Güncel Haber

Mudanya belediye başkanı , kendisini şikayetim sonucu, açılan davada beraat etmesi üzerine , 13 kasım 2019 güne ekteki beyanatı belediyenin internet sitesine koymuştur. Bu paylaşımında ; 

Başkan Türkyılmaz, “Bazıları memnun olmayabilir, ama güneş balçıkla sıvanmaz, bu kumaş leke tutmaz, tutmayacak” demiş ve ‘’ Emekli Tümgeneral Yaşar Karagöz, Mütareke Müze Evi’nin yanında bulunan sokağın Deniz Feneri isimli kafe tarafından işgal edildiği ve Mudanya Belediyesi tarafından bu işgale göz yumulduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu.’’ diyerek

‘’Mahkemesi 12 Kasım’da yapılan duruşmada, iddianamede bahsi geçen kafe ile ilgili verilmiş olan idari para cezaları ve belgeler incelendiğinde ilgili suçun oluşmadığını belirterek ayrı ayrı beraat kararı verdi.’’ açıklamasını yapmıştı. Ayrıca “Belediyenin devlet kurumları tarafından sürekli denetimde olduğu ve her denetimden alnının akıyla tertemiz çıktığının herkes tarafından biliniyor. Tertemiz bir belediyeyi hemşerilerimle buluşturduk’’ vurgusu yapıyor ve gene ‘’Devlet denetliyor tertemiz diyor, bu arkadaşlar didik didik ediyor yine bir şey bulamıyor, bulamayınca da hikaye yazıyorlar. Bazıları memnun olmayabilir, ama güneş balçıkla sıvanmaz, bu kumaş leke tutmazdiyerek sözlerini bitiriyor.

Mudanya halkı; kimin hikaye yazdığını bilmekte ve 20 yıldır bu işletmelerin işgal ve usulsüz kullanımlara şahitlik ettiği gibi belediyenin gayri ciddi tedbirlerle bu işletmelerin sivil mimarlık örneği yapılara ve göz bebeğimiz tarihi mahallemizin kıyılarına verdiği zararlara şahitlik etmektedir.

Yaptığım şikayet üzerine , müfettişler gelmiş durumu incelemiş ve 45 sayfalık bir rapor hazırlamıştır. Daha sonra konu 5 sayfalık bir raporla ‘’ soruşturma müdaadesi’’ için içişleri bakanlığına arz edilmiştir. Hayri Türkyılmaz’ın suçlu olduğu kanaatine varılarak sayın bakan tarafından onaylanmış ve Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığına ‘’soruşturma müsaadesi ‘’ verilmiştir. Belediye bu karara Danıştay nezdinde itiraz etmiş, ancak Danıştay oy birliği ile belediyeyi kusurlu bularak belediyenin talebini red etmiştir. Savcılık suçun sabit olduğunu değerlendirerek TCK 53 ile başkanın ‘’kısıtlanması’’ talebi ile dava açmıştır. Türk milleti adına karar veren hakim tarafından beraat kararı verilmiştir. Tabiki saygı duyarım.

Ancak, Cumhuriyet Başsavcılığı ; leke tutmayan kumaşa pek inanmamış ve ‘’ancak sanıkların iddianamede bahsi geçen kafe için idari para cezası kesilmesinden sonra suçu işlemediklerinin kabul edilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu, tüm dosya kapsamı ve deliller ayrı ayrı incelendiğinde sanıkların üzerlerine atılı iddianamede gösterilen suçu işledikleri ve cezalandırılmaları gerektiği anlaşıldığından iş bu ‘’beraat’’ kararına karşı istinaf kanun yoluna başvurulması zorunluluğu hasıl olmuştur.

Sonuç ve talep :

"Usul ve esas yönünden kanun’a aykırı bulunduğundan kararın istinafen kaldırılması arz olunur.’’  Diyerek suçun sabit olduğunu ifade etmiş ve temyize gitme kararı almıştır.

Bende 10.12.2019 günü beraat kararına itiraz ederek, başkanın adaleti yanıltmaya çalıştığını ifade ederek, halen ruhsatları iptal edilen kafe-restoranların çalışmaya, sokakları işgale devam ettiklerini, bozulan kıyılar için belediyece hiçbir işlem yapılmadığını arz ederek karara itiraz ettim. 

Benim bu bölgenin özellikle Mütareke Müze evinin ve yakın çevresindeki alanın korunmasından ‘’tarihe hizmet etmekten başka’’çıkarım yok. Hatta zararım var. Bunlara uyup tarihe doğaya ihanet etseydim, mükemmel konumda olan evimizi bir restorana kiraya verir dünyanın kirasını alabilirdim.

Bölgeyi lütfen alıcı gözle gezin . Bakın lütfen belediye ne yapmış? Ben mi haksızım o mu olayları saptırarak demogoji yapıyor. İsteyen herkese bu konudaki yasal gelişmeleri ve belgeleri detaylı olarak arz etmeye hazırım.

Bu arada, benim akıl sağlığımın incelenerek dilekçe vermemin kısıtlanması için açtırdığı dava red edildi. Bunlar temyize gitti. Dilekçe hakkı anayasal bir hak olduğu için çok kuvvetle muhtemel o da red edilecektir. 

Keşke başkan 12 yıldır mücadelesini verdiğim bu bölgeyi korusaydı da bende mahkeme, kurul, çevre şehircilikle uğraşmasaydım. Keşke başkan ifade ettiği gibi olsaydı. Ben siyasetçi değilim. Hiçbir yerden ikbal, makam, mevki beklentim yok. Kimse ile alıp veremediğim de yok. Hele hele gölgesi ile savaşan Don Kişot’larla(!). Ben sadece tarihe altın harflerle geçmiş İstiklal Savaşını sonlandıran Mudanya Mütarekesinin imzalandığı bu muhteşem bina ile bir avuç tarihi mekanın korunmasına çalışıyorum. 

Herkes şuna inansın ki benim rütbemle alakalı bir konu değil. Yasaları bilen, bölgeyi korumaya kararlı, sıradan bir vatandaş olarak mücadelemi sürdürüyorum.

Sayın başkana ve CHP’ye organize bir saldırı başlatıldığı CHP ilçe başkanı Sayın Ömer Aydın tarafından basına yansıtılmıştır. Sayın Aydın’a başkanın tutum ve davranışlarını da değerlendirerek ona da önerilerde bulunmasını , Yıldız Tepe projesi gibi yarım kalan işlerin ne durumda olduğunu, verilen sözlerin ne aşamada olduğunun incelenmesini, kabahati başkalarında aradığı gibi acaba bizim eksiğimiz var mı diye değerlendirmesini tavsiye ederim. 

Yaşar KARAGÖZ

Emekli Tümgeneral

YAŞAR KARAGÖZ MAHKEME 01

yaşar karagöz belge

Game House Playstation Mudanya Nöbetçi Eczaneleri Sunar

Mudanya Nöbetçi Eczaneleri

Sosyal medyada bizi takip edin

facebook'ta mudanya.gen.tr'yi takip edin twitter'da Mudanya.gen.tr'yi takip edin youtube'da mudanyagentr'yi takip edin

Bu hafta öne çıkanlar