-
BAHÇE SAKLIKENT ULUDAĞ YOLU 4. KM İNKAYA BURSA

41 Km.Uzunluğunda olan Bursa - Mudanya Demiryolu hattı 1873 yılında yapımına başlandı. Bu dar demiryolu hattı 1908 yılında 10 lokomotif 14 yolcu vagonu 50 yük vagonuyla 18 Haziran 1892'de ilk seferini yapmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra 1933 yılında 50 Türk Lirasına kamulaştırılmıştır. Ekonomik olmadığı gerekçesiyle 1948 yılında kaldırılması kararlaştırılmıştır.

10 Temmuz 1953 tarihinde son seferini yapıp rayları sökülmüştür.

Demiryoluyla Mudanya bir başkaydı. Babam Mudanya hattında bir işçi olarak çalışıyordu. İstanbul Haliç'ten kalkan ve Mudanya'ya yanaşan yük motorlarıyla Bursa'dan Anadolu'ya mal sevkiyatı yapılırdı.

Muvaffak İNAN
Muvaffak İNAN

Yük vagonlarının fazla yüklenmesiyle çekim gücü azalan lokomotif Yörük Ali bayırını patinaj yaparak çıkardı. Vagondan inip elma ve ya üzüm koparıp vagonu yakalayabilirdiniz. Bunlardan biri de bendim. Ne günlerdi. Bursa halkı cuma akşamından bu trenle Mudanya'ya gelip incirdibi şimdiki Yazaki Prysmian - Burgaz kıyılarında hafta sonu tatillerini bir yatak, çarşaf ve bir battaniyeyle geçirirlerdi.

Ücretsiz kartımız olduğundan annemle açık yazlık vagonlarda Bursa'ya giderdik. Eski sebze hali son duraktı. Şimdiki meslek sanat okulu yanı Bıçakçılar Çarşısı Meyvahoş'a yürürdük. Oradan da kapalı çarşıya gidip alış veriş yapıp aynı yoldan Mudanya'ya dönerdik.

Ekonomik olmadığı için ileriyi göremedik. Koskoca bu tesisi gitti. Çekirge, Bademli, Yörükali, Mudanya demiryolu bir simit parasına gitti.

Not: İstanbul Haydarpaşa garı önündeki MEHMETÇİK lokomotifi Mudanya'dan gitmiştir.

Yenisoluk Gazetesi Yıl:22 Sayı 266 Tarih : Şubat 2012

Pin It

BAYKARA TELEFON

Mudanyadaemlak.com

Zeytin OTOPARK MUDANYA RUHSATLI

Volkan Biçer - BİÇER SİGORTA & ARACILIK HİZMETLERİ

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Mudanya Hava Tahmini

Mudanya hava durumu

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar