-

Bursa’nın en güzel ilçelerinin başında gelen tarihi Mudanya ilçesinin hemen her mahalle arasında bir iki tane sahipleri tarafından kaderlerini yaşaması için bırakılmış ve yalnızlığa terk edilmiş eski binalar mutlaka var ve bu binalar bugün adeta Mudanya’yı ve Mudanyalıları tehdit eder duruma geldi. Yapıldıklarında içlerinde yaşayanların mutlu oldukları, eğlencelerin düzenlendiği, acıların ve mutlulukların yaşandığı evler ilçenin kanayan ama kangrene dönmüş yapıları olarak görülüyor.  
Bursa’nın en güzel ilçelerinin başında gelen tarihi Mudanya ilçesinin hemen her mahalle arasında bir iki tane sahipleri tarafından kaderlerini yaşaması için bırakılmış ve yalnızlığa terk edilmiş eski binalar mutlaka var ve bu binalar bugün adeta Mudanya’yı ve Mudanyalıları tehdit eder duruma geldi.
GELİN DAMAT ÇEKİMLERİ FİLİM PLATOSU OLARAK KULLANILIYOR
 
Bugün günümüzde bu binalarda oturan ne yazık ki yok nedeni de, harap bitkin yorgun, her yanı dökülen, her gün çatısından ve bir yerlerinden bir iki tahta parçası ve kiremit’inin yollara düştüğü bu evlerin artık yaşamaması, nefes almaması ve hayatın burada noktalanması. Buna sebep olanlarda maalesef bina sahipleri maddiyatsızlıktan evlerini terk ediyorlar yetkililer de bu konuda fazla bir adım atmaması. Mudanya belediyesinin tarihi değeri görsel olarak yüksek olan bu evlerden bir tanesini restore ederek geleceğe taşımak amacıyla kamulaştırması çok önemli bir adım olarak nitelendirilirken bir binayla sorunun çözülemeyeceği de ifade ediliyor. 
 
GÜNÜ BİRLİK TURİSTLERİN RESİM ÇEKMELERİNE YARIYOR 
 
Mudanyalılar, ilçeye günü birlik gelenlerin çokça resimler çekerek hatıra olarak saklayacakları ve bazı firmaların gelinlik ve damatlık resimlerini çekerek katalog albümlerini oluşturduğu mekânlar ve bazı dizi ve film çekimlerine plato vazifesi gördüğü için tercih edilmesini artık istemiyorlar,  bu tehlike arz eden binaların kendi yaşamlarını ve ilçelerini tehdit ettiğini ve acilen önlem alınması gerektiğini vurguluyorlar.  
Bursa’nın en güzel ilçelerinin başında gelen tarihi Mudanya ilçesinin hemen her mahalle arasında bir iki tane sahipleri tarafından kaderlerini yaşaması için bırakılmış ve yalnızlığa terk edilmiş eski binalar mutlaka var ve bu binalar bugün adeta Mudanya’yı ve Mudanyalıları tehdit eder duruma geldi. Yapıldıklarında içlerinde yaşayanların mutlu oldukları, eğlencelerin düzenlendiği, acıların ve mutlulukların yaşandığı evler ilçenin kanayan ama kangrene dönmüş yapıları olarak görülüyor. 
 
BİRÇOK YAPI DA OSMANLI ÖRNEKLERİNE RASTLAMAK MÜMKÜN
 
Belediyelerin ve devletin bu konuda daha kalıcı çözümler getirmesi ve bu konuda teşvikte bulunması isteniyor. Köhne ve harabe bir Mudanya değil daha modern, eski evleri restore edilmiş, gelecek kuşaklara miras olarak bırakılacak bir ilçe arzuladıkları ifade ediliyor. Birçok evin Osmanlı döneminin önemli çalışmaları olan süslü cumbaları, cam çerçeve ve daha birçok değerli motiflerini taşıması ve ilçede yaşayan ve mübadele döneminde Rum ailelerin ilçeyi terk ederken gözyaşlarıyla geride bıraktıkları bu değerli yapıları ya sahiplerine büyük destekler vererek kendilerine restore ettirilmesi ya da değerinde kamulaştırarak geleceğe sağlıklı bir şekilde taşınması. 
Mudanyalılar, ilçeye günü birlik gelenlerin çokça resimler çekerek hatıra olarak saklayacakları ve bazı firmaların gelinlik ve damatlık resimlerini çekerek katalog albümlerini oluşturduğu mekânlar ve bazı dizi ve film çekimlerine plato vazifesi gördüğü için tercih edilmesini artık istemiyorlar, 
 
ASLINDA HEPİMİZ SUÇLUYUZ KORUYAMADIK
 
Bazı duyarlı vatandaşlar “Aslında bu değerli evlerin korunmasında sadece yetkililer değil bizlerde suçluyuz, korumakta bizlerde üzerimize düşeni yaptığımızı söyleyemeyiz. Kendini bilmez kişilerin adeta çöplükleri olmuş, gelip geçenler elindeki evsel atığı fırlattığı, duvarlarına gelişi güzel yazıların yazıldığı panolar ve çöplerin atıldığı yerler olmuş bu nedenle de hepimiz suçluyuz. Bu nedenle de bu istenmeyen görüntülerin yaşanmaması için bu evlerin koruma altına alınarak restore edilip yeniden hayat bulmaları ve yaşamaları lazım” bizim isteğimiz bu ifadelerini kullandılar. Mudanya ilçesine yakışır bir çalışmanın yapılacağı ümit ediliyor. Hem Mudanya belediyesi hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi ilçede birçok yatırım yapıyor. İlçeye yeni yeni değerli hizmetler ve binalar kazandırılıyor, bunlar güzel yatırımlar ancak eski binaları kamulaştırarak restore ederek halka açmaları daha iyi olur düşüncesinde olan ilçe halkı” Bütün isteğimiz belediyelerimizin eski evleri ele alarak restore ederek değerlendirmeleri bizleri daha fazla mutlu edecek ve binaların insanları tehdit ve tehlike unsuru da ortadan kaldırılmış olacak” diyorlar.   
 
Tarık ARSLAN
Belediyelerin ve devletin tarihi metruk evler konusunda daha kalıcı çözümler getirmesi ve bu konuda teşvikte bulunması isteniyor. Köhne ve harabe bir Mudanya değil daha modern, eski evleri restore edilmiş, gelecek kuşaklara miras olarak bırakılacak bir ilçe arzuladıkları ifade ediliyor.
Mudanya - Belediyelerin ve devletin tarihi metruk evler konusunda daha kalıcı çözümler getirmesi ve bu konuda teşvikte bulunması isteniyor. Köhne ve harabe bir Mudanya değil daha modern, eski evleri restore edilmiş, gelecek kuşaklara miras olarak bırakılacak bir ilçe arzuladıkları ifade ediliyor.
Pin It

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar