Güncel Haber

Her sabah bilgisayarımı açınca, ilk önce her zaman her türlü haberi en doğru şekilde alacağıma emin olduğum internet gazetesi mudanya.gen.tr. yi okuyorum. Bugün mudanya.gen.tr internet gazetesini açınca Mudanya Mütareke Müze Evi çevresindeki birkaç kafe - restoranın ruhsatlarının mahkemece de iptal edildiğini okudum.

Daha önce Mudanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce yazılan resmi yazıda Anıtlar Kurulunca ve Mudanya Belediye Başkanlığı’nca işletme ruhsatları iptal edilen ‘’...... kafe (bursa 1.İdare Mahkemesin) , .......... kafe (bursa 1. İdare mahkemesi) ve .......... balık restaurant (bursa 4. İdare mahkemesi) isimli işletme sahipleri tarafından konu adli makamlara intikal ettirilmiş olup, "Ara karar verme süreci geçip yeni bir karar verilinceye karar yürütmenin durdurulmasına" dair karar alınmıştır.’’ diyerek İdare Mahkemelerinin kararlarının beklendiği ifade edilmişti. Tabiki hukuki sürecin beklenmesi gerekti.

Ben kişisel olarak Mudanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Emir Ali Usta beyi anlıyorum. O her zaman esnaftan yana. Haklı.

Ama şunu da unutmamak lazım . Türkiye bir hukuk devleti. Devlet her sahadaki düzeni kanun, yönetmelik ve talimatlarla kurmuştur. Doğa, kıyı ve çevrenin korunmasını Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına, kültür varlıklarının korunmasını da TC. Kültür ve Turizm Bakanlığına vermiştir. Bu bakanlıklar da alt birimleri ile bu düzeni korumaktadır.

Belediyece hazırlanan, Sayın Usta'nın bahsettiği Revizyon Planı Kültür Ve Turizm Bakanlığının 2015-472 sayılı kararı ile durdurulmuş bu alan bugün belediyenin de istediği ''citta slow'' statüsüne kavuşturulmuş ve bölge ''meskun konut alanı '' ilan edilmiştir.

Belediye ilk hazırladığı Kentsel SİT Alanı Revizyon Planı ile bu bölgeyi ''Bursa Arap Şükrü Sokağı '' modeli bir şey yapmak istemişti. İşte, Bursa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onay veremediği, yüksek kurulun 2015-472 sayılı kararından sonra da onay verme imkanının hukuki olarak olmadığı revizyon projesi budur.

Mudanya Belediyesi bu bölgedeki  (Giritli Mahallesi) 3 kafenin ruhsatını iptal etmiştir. Yasalara göre diğerlerini de iptal etmek durumundadır. Bu konuyu da geciktirdiği için belediye hakkında Mudanya Cumhuriyet Baş Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Belediye bu bölge için bir şey yapmak istiyorsa yasalara aykırı olarak bir şey diretmek ve dayatmak yerine kurul ve çevre şehircilikle birlikte ortak akılla yeni bir revizyon planı hazırlamalıdır. Ama bunu Sayın Başkanın yapıp yapmayacağını halkımızın takdirine sunarım.

Şunu herkes bilmeli ki bizim bu bölgedeki işletmeci arkadaşlarımızla bir sorunumuz yok. Biz tarihi mahallemizi ve Cumhuriyet tarihimizin Lozan’a yolu açan ve İstiklâl Savaşını sonlandıran, Trakya’nın bugünkü sınırlarını belirleyen, Trakya’nın tek kursun atılmadan ele geçirilmesini ve 8.000 jandarmanın Trakya’ya geçişini, İstanbul’un kurşun atmadan Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümetine devrini sağlayan mütarekenin imzalandığı müze evini ve yakın çevresini korumak istiyoruz. Bu bölgenin bu tip işletmelerle bir yangına sebep olduğunu herhalde kimse düşünmek bile istemez.

Sayın Belediye başkanına daha önce önermiştim. Bu bölgedeki restoran işletmecisi arkadaşların mağdur olacağını düşünüyorsa , Yıldız Tepe Çekim Merkezini bir an önce bitirerek bu arkadaşlara orada öncelik versin. Oraya alsın bu işletmeleri. Sanırım bu önerimi Sayın Emir Ali Usta ‘da Esnaf Odası başkanı olarak destekleyecektir.

Bu bölgede bildiğiniz gibi; sivil mimarlık örneği yapılara ve bitişiklerine ruhsat verme yetkisi Kültür Varlıklarını Koruma Kurul’unda, diğer yapılarda da kurulun mevcut kriterleri içinde kalmak üzere belediyededir. Ancak belediye gerekli incelemeleri yapmadan ruhsat verdiği işletmeler bulunmaktadır. Bunların ruhsatları da yargı tarafından kurul kararlarına uyularak iptal edilmektedir.

Esnaf ise sanki sokak kendi malları imiş gibi kullanmakta, kafesini genişletecek şekilde sokağı keyfince düzenlemekte, denize uzantılar yapmakta, arazi kazanarak rantını artırmaya çalışmaktadır. Kimseyi de sokaklarına sokmamaktadır. En somut örnek ....... balıktır. Binanın tapusu yok, ruhsatı iptal edilmiş, hala denizi doldurup çalışmaya devam ediyor.

Yetkili kurumların bölgeyi korumak için verdiği kararlar belediye ve işletmeciler tarafından uygulanmak zorundadır. Aksi takdirde yasanın uygun bulduğu işlemler ve cezalar yetkilerini kullanmayanlara elbette tecelli edecektir.

Ayrıca bu işletmeciler yasalara aykırı davranışlarından rahatsız olan çevre sakinlerini hakaret ve tehditlerle yıldırmaya ve korkutarak caydırmaya çalışmaktadır. Burada Sayın Usta'ya düşen en hafifinden bu esnafı uyararak çevre sakinlerine ve yasalara saygıya davet etmektir.

Bütün Mudanya halkına selam, sevgi ve saygılar sunarım.

Yaşar KARAGÖZ
Emekli Tümgeneral
Mütareke Müze Evi ve Çevresi Koruma Gönüllüsü

Konu Hakkında Önceki Haberler

Sayın Savcı Kumaş Meselesinde Başkan Türkyılmaz ile Aynı Fikirde Değil!

Esnaf Başkanı USTA'dan Bomba Sorular. Şok Açıklamalar

Giritli Mahallesinde Bazı İş Yeri Ruhsatları Mahkeme Kararı ile İptal Edildi mi?

Mudanyadaemlak.com

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar