıAbidin Bey sokağındaki kafe-restoran onlarca kurul ve yüksek kurul kararına rağmen kaldırılmadı.

Belediye kurulun kararına uymak zorunda olduğunu bile bile kararı uygulamadı. Şimdi olayın büyümesi üzerine kurulun üzerine atmaya çalışıyor. Yani hata ya kurulda ya Yaşar Paşa da.

Yahu sen kurula bir kere gittin mi, bir çaylarını içtin mi de şimdi işi biliyormuşsun gibi onları suçluyorsun?

Onlar sana gazetede cevap vermez, onlar devlet. Susar ve hukuka uygun olarak sapına kadar görevini yapar. Onlar keyfi olarak senin hatrın benim hatrım için bir şey yapmaz. Kanun ne diyorsa o.

Neticede başkan Hayri Türkyılmaz İçişleri Bakanlığı’nın ve Danıştayın onayı ile 2019-116 sayılı dosya ile Mudanya Asliye Ceza mahkemesinde yargılanmaya başlandı. İki duruşmaya gitmedi. Altı ay bu işletmelere suçlandığı gibi menfaat sağlamaya devam etti.

Ben demiyorum sayın savcı diyor!

12 kasım 2019 tarihli duruşmadan bir gün önce ruhsatları iptal etti. Tabi ki hukuksal hakkı gereği işletmeciler idari yargıya gitti. Yargı kurul ve belediyeyi haklı bulup işletmeciyi red etti. Zabıta da mühürledi. Bana elektronik posta (e-posta) yoluyla başkanın imzası ile 23.3.2020 de mühürlenmiştir diye bildirildi.

Aynı statüde iki kafe daha vardı. Onlar da mühürlendi. Hayri Türkyılmaz’ın davasına Mudanya Cumhuriyet başsavcılığı itiraz etti. Dava devam ediyor.

Bu iki işletmeci kurula ve Cimer'e şikayette bulunarak ''Bizim restoranlarımızı kapattınız ama ayrıcalık yapıp diğerlerini kapatmadınız'' diye şikayet ettiler. Konut alanında kalan 8 kafe-restoran var . Üçü mühürlendi. Beş tanesi şimdilik çalışıyor.

Hayri Türkyılmaz başkan bu iki işletmecinin durumunu abartarak sanki bütün Mudanya ''Meskun konut alanı imiş ve bütün Mudanya'daki işletmeler mühürlenecek '' diye psikolojik harekatta provakasyon denecek bir olay yarattı. Bir işletmeyi kapatamayan belediye bu kadar esnafı kapatabilir mi?

Şimdi çıkmış devleti temsil eden Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunu suçluyor. Onlar konuşmaz, provakasyon yapmaz. Kanunu uygular. Hayri Türkyılmaz devleti yeterince tanımadığı için ahbab çavuş ilişkisi ile işler yürür sanıyor.

AKP ilce başkanı Avukat Sayın İnci Söğütlü ve MHP Meclis Üyesi Sayın Bülent Erden bile konuya ondan daha hakim. Lütfen Sayınİnci Söğütlü'nün açıklamalarına bakın. Hayri Türkyılmaz’dan daha fazla konuya hakimler.

“T.C.Bir hukuk devletidir” yazımda sit alanında nasıl onarım yapılacağını yazmıştım. Tabi bunu yasalar düzenlemiş. Ama aynı kurul belediyenin 3 katının yasal olmadığına karar vermiş ve yıkılmasını talep etmiştir. Peki Hayri Türkyılmaz başkan ne yapmış kendine halkın giremediği özel ‘’yeni bir makam’’.

Bütün esnafımıza şunu açıkça söylüyorum sizi üzdü, heyecanlandırdı. Kaostan politik çıkar sağlıyor. Verdiği nutuklarla uygulamaları arasında hiç uyuşma yok.

Olay, en çok 5 kafenin daha, o da belirttiğim kurallara uymadılarsa kapatılması ile sonuçlanır. ORADA Güzel çalışan iki restoran da olduğunu biliyorum. Onların yasal sorunlarının çıkmamasını diliyorum.

Bu mühürlenen işletmecilerden duyduğum rahatsızlığı, yediğim küfür ve hakeretleri, mahkemelerde sürünme mi, 4 defa aldığım uzaklaştırmaları, Hastaneler de uğraşıp testlere girip psikyatrik değerlendirme konseyinde incelenmeyi , Mudanya esnafı için helal ediyorum.

Esnaf dostlarımın, abilerim, kardeşlerimin, başkan ve bu iki işletmeci tarafından bilinçli olarak yaratılan patlayan balon sorunu hiç önemsememelerini arz ederek saygılarımı  sunuyorum

Yaşar karagöz
E.Tümgeneral
Mütareke müze evi ve yakın çevresi koruma gönüllüsü

Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz Sağlık Raporu

Müze Evinin doğu cephesi

korsan kafe Mudanya Mütareke müze evi yanı görüntü kirliliği

Mudanya Mütareke Evi Çevresi 2012 öncesi

Mudanya Mütareke Müze Evi Önününde Otopark Vardı. Yakışmayan Görüntü Kaldırıldı

Mudanya Mütareke Evi Çevresi 2012 öncesi KORSAN KAFE MÜZE EVİNİ KAPATIRKEN

Mudanya mütereke müze evi 2020

mudanya mutareke müze evi alanı

Mütareke Müze Evi Meydanı Mudanya

Müze Evinin BATI CEPHESİ

Akıncı Abidin Bey Sokak ta ki kafenin kafasına göre taş döşemesiyle yükselen kot yağmur giderinin yapılmamasıyla müze evini su bastırdı.

Mudanya Mütareke müze evi su baskını

Mudanya Mütareke Müze Evi Batı Cephe

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar